Szerelem ​három tételben 49 csillagozás

Berkesi András: Szerelem három tételben Berkesi András: Szerelem három tételben

Szerelmes regényt tart kezében az olvasó, amely emellett mindazokat a történelem teremtette izgalmakat, fordulatokat is kínálja, amelyek meghatározták az 1940-től 1950-ig terjedő évtizedet. Több nagy sikerű Berkesi regény foglalkozott már az ellenállás hőseinek kalandjaival, a Horthy-börtönök és Gestapoakciók, a hírszerzés bemutatásával. De szólt már a szerző a felszabadulás utáni Magyarország problémáiról, a kommunisták és ellenfeleik küzdelméről, a koncepciós perek idejének bűneiről, a tisztességes emberek belső meghasonlásáról. Ez a regény is beszél minderről, de ez az izgalmas, feszültségekkel teli történelmi korszak csak a keretét, hiteles hátterét adja egy tragikusan szép szerelem történetének. Szerelem – három tételben. Háromszor szakítja el egymástól Gábort és Szulitát a vonzalmuknál erősebbnek látszó külső erő. Először a leleplezett hazugság – a társadalmi különbség. Másodszor a Gestapo, harmadszor a törvénysértő perek. De ez már maga a történet, amelyet érdemes elolvasni.

Eredeti megjelenés éve: 1985

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2010
Magvető / Zrínyi Katonai, Budapest, 1987
Magvető / Zrínyi Katonai, Budapest, 1985

Balogh Anna

Berkesi András: Szerelem három tételben

Eredetileg egy barátságos 3 vagy 3,5 csillagot akartam adni erre a könyvre. Aztán sajnos (vagy nem sajnos) rákerestem az íróra, és azóta se térek magamhoz.
Komolyan mondom, hogy úgy megfeküdte a gyomromat Berkesi ávós múltja hiba volt pont előtte banánt enni, hogy ennek fényében teljesen más megvilágításban látom az egész könyvet. Egy hatalmas nagy, gusztustalan képmutatás lett az egész. És nem is tudom, hogy el kéne – vagy egyáltalán el tudok-e – vonatkoztatni ezektől a háttérinfóktól. Érdekes, hogy pont a napokban merengtem el rajta, hogy tudnám-e szeretni egy író könyveit, ha mondjuk kiderülne róla, hogy hobbiként kiscicákat hentel vagy nőket zaklat, meg hogy ilyenkor mégis mi lenne a helyes válasz. Erre jött Berkesi, és megoldotta. Hát kösz. Eddig nem tudtam eldönteni, de most azt hiszem, hogy nem. Már most rápillantok szegény könyvre, és konkrétan viszolygást érzek, pedig egész jó érzésekkel tettem le.
Azért vannak bizonyos részei, amikről a véleményemet nem befolyásolták annyira nem éppen lélekemelő új ismereteim. A stílusa nekem nem nagyon jött be, zavart a sok tőmondat, és hiányoltam a leírásokat meg a mélyebb karakterizálást. Persze már nem várnék szóvirágzást valakitől, aki embereket kínzott. Az már nagyon pszichopata lenne. Nem is indul valami biztatóan, az egész első részből nekem inkább valami kínosan túltolt felajzottság jött át, nem a romantika. Meg is ijedtem, hogy csak nehogy ez menjen több mint ötszáz oldalon keresztül. Állatira fura volt, hogy mindenki mindenkivel megtárgyalta a szexuális vágyait. Az még hagyján, hogy a két tizenéves lány egymás közt, de hogy Szulita az apjával is erről diskurált… hát oké, én nem biztos, hogy apámmal beszélném meg, hogy szexelni akarok, de nem vagyunk egyformák. Ráadásul minden férfi kínosan pedofil állat liliomtipró hatást keltett, ahogy rögtön vágyaik tárgyává tették a kamaszodó, nőiségőket éppen felfedező lányokat – akiknek mind apakomplexusuk volt, szóval induljunk el mindannyian szépen egy jó kis terápiára.
A nagy szerelem egyáltalán nem tűnt olyan elsöprőnek, nem is jön át, hogy Szulita és Gábor mit szeretnek egymásban, mármint a testi vonzalmat leszámítva. A fő konfliktusforrás is olyan mondvacsinált. Valahol mindkét felet meg lehet érteni, de szerintem sokkal egyszerűbben, kevesebb durcival tisztázni lehetett volna a helyzetet.
A második tétellel fellendült a cselekmény, innentől fogva sokkal jobban tetszett. Izgalmas volt a sok sunnyogás, hogy nem tudtuk, kiben lehet egyáltalán megbízni. A romantika még mindig nem volt az igazi, picit erőltetett volt, hogy ennyi idő alatt sem léptek túl a történteken.
A harmadik rész szépen kimaxolta a feszültséget. Eredetileg azt szerettem volna írni, hogy hú, milyen jól megragadta az író a koncepciós perek esszenciáját és a kihallgatások kegyetlenségét, milyen megrázó volt olvasni; de nem akarok beszélni róla, mert még a végén tényleg visszajön az a banán. Bárcsak leszoknék a guglizásról. Berkesi dicső életútjának fényében undorító az egész harmadik tétel. Még szép, hogy ennyit tudott a kihallgatásokról, a kínzásról, fenyegetésről meg a bűnvádi eljárásról. És nekem még megfordult a fejemben, hogy jaj, vajon szegénynek volt-e személyes tapasztalata… Ja, csak nem ő volt a szenvedő fél.
Egyébként meg szerintem elég beteg olyan borzalmakat megéletni a szereplőivel, amiket ő tett másokkal. Azért remélem, nem kapta el a kellemes nosztalgia írás közben. Nem is tudom, hogy kéne tekintenem erre az egészre. Ráadásul így nem is vágom, mi az egésznek a koncepciója. Azt hittem, az a lényeg, hogy bemutassa, hogy a felszabadítás után is ugyanolyan kiszolgáltatottak voltak az emberek, bárkire rá lehetett kenni bármit, csak most mások követték el. Hogy lássuk, hogy a két rendszer nem is különbözött annyira egymástól, mint ahogy hinni szerették volna. De így mi ez a könyv?
Ha visszautazok az időben a boldog tudatlanság pillanataiba, akkor megérdemel egy kis vállveregetést, mert az utolsó hsrmadában kezdtem el először szimpatizálni a karakterekkel, bár lehet, hogy csak a sajnálat beszél belőlem. Gáborra azért az ország vezetésétől függetlenül jól rá járt a rúd. A totális reménytelenség végre bevonzotta a romantikát is, Gábor néha egészen szívdobogtatóan szépeket tudott mondani. És Szulita sem volt már messze olyan idegesítő, mint az elején, szóval a jellemfejlődés megtörtént.
Amúgy a vége felé én már kicsit besokalltam ideológia-ügyileg, néha már túl propaganda szaga volt az egésznek. Persze biztos nem véletlenül.
A befejezéssel nem vagyok egészen megelégedve. spoiler
spoiler
Végül az eredeti érzéseim szerinti csillagozásnál maradok, mert ha nincs az internet, akkor az univerzum megóvott volna a csúf igazságtól. De az ezer százalék, hogy soha az életben nem olvasok többet semmit Berkesi Andrástól. Nem tudok nagyra tartani egy olyan írót, aki végső soron mások szenvedéséből épített karriert. Akkor legalább ne ezt a témát járná körül mindig. Totál ki vagyok borulva, és még mindig nem vagyok biztos a csillagozásban.

kuliga>!
Berkesi András: Szerelem három tételben

Kicsit ellenérzéssel fogtam neki olvasni ennek a könyvnek. Apukám nagyon szerette Szilvási, Berkesi regényeit, nyilván inkább a kém- és krimi történeteket. Anyukám pedig ki nem állhatta. Így én nem olvastam, vagy csak nagyon keveset tőlük. Ez ráadásul nem is az tipikus Berkesi történet, de minden megtalálható azért benne ami jellemző a könyveire (kém, besúgó, politika, kommunista-arisztokrata ellentét). De a végén azért már tetszett, ha nem is fogom újra és újra olvasni. A történelmi háttér érdekes és megdöbbentő, a romantika kicsit közepes.

sassenach>!
Berkesi András: Szerelem három tételben

Egyszer valamikor elkezdtem egy Berkesi könyvet, de annyira nem tetszett, hogy félbehagytam. Persze ez nem az ő hibája volt, én nem voltam akkor olyan hangulatban. Viszont emiatt kicsit féltem ettől a könyvtől. Kihívásra kell, azért kezdtem el olvasni, de valahogy úgy, hogy „jajjj, ez nekem nem fog tetszeni….”. Aztán egyszer csak azt vettem észre, hogy már a felénél tartok és nem nagyon tudom letenni. :)
Nagyon tetszett! Magával ragadó, fordulatos, izgalmas történet. A vége pedig nagyon sírós. :(

lovemylifela>!
Berkesi András: Szerelem három tételben

Az első Berkesi könyv, amit olvastam. De beleszerettem Berkesi stílusába.

lakri70>!
Berkesi András: Szerelem három tételben

18 évesen olvastam és akkor nagyon tetszett. Arra emlékszem, hogy Bulgáriából hazajövet olvastam a regény végét és a kocsiban megkönnyeztem.

Gabriella_Balkó>!
Berkesi András: Szerelem három tételben

Hamisítatlan Berkesi-regény. Ez ráadásul még szerelmes regény. Kommunista ideológiával megöntve.
Maga a történet jó volt, talán ezt is mutatja, hogy ilyen gyorsan elolvastam. Viszont kicsit túlzásnak tartom ezt az éveken átívelő szerelmet. És akkor nem is beszélek arról, hogy mennyire szexuálisan túlfűtött ez a könyv! Ez valami hihetetlen, szerintem Berkesi valami betegségben szenvedhetett. Itt ráadásul tizenéves lányok szexuális kezdeteit taglalja, és róluk ír, mint kívánatos nőkről, akiket minden férfi megkíván és magáévá is tesz. Ebből a szempontból valami förtelmes volt.

Magvető / Zrínyi Katonai, Budapest, 1987

Belle_Maundrell>!

– Jegyezd meg magadnak, kislányom, a magányos, szomorú férfiak a legveszélyesebbek.

41. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

_ada>!

Mezítelenül mindenki csak ember.

269. oldal (Magvető-Zrínyi, 1985)

Kovács_Cintia_2>!

Ne esküdj. Ha becstelen ember vagy, úgyis
hiába esküszöl. A becsületes ember pedig miért
esküdjön.

Belle_Maundrell>!

– […] A szerelem, a gyönyör és mindaz, ami a szerelemmel együtt jár, nem azonos az élettel. Jól jegyezd meg, az élet ennél jóval több. A szerelem része az életnek, de nem azonos vele. Hidd el, vannak a szerelemnél fontosabb dolgok is.

149. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: élet · szerelem
Belle_Maundrell>!

– […] sohasem a halál fájdalmas, hanem a hozzá vezető út.

289. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: halál
Belle_Maundrell>!

Tetszik tudni, méltóságos uram, sokat olvasok. Szeretem a jó könyveket.

447. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
Belle_Maundrell>!

Az ellenséged, haragosod sose lásson könnyet a szemedben. Ne szerezz nékik boldogságot. Sírj, ha nagyon fáj valami, de könnyed befelé folyjon.

495. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: ellenség
Belle_Maundrell>!

– […] az iskola csak ismereteket ad, a véleményünket, ítéletünket az ismeretek alapján nekünk kell kialakítanunk.

171. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: iskola

– Félsz valamitől?
– Talán önmagamtól.

428. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)

Belle_Maundrell>!

Elővette a Révai lexikont, és belemerült Indokína történetének, földrajzának a megismerésébe.

100. oldal (Magvető / Zrínyi Katonai, 1987)