Fönn ​az emeleten 10 csillagozás

Berkesi András: Fönn az emeleten Berkesi András: Fönn az emeleten

Bajkó ​Andris szerszámkészítő lakatost váratlanul őrizetbe veszi a rendőrség, s ő súlyos kövekezményekkel járó beismerő vallomást tesz. Vádolja önmagát, még csak meg sem keresi a módját, hogy a bíróság majdan enyhítő körülményeket találjon számára.
Bajkóék régi barátja, az író, nem nyugszik bele ebbe a fájdalmas fordulatba. Jól ismeri a családtagokat, szereti, becsüli a fiút, és nem tudja elhinni róla azt a sok rosszat, amivel befeketítette magát a kihallgatások során. Nem nyugszik: vajon mi rejtőzhet e különös bűnügy hátterében? Nyomozni kezd, megkeresi a fiút, hogy tőle talán megtudja az igazat, Andris azonban barátságtalan és zárkózott, meglátogatja az idős nagyanyját, akit Andris eltart, Bajkó Béla egyetemi tanárt és másokat, akik együtt éltek, kapcsolatban voltak vele, mielőtt ez a szörnyűséges esemény bekövetkezett volna az életében.
És a hétköznapinak látszó bűnügy hátterében kirajzolódik egy családi és történelmi dráma, mondhatni, tragédia, amelynek kései… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

Magvető, Budapest, 1979
Madách / Magvető, Pozsony, Budapest, 1979
366 oldal · keménytáblás

Gabriella_Balkó >!
Berkesi András: Fönn az emeleten

Határozottan nem volt rossz. Mondjuk nem tartozik Berkesi legjobb történetei közé, de kiemelném, hogy több könyvével ellentétben itt nem volt mindig mindenki kanos. :D Meg nem volt állandóan leírva, hogy mennyire vonzó a főszereplő nő.
Az ideológia sincs annyira jelen, mint a legtöbb könyvében. Persze itt is tervre dolgoznak, vannak a munka utáni brigádok, az összetartás, szocializmus, stb., de nem ez a legkommunistább könyve.
Itt jóformán egy bűnügy okát próbálja felderíteni az író. Egész érdekes történet.

Brigitta_Szöllősi>!

Ha szeretsz, ha igazán szeretsz, ha azt akarod, hogy várjak rád, hogy ne utáljalak meg, nem hagyhatsz a bizonytalanságban. Ha várnom kell egy börtönbe zárt emberre, tudni akarom, hogy miért kell várnom. Nem neked, nekem kell eldöntenem, hogy az maradtál-e, akit szeretek, vagy más lettél. Az ítélkezés joga az enyém.

Gabriella_Balkó >!

A gyerek az nem takarék, ahova naponta beteszed a szeretet filléreit, és az ottan kamatozik. Nem kamatozik. A gyerek elnyeli a szeretet, azzal táplálja magát. De nem fizet kamatot.

139. oldal, 9. fejezet (Madách, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · szeretet