Vigyázz, ​kalózhajó! 6 csillagozás

Német segédcirkálók a II. világháborúban
Bernard Edwards: Vigyázz, kalózhajó!

A ​Vigyázz, kalózhajó! két német segédcirkáló rendkívül érdekfeszítő történetét meséli el, s mindazt a pusztítást, melyet a II. világháború során a szövetséges hajók között véghezvittek. Az egyik a 20,3 cm-es ágyúkkal felfegyverzett Admiral Hipper cirkáló, mely gyors volt, hatalmas tűzerővel rendelkezett, és fedélzetén a német haditengerészet jól képzett matrózai szolgáltak. A másik a Hansa Hajótársaság átépített kereskedelmi hajója, a Kandelfels, amelyet 15 cm-es lövegekkel láttak el, és amelynek legénysége elsősorban tartalékosokból állt; ez Pinguin néven járta a tengert. A várakozásokkal ellentétben a tartalékos állomány jelentős veszteségeket okozott a szövetséges hajóparkban, nem kevés dicsőséget szerezve az anyaországnak és saját maguknak. Kezdetektől fogva hadihajóként működő testvérhajója ugyanakkor jóval kevésbé volt eredményes, és igen csúfos véget ért.

Ernst Krüdernek, a Pinguin és Wilhelm Meiselnek, az Admiral Hipper kapitányának nagymértékben különbözött a… (tovább)

Eredeti cím: Beware Raiders! German Surface Raiders in the Second World War

Eredeti megjelenés éve: 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2004
208 oldal · ISBN: 9639329932 · Fordította: Szilágyi Béla

Hanging_Moss_9102>!
Bernard Edwards: Vigyázz, kalózhajó!

Bernard Edwards: Vigyázz, kalózhajó! Német segédcirkálók a II. világháborúban

Nagyszerű könyv, szinte már kalandregény stílusban, gazdagon dokumentálva adatokkal és részletekkel, Bernard Edwards jó tollú szerző, még nem olvastam tőle, de ez a könyve igen meggyőző. Nálunk csak két művét jelentették meg magyarul, ezt és a Dönitz farkasfalkáit. Goodreads.com oldalon számos további, érdekes témáról szóló könyvéről olvashatunk ajánlásokat. Nemzetközi szinten-legalábbis a goodreads.com-on erősen ajánlják ezt a könyvét, amit most én is megteszek itt a molyon. Eredeti címe a Beware, Raiders! jó választásnak bizonyult.

A szerző két német felszíni csatahajót, a nehézcirkáló Admiral Hipper-osztályú Admiral Hipper, és az egykoron Kandelfels néven hajózó kereskedelmi hajóból lett „kalózhajó”, a Pinguin Hilfskreuzer, vagyis segédcirkáló történetét meséli el. A fejezetekben rövidebb-hosszabb ideig egyikük történetét elemzi, meglehetősen nagy részletességgel. Szinte nem is emlékszek arra, hogy ne említette volna meg bármelyik, a történet fontosságából fakadóan, hajó vagy U-Boot kapitányát, bruttóregiszterét, rövid történetét, évjáratát stb.

A Pinguin története igazi kalandregénybe illő, hiszen már maga az útja is olyan egzotikus és messzi tájakra szólt, mint Freetown, Fokváros, az Indiai-óceán déli része, Ausztrália és a Déli-sarkvidék. Ezen hosszú út során a Pinguin és kapitánya, Ernst Krüder számos kereskedelmi hajót süllyesztett vagy fogott el, úgy működve, mint egy 17. századi angol kalózhajó. A Pinguin sikeres volt, bár tengeri ütközetbe pusztult el- a könyv másik főszereplője, az Admiral Hipper és kapitánya, Wilhelm Meisel tevékenysége már kevésbé volt ilyen sikeres, sőt, kifejezetten gyenge volt, bár ez a legfelsőbb hadvezetés hibáiból is fakadt. Ennek ellenére, Ernst Krüderrel szemben- Meisel kapitány egy igazi szörnyeteg volt, vélhetően szándékosan hagyta a tengerbe veszni áldozatait (Krüder célja még nem is a hajók megsemmisítése volt, hanem első sorban zsákmányolása, míg Meisel inkább a hullák számában mérte ezt, legalábbis az események alapján nekem ez jött le). A történelem iróniája, hogy Meisel túlélte a háborút, Krüder pedig 1941 májusában hullámsírban végezte hajójával együtt.
A könyv remekül bemutatja, hogy a felszíni hajók, még a 20. század derekán is, kedvező feltételekkel, jól összehangolt kombinált támadással, képzett személyzettel, komoly sikereket érhet el. A német felszíni flotta igencsak változó teljesítménye mindenesetre nem a segédcirkálókon múlott.
Maga a Pinguin sztorija szerintem filmvászonra kívánkozik, egy ütős filmet lehetne forgatni belőle, hiszen minden adott hozzá: a sztori, a látvány elemek, maguk a szereplők is karakterek voltak, számos szövetséges hajósról ez jött le, illetve ugye a világháborús légkör. Kár, hogy Hollywood-ot nem mozgatják meg ezek a látványos német sikerek…