Tökmagok ​a piramisban (Tökmagok 4.) 51 csillagozás

Berg Judit: Tökmagok a piramisban

A ​Most én olvasok!-sorozat elindításával a Pagony régi vágya teljesült: egy szisztematikusan felépített, pedagógusi szakértelemmel megtámogatott kortárs, magyar „olvasni tanulok”-sorozat negyedik darabját tartja kézben az olvasó. A Pagony legkiválóbb szerzőit kéri fel a sorozatban való részvételre: minden szerző négy könyvet ír, négy különböző nehézségi szinten. A történetek lazán összefüggnek egymással, de természetesen önállóan is olvashatók. Berg Judit könyveiben (Tökmagok Afrikában, Tökmagok a tűzhányón, Tökmagok a korallzátonyon és Tökmagok a piramisban) négy tökmag, Benő, Minka, Rézi és Palkó kalandjait követhetjük nyomon – négy olvasási szinten keresztül. A legmagasabb szinten szinte egy regényt kapnak a kis olvasók – főhőseink ezúttal az ókori Egyiptomba utaznak. Jegyezzétek meg ti is a varázsigét: HÓRUSZ, BÁSZTET, ANUBISZ, THOT, ÍZISZ ÉS OZIRISZ! 4. szint ● oldalanként 15-20 mondat ● több szöveg és kevesebb rajz ● igény szerinti (akár többszörösen összetett) mondatok… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

Pagony, Budapest, 2018
74 oldal · keménytáblás · ISBN/EAN: 9779634102533

Gelso>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Bár nem ismerem a sorozat minden részét, de sikerültebbnek vélem, mint a Pagony Most én olvasok címet viselő sorozatából a Milu Egyiptomban c, részt. Tudom, hogy nem azonos a szint, és ennek megfelelően az olvasandó szöveg nehézsége sem mérhető, de a Most én olvasok sorozatban profizmusban sokkal magasabb szinten áll a Tökmagok sorozat, mint a Milu. Emiatt persze, nem is kellene összehasonlítani, (nem is nagyon fogom), csak megjegyzem, hogy ez sokkal komolyabb, kalandosabb, és „partneribb” olvasmány a gyerekek részére. Tárgyi tudásból is szerintem jó sokat ad át az egyiptomi kultúráról, szimbólumokról, hiedelemről, fáraóról, piramisról, rejtekhelyekről, szent állatokról, tekintve azt, hogy történelmet a célközönség nem tanult és még csak 1-2 év eltelte után fog. Úgy érzem, ezt figyelembe véve, komoly tudást is közvetít. Ezért jó ötletnek, és persze hasznosnak is tartom, hogy az elején szómagyarázatot (bevallom, én nem tudtam, mik azok az usébti babák) a végén pedig a főbb egyiptomi istenek ismertetőit találjuk.
A történettel kapcsolatban kiváló ötletnek tartom, hogy egy Tökmagokkal egyidős korabeli gyermek idegenvezetőt kapnak, Széti alakjában, aki hasznukra van abban, hogy ne keveredjenek el, és eligazodjanak az egyiptomi szokások közt. Az is jó ötlet, hogy Széti egy kőfaragó gyereke, akinek így szerencséje van látni édesapja a piramishoz készített műveit eredeti helyükön – tudom, ez mese, de ezen akkor is jó volt elmerengenem, mert ez több, mint valószínű, hogy sosem alakulhatott így.
Természetesen a macskaszereplők is adottak voltak, na, meg praktikusak is, jó lett volna az íbisz, sakál, sólyom szerepeltetése is, de jóval munkásabb, a történet szempontjából pedig nem biztos, hogy ennyire békés szereplőválasztás lett volna; nem tudom, de ezen is elgondolkoztam. És az írónő, ha már így belement az istenségekbe, azok is megértek volna egy-két fejezetet…
A piramis belsejében lévő sírrablók és fosztogatók ellen alkalmazott csapdák és rejtélyes megoldások pedig tuti befutók fiú- és lányolvasók esetében egyaránt.
Hasznosnak tartottam a piramis létezésével ill. megépítésével kapcsolatos kifejezések összegyűjtését, és magyarázatát is: fáraó halála, bebalzsamozás, múmia, szarkofág.
Érdekes volt a két küldetés: vagyis a Tökmagok küldetése: a Titkok Könyve ill. a Széti küldetése: édesanyja gyógybalzsamának visszaszerzése összekapcsolása egy küldetéssé. És hasonlóan érdekes és (mókás) volt a macska tévedése az ellopott balzsammal kapcsolatban. Szellemes volt, ahogyan be tudtak jutni a piramisba, vagy a szkarabeusz/ganajtúró csel. (Hiába no, Minka, az Aranyorrú, volt most a sorozat kulcsszereplője.)

Kalandos, izgalmas, olvasmányos, nem tudom, hány éveseknek, de talán 3-4. osztályosaknak adnám a kezébe. Ezzel együtt simán kezükbe nyomnám a Papyrus sorozat bármely darabját – http://moly.hu/sorozatok/papyrus,
főleg a negyedikeseknek, mert kiváló előolvasmány, bemelegítés és ráhangolódás lenne az ötödikes történelem órákhoz.

EZ az 1200. értékelésem a molyon!

@meseanyu Merítés-díj / gyermekirodalom (2015) c. kihívásához.

Trudiz >!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Sok új, érdekes ismeret átadása köszönhető Berg Juditnak. Izgalmas, kalandos történet vár a kis olvasókra, miközben a fáraók korába, a piramisokba nyerünk betekintést.

gab001>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Egy újabb egyiptomi kaland a gyerekeknek, mégsem tudom megunni. Ugyanakkor itt a macskák jelenléte is kicsit újdonságnak hatott. A tökmagok ezúttal is váratlan kalandba keverednek, de szokásukhoz híven sokat kihoznak a dologból. Egy éppen elkészült piramist látogathatunk meg velük együtt, s néhány rejtélyre is fényt deríthetünk. Egyre több a betű, s ennek köszöhetően egyre élvezhetőbb a stílus. Kedves kalandos.

Pagony, Budapest, 2015
70 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634100102 · Illusztrálta: Mészely Ilka
dianna76 P>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Gyermekkorom óta érdekelnek a piramisok és a fáraók, no meg a titokzatosság, ami mindezeket körülveszi. Pont ezért álltam neki érdeklődve a Tökmagok egyiptomi kalandjának.
Túl izgalmas olvasni valót nem kaptam, de a történetet átszövő ismeretek tetszettek. Főleg a csapdák, ahogy őrzik a piramisokat, benne a szarkofággal, hogy élő ember ne juthasson be. Azt gondolom, hogy a gyerekeknek a kaland mélysége is megfelelő.
A szövegben, mesében lévő történelem adalékon túl, a könyv elején és végén található magyarázatok is hasznosak.

Király_Dobos_Beatrix P>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Kiváló olvasmány egy, a könyvolvasás élményével ismerkedő nyolcéves számára. Érdekes meseregény kellően tagoltan. Képekkel, ismeretanyaggal, néhol vicces eseményekkel, mondatokkal tarkítva. Kislányom véleménye: nagyon jó volt!

Honey_Fly P>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Bírom a tökmagokat, ez megadta az alaphangot. Nem túl bonyolult történet, de van benne kis ókori történelem és kis kaland. Pont amennyit egy kezdő olvasó egyedül is be tud fogadni szerintem. Hangosan olvasva főleg Tetszáb neve kissé nyelvtörő, de jókat lehet nevetni azon, ahogy az ember nyelve összeakad. Tetszett.

Kriszta IP>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Nagyon klassz kis könyvecske. Nem csak érdekes és izgalmas a történet, de a gyerekek sok mindent megtudhatnak Egyiptomról, az istenekről, a fáraókról. Nekem ez a mese jobban tetszik, mint a korallzátonyos, a rajzokról most is ugyanaz a véleményem (http://moly.hu/ertekelesek/1949409).

Szilmariel>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

Aranyos, szintnek megfelelő történet, betűméret, hosszúság és a korosztálynak való rajzok.
Befejező kötetnek megfelelő ismeretterjesztő információt tartalmazott és kis (bár a korosztály miatt erősen redukált) információt az ókori Egyiptom világáról, ami felkeltheti a haladó olvasók figyelmét.

PTJulia P>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

A Tökmagok-sorozat izgalmas része. Kicsit több már a szöveg és a történelmi információ is. Szinte természetesen, észrevétlenül tanít.

Bencuska>!
Berg Judit: Tökmagok a piramisban

A Tökmagok Afrikában jobban bejött nekünk,de ez a rész is kalandos.Jöhet a következő!

Trudiz >!

– Ezek hieroglifák – jelenti ki Benő.
– Mifák? – bámul értetlenül Palkó.
– Hieroglifák. Ősi egyiptomi írásjelek.