Útlevél ​a pokolba 49 csillagozás

Berkesi András: Útlevél a pokolba Berkesi András: Útlevél a pokolba

– Mit akarsz apámtól?
– Nem tartozik rád! – Goldmayer elővette a heroinos cigarettát. Elhúzta az orra előtt. – Két adag van benne. Nos? Megkapom a kulcsokat?
Emőke a cigarettát nézte, szája sarkából alig észrevehetően nyál szivárgott, nagyokat nyelt. Táskájából elővette a lakáskulcsokat és az asztalra tette, aztán szinte ugyanazzal a mozdulattal a cigarettáért nyúlt. Goldmayer hagyta, hogy a lány elvegye tőle a cigarettát. Emőke lázasan kutatott a táskájában az öngyújtó után, de nem találta. A férfi elővette az öngyújtóját, felkattintotta, de nem gyújtotta meg a lány cigarettáját.
– Kérlek, ne kínozz! Nem bírom tovább.
– Bekapcsolom a magnót. Üzenj apádnak, hogy teljesítse kérésemet, mert különben nem kapsz tőlem több drogot, és akkor véged. Világos?
A lány bólintott.
– Mindent elmondok, csak adj már tüzet!

Eredeti megjelenés éve: 1986

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2009
Zrínyi Katonai, Budapest, 1989
330 oldal · keménytáblás · ISBN: 963327057x
Zrínyi Katonai, Budapest, 1986

KBCsilla P>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Számomra mérhetetlenül lebilincselő kémregény volt a könyv, mindennel benne, aminek benne kellett lennie.
Elég sok szereplőt sorolt fel Berkesi, folyamatosan oda kellett figyelni, hogy ki kivel van éppen, és ki ki ellen szervezkedik.
Végül is, nekünk molyoknak az a feladatunk, hogy figyeljünk, és topon legyünk a cselekmény egészének folyamatában.
Szerencsére kevés embert kellett eltenni láb alól, akit meg el kellett volna, az meghalt magától.
Néhol kissé elavultak voltak a fondormányok, de mit is akarok, nem egy mai regény volt a kezemben, amiről ennek ellenére úgy gondolom, hogy összességében egy remek alkotás.

_ada>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Tucat fő/mellék/és alig szereplő bonyolódik mindenféle izgalmas eseménybe, melynek egy nagy gócpontja van: Mezőladány. Magyar James Bond történet, megkérdőjelezhető erkölcsök és akkora kuszaság, hogy a legvégéig nem is tudom, hol keressem a bűnöst… Mindenféleképpen a cselekmény ennek a regénynek az erőssége, annyira akciódús volt, hogy nem lehetett unni egy pillanatra sem. Politikai részébe nem megyek bele.
Pár éve olvastam, nem emlékszem gyakorlatilag semmire, ám az olvasónaplóm szerint meglepően tetszett. Berkesiben mindig sikerül pozitívan csalódnom. Igaz, nem a hozzám legközelebb álló stílus és történet, de mindig jó a változatosság.

Bobe0402>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Egy könyv, amit valamikor már félbehagytam. (Olvasás közben megtaláltam benne a régen benne felejtett cérnaszálat, amit könyvjelzőnek használtam )
Arra az egy dologra emlékeztem, hogy valami köze van a narkóhoz, és ez tényleg így van. Ez a könyv is a szocializmusban játszódik, az utolsó időben. Rengeteg szereplő és csavar van benne. A fő vonal, hogy egy magyar származású, Amerikában élő CIA ügynök egy kémet akar beépíteni Moszkvába. Ehhez természetesen olyan emberre van szüksége, aki maximálisan élvezi az oroszok bizalmát. Kapóra jön számára, hogy egy Németországban élő diplomata tudós 14 éves lánya narkós bandába keveredik, és a rehabilitációjához szükséges pénzt ő adja kölcsön. Erről csak a tudós felesége tud, akit rögtön be is szervez. Telik az idő, a lány megnő, az anyja meghal, a CIA pedig a lányt zsarolja tovább, ő lép az anyja helyébe. Az apa még nem tud semmit. A másik vonalon egy magyar rendőr, illetve Németországban lakó barátja, valamint a mezőladányi laktanya és annak vezetői, és néhány kiskatonája. Ezek a szálak természetesen egy idő után összefutnak és egy eléggé izgalmas kémregényt olvashatunk.
A könyv legnagyobb negatívumai: túl sok szereplő, túl sokszor keresztezik egymást az egymástól távoli emberek életútja, nekem kicsit túl sok a véletlen, és az, hogy a legtöbb szereplő – még a külföldiek is – magyar származásúak. Ettől eltekintve én élvezettel olvastam, bár Berkesinek ettől százszor jobb könyvét is olvastam már.

Gabriella_Balkó >!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

A CIA magyar ügynökei beépülnek a magyar rendőrség/katonaság soraiba, és a kommunista tagok beépülnek a CIA soraiba. Most döntsd el, hogy melyik szereplő van a jó, melyik a rossz oldalon. :) Ugyebár pont fordítva kellene olvasni a regényt, mint ahogy Berkesi írta, mármint az ideológia nézőpontjából.
Berkesi itt is túllőtt a célon a szexualitás témakörében, 15 éves lányokról ír, hogy szexuális papnők lettek, mindenki nagyon kívánatos, és mindenki be van gerjedve, közben mindenki mindenkit megcsal, morális fertő!
Néhol meg olyan érzésem volt, hogy Berkesi nem volt formában, teljesen felesleges mondatok vagy semmitmondó párbeszédek voltak benne. Továbbá tördelési hibák is – rossz helyen voltak elválasztva a kimondott szavak a gondolatoktól vagy történtektől.
Berkesi kevésbé sikerült regényei közé tartozik ez a történet.

Zrínyi Katonai, Budapest, 1989
330 oldal · keménytáblás · ISBN: 963327057x
bookasticdude>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Ez a könyv az írótól való kedvencek közé került. III/IV vs CIA.
A cselekmény elég lendületes, és végig fenntartja a figyelmet.
(A borítón egy cigaretta van, hol máshol lenne helyénvalóbb, mint egy Berkesi regényben.)

ChEebor>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Jól sikerült Berkesi könyve a 80-as évek kémeiről. Tetszett az irónia is, hogy az elején gúnyolódnak egy kicsit úgy jó kommunista módon James Bonddal, aztán a történet hiába földhözragadtabb, mégis egy kifordított kémregény, ahol most a magyarok a jó fiúk, a CIA-harcosok meg a rosszak. Berkesi azonban árnyal egy kicsit, mert a két oldal beszervezési módszerei pont ugyanolyan gusztustalanok benne, és az olvasóban óhatatlanul is többször felmerül, hogy ő vajon mit tenne egy ilyen csapdában. Annyira nem könnyű olvasmány, hiszen fordulatos, több síkon futó és néha az egyértelmű leosztás ellenére is nehéz követni, ki kicsoda. De megér egy próbát.

zanni>!
Berkesi András: Útlevél a pokolba

Ebben a kategóriában teljesen jó. Izgalmas, nyomozós.

Brigitta_Szöllősi>!

– Mondd, fogunk mi még találkozni egymással?
– Ki lát a jövőbe? […] Mivel csak a hegyek nem találkoznak egymással, minden reményünk megvan rá, hogy mi még találkozhatunk.

Viktor Goldmayer jószívű volt, az első adagot este tízkor fecskendezte be a vénájába. Napokig valami különös álomvilágban élt, de az az álomvilág valahol ott volt a pokol tornáca közelében.

Szelén>!

Apámat nem ismertem. Állítólag a születésem előtt öngyilkos lett.