Magány 33 csillagozás

Berkesi András: Magány Berkesi András: Magány Berkesi András: Magány Berkesi András: Magány Berkesi András: Magány Berkesi András: Magány

Berkesi András regényében egy rendkívül bonyolult pszichológiai folyamatot mutat be Balthazár Ágnes tragikus életútjának ábrázolásával. A fordulatos, mindvégig drámai feszültségű cselekményben Berkesi biztos kézzel vezeti szereplőit – s egyúttal az olvasót is – egyedül a mi társadalmi rendünkre érvényes, nagy erkölcsi igazságok felismeréséig. A művészi eszközökkel, magas esztétikai igényességgel megalkotott mű egyéni és társadalmi konfliktusokon keresztül tárja fel egy be nem vallott árulás összes erkölcsi és politikai következményeit. Az író eddigi pályájának messze kimagasló állomását jelenti ez a regény, amelyben az eszmei tartalom művészi s egyben izgalmasan cselekményes megformálásban jelentkezik.

Eredeti megjelenés éve: 1961

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kincses Könyvek

>!
Magvető, Budapest, 1976
256 oldal · ISBN: 9632704525
>!
Magvető, Budapest, 1967
294 oldal · keménytáblás
>!
Szépirodalmi, Budapest, 1965
430 oldal · puhatáblás

2 további kiadás


Enciklopédia 1


Kedvencelte 5

Most olvassa 1

Várólistára tette 14

Kívánságlistára tette 6


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Berkesi András: Magány

Életem során korábban már jó néhány Berkesi könyvet olvastam, de ezt még nem. A történet fordulatos, valószerű, biztosan sok hasonló sorsú ember is átélt hasonlókat a múlt század derekán. A fő kérdés erkölcsi: az árulás és az ebből következő hazugságok mennyire befolyásolják az ember életét, sorsát. Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy nem kell hozzá árulás és hazugság, elég egy félreértés, ill. némi félremagyarázás s megváltozik egy kisközösség hangadóinak véleménye, amely emberi magatartásokat, majd sorsokat befolyásol. S a becsvágy, a pozícióért, a viszonylagos hatalomért való küzdelem időnként háttérbe szorítja az egyébként is társadalomfüggő erkölcsi szempontokat.
A könyvet olvasva a ’80-as évek mozgalmi tapasztalatai elevenedtek fel bennem, amikor megéltem, hogy a stressz, a hatalommal való manipulatív visszaélés akár egészségre is káros lehet. De nem kell odáig visszamenni: az érdekek bonyolult hálójában nap, mint nap manapság is megtörténnek hasonlók ha nem is kell börtönbe menni. Elég egy poszt is a közösségi hálón. Jó könyv, olvasmányos történet. Korából adódóan tudni kell elvonatkoztatni az egykor még létezett szocializmus világától, hogy a mának is szóló – mert van ilyen – üzenetét, mondanivalóját megértsük.

Aquarius>!
Berkesi András: Magány

Berkesi Andrástól eddig még csak könnyed műfajú könyveket olvastam. A Magány című műve egy igazi unikum volt számomra.
Emberi sorsok, elsősorban Balthazár Ágnes története, meg persze Péteré és Istváné. Vallomás, ahogy Ágnes megfogalmazta: Fel kell törnöm magányom hűvös páncélját, és ki kell szórnom az évek óta rejtegetett vacakjaimat: a hazugságot, az önámítást és az önigazolást.
A regény korhű ábrázolása a háború utáni politikai helyzetnek, mozgalmaknak, annak kibékíthetetlen ellentmondásaival. Ezt spékeli meg a karakterek kimagasló megformálása, sokszínűsége.
Öt csillag, és bekerült a kedvencek közé.

Szédültnapraforgó>!
Berkesi András: Magány

2. olvasásom volt Berkesitől. Ez egy nagyon kemény történet Balthazár Ágnesnek igen tragikus élete volt. A politikai gondolatmenetet nem mindig értettem, mert rohadtul utáltam azt az AVH-s időszakot, de a magánélete is egy tragédia. spoiler

dia69>!
Berkesi András: Magány

Nagyon tetszett. És nem érdekel a regényben levő politikai hovatartozás kérdése, és az sem, hogy vannak, akik attól tartják magukat entellektüelnek, hogy ők nem olvasnak Berkesit és Szilvásit.

helóviri>!
Berkesi András: Magány

Én is csak a címe miatt vettem kézbe, egyébként valószínűleg ott porosodott volna a polcon. Gondoltam, legrosszabb esetben nem olvasom el. A végén a politikai dolog nem tetszett, egyébként nagyon fordulatos a történet, odavoltam érte. Ötöst adnék neki, de a „politikai tanmese” jelleg miatt csak négy.

Kittyki>!
Berkesi András: Magány

Emlékszem, csak a címe miatt kezdtem el olvasni. Olyan 3-4 nap alatt (azt hiszem) el is olvastam, amíg a kórházban voltam. Tetszett, nem tudok rá rossz szavakat mondani.

Szedliczky_Zsolt>!
Berkesi András: Magány

Megrázó mint majdnem minden Berkesi könyv ZSENIÁLIS


Népszerű idézetek

Aquarius>!

Az idő elmossa lassacskán az emlékeket, és mi hajlamosak vagyunk arra, hogy szívünkben hamis vagy megszépített illúziókat hordozzunk.

64. oldal

Aquarius>!

[…] hazugságra nem szabad boldogságot építeni.

64. oldal

Aquarius>!

Mit tudunk mi egymásról, emberek? Semmit. Felületes jelenségeket látunk, ösztöneink csápjai nem hatolnak a lélek mélyibe, hogyan érthetnénk meg hát a tetteket kiváltó okokat? És mégis ítélünk; elmarasztalunk és megbocsátunk…

210. oldal

Aquarius>!

Az ember, ha kedves barátaitól búcsúzik, a búcsúzás percében zálogul mindig otthagy a szívéből egy darabkát.

278. oldal

Kapcsolódó szócikkek: búcsú, búcsúzás
Aquarius>!

… a hibáját beismerő ember mindig szimpatikusabb, mint a makacs, konokul hazudozó.

191. oldal

Aquarius>!

„Hogy mit hoz a holnap és a holnapután? Azzal ne törődj, az nem a ma gondja!”

164. oldal

Aquarius>!

Légy őszinte. Őszinteség nélkül nem szerethetsz felszabadultan.

164. oldal

Aquarius>!

Úgy gondolom, az őszinteség nem minden időben hasznos és ésszerű. Adott esetben méreggé válhat…

138. oldal

Aquarius>!

[…] az egyszerűséget és az őszinteséget nehéz megszoknia annak, aki hazugsággal bélelt környezetben nőtt fel.

80. oldal

Aquarius>!

Az emlékezés tarka szőttesét az évek múlásával egyre inkább megfakítja, elszínteleníti a feledés.

294. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Szaszkó Gabriella: Engedj el
Ruby Saw: Lucy
Tomcsik Nóra: Tél Berlinben
Hugyec Anikó: Túl kevés idő
Bauer Barbara: A fekete rózsa
Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!
Máté Angi: Mamó
Szabó Magda: Az ajtó
Diana Hunt: Őrületbe kergetsz
Péterfy-Novák Éva: Apád előtt ne vetkőzz