Az ​utolsó sziget 2 csillagozás

Bernard Gorsky: Az utolsó sziget

Dél-tengeri ​szigetvilág. Mouli – a térképen nem látható, apró korallzátony Új-Kaledónia és az Új-Hebridák között. Vihar a nyílt tengeren. A korallszigetek közt kis hajó keres menedéket. Hatalmas hullámok lepik el a partot. Ide-oda himbálják a lehorgonyzott hajót. A legénység várakozik.
Ötven óra telik el. A vihar elül. A napfény és a nyugalom visszatér. Egy férfi csónakba ül és partra száll – egyedül. Hamarosan visszatér a hajóra. A kapitányhoz fordul, akitől a hajót bérelte:
– Itt maradok.
– Itt? Megőrült? Itt nincs semmi.
– Nekem épp elég!
– Csak nem gondolja komolyan? Hisz’ egyetlen fehér ember sincs itt.
– Hát aztán! Itt leszek én!
A férfi író. A nyugalmat és derűt, amit hiába keresett Polinéziában és Új-Kaledóniában, megtalálta itt.
Így fedezte fel Bernard Gorsky Mouli szigetét. Az Utolsó Sziget kétszáz lakója egytől egyig jóindulatú, nyíltszívű. Szokásaik, életmódjuk csodálatos, társadalmi rendjük emberséges.
Az író… (tovább)

Eredeti cím: La dernière île

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1970
206 oldal · keménytáblás · Fordította: Terényi István

petitrenard>!
Bernard Gorsky: Az utolsó sziget

A fél csillag levonás azért, mert „csak ennyi?!”. A Google szerint még él: 102 éves. Én legalábbis nem találtam róla olyan hírt, hogy meghalt. Lassan 60 éve írta a könyvet arról az időszakról, mikor egy kicsi szigeten élt Új-Kaledónia közelében. Igazi nyugtalan lélek lehet, aki sehol nem bír megtelepedni huzamosabb ideig. Csak remélni tudom, hogy vissza tudott térni a barátaihoz. Fantasztikus lehetett ott élni: mindenesetre sokkal jobban hangzik, mint a „civilizált világban”. Nagyon irigylem őt is, ahogy Antekumét is, annak ellenére, hogy én ezt biztosan nem tudnám meglépni. Talán ha visszamehetnék az időben 20 évet… :)
Szóval ne várj vele, olvasd el! És ha mehetnéked támad, és van rá lehetőséged, menj!

tothdl>!
Bernard Gorsky: Az utolsó sziget

Középiskolás koromban olvastam először, és azóta minimum 10-szer. Vagy még többször.
A mai napig időnként eszembe jut ez a könyv egy-egy jelenete.
Az író hirtelen felindulásból úgy dönt, hogy Mouli apró szigetén marad, egyetlen fehér, „modern” emberként. Nem akarom elspoilerezni a könyvet, nem írok részleteket, de annyira magával ragadó a sziget kis közössége, a szokásaik, a hitrendszerük, még a táplálkozásuk is, hogy nem lehet nem szeretni.
Bernard Gorsky merész volt; bárcsak mindannyian ilyen bátran tudnánk megtenni nagy lépéseket az álmaink elérése érdekében.