Lengekalendárium (Lengemesék) 22 csillagozás

Négy évszak a Nádtengeren
Berg Judit: Lengekalendárium

Különleges ​könyv a Lengekalendárium, mese és valóság fonódik össze lapjain. Bepillantást nyerünk a Nádtenger apró, zöldbőrű őrzőinek szokásaiba és ünnepeibe, miközben megismerjük a vízi élet egész éves körforgását is. Hol telelnek a kecskebékák? Hány tojást raknak a récék? Élnek-e a tavakban húsevő növények? Hány év alatt bomlik le egy eldobott műanyag flakon? Mekkorák voltak 300 millió évvel ezelőtt a szitakötők? Melyik szúnyog nem csíp? Mindezekre a kérdésekre fény derül a gazdagon illusztrált, gyönyörű kalendáriumból, amely részletesen, kicsik számára is érthetően mutatja be a vízpart élővilágának életét. Timkó Bíbor rajzai pontosan ábrázolják a Nádtenger lakóit, miközben a Lengemesékből ismert mesehangulatot idézik. A szöveg tördelése és a betűtípusok segítenek elkülöníteni a mesét a valóságtól, de kiemelik az érdekességeket és vicces tényeket is.
A Lengekalendárium Berg Judit népszerű Lengemesék sorozatának kiegészítő kötete, amely mese és izgalmas természetjáró kaland… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

Central Médiacsoport, Budapest, 2019
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633247013 · Illusztrálta: Timkó Bíbor
Sanoma, Budapest, 2014
60 oldal · ISBN: 9789633410974 · Illusztrálta: Timkó Bíbor

dianna76 P>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Szerintem hasznos olvasni való ez a könyv. Megismerhetjük belőle a nádas élővilágát, növényeket állatokat egyaránt, az évszakokon, hónapokon keresztül haladva. Külön tetszett, hogy az időjárásra vonatkozó néphiedelmeket is megemlíti. Az ismereteken túl a Lengék életébe, szokásaiba is betekintést kapunk. Hihetetlenül színes a nádas élővilága. Az ember nem is gondolná. A teljesség igénye nélkül: kacsa, gólya, békalencse, tarajos gőte, füzike, kecskebéka, szitakötő. Még egy húsevő növényt is megismerhetünk, a rencét. Azt is láthatjuk, hogy a lengég közül többen egy-egy élőlényről kapták a nevüket. Ahogy a gyógynövényeket is sorra vesszük, a somot, citromfűt, szedret, mentát, ezerjófüvet. Ami meglepett, hogy a füzikéből Kamcsatkában főzeléket készítenek. Az nem volt újdonság számomra, hogy a bodza milyen változatosan fölhasználható. A csipkebogyólekvárt nem, de a csipkebogyóteát nagyon szeretem.
Aki olvassa a lengesorozatot, az mindenképp vegye elő ezt a könyvet is!

szabszev>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Nem rossz, de ezt a kötetet jónak sem mondanám. Igazából nem tudom, minek készült. Az alapötlet nagyon jó: mutassuk be a természet, azon belül is a tópart életének egy teljes esztendejét. De ismeretterjesztő könyvnek kevés: mindenféléről ír, de mindenről csak 2-3 mondatot. Ezen felül eléggé csapongónak is mondanám, sőt, helyenként még egy kis mese is beleszövődik a tények közé (a lengék életéről). Az szintén zavaró volt számomra, hogy sokféle betűstílust és betűméretet használ, bár azért ennek megvan a maga logikája.
Szerintem inkább egy hosszabb könyvet kellett volna írni, esetleg szakmai segítséggel, ugyanígy hónapokra bontva, majd egy második részben a lengék egy évéről 12 kisebb mesét írni. De ez így nem tetszett. Túl sok rajz, túl kevés és nagyon csapongó szöveg. Azért a lengemesék színvonala szerencsére sokkal magasabban van. A DVD-ről nem tudok véleményt írni, mert az sajnos nem volt benne a könyvtári kötetben.

Radics_Végh_Ivett>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Eddig csak jobb meséit olvastam az írónőnek. Ez inkább természetismeret könyv féle. Az jó volt, hogy bemutatja a nádas életét 12 hónapon keresztül.

Cincér>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Kicsiknek (óvodás korúaknak) való ismeretterjesztő könyv vizeink élővilágáról, megfűszerezve a Lengemesékből megismert lengék ünnepeinek, szokásainak bemutatásával. Mindez évszakokra, hónapokra bontva.
Örülök ennek a könyvnek, mert sokat tanul belőle a kislányom, nagy élvezettel hallgatja. (Ehhez kellett, hogy a megfelelő életkorban legyen, és imádja a Lengemeséket.)
A rajzokat alapvetően szeretem, nehezen tudnám mással elképzelni a lengés történeteket, de az zavaró, hogy az egyik képen akkora a lenge, mint egy gém, a másikon pedig mint egy katicabogár…

isahaak>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Ez inkább egy ismeretterjesztő könyv a tavak élővilágáról, nem mesekönyv! Ovisoknak szerintem éppen elég a benne lévő ismeretanyag, és nekem tetszett, hogy a Lengemesékre ültetve mutatja be a természet körforgásának egy évét. A Lengemesék nyílván sokkal jobb a kalandos történetekkel, ebből a könyvből viszont nagyon sok hasznos információt szerezhetnek a kicsik a tavak élővilágáról.

Katamelie>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Ismeretterjesztő könyvnek nem az igazi, már az elején „lehüllőzi” a békákat, a történet pedig a Lengemesékben és a Lenge Mini kötetekben sokkal magával ragadóbb volt.

Mormi>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

A rajongva imádott Lengemesék után sajnos csalódás. Tudományos könyvnek kevés, ahogy mesének is. Egy-két alkalommal azért lekötötte a gyerkőcöt, de alig. A Lengemesék alatt ehhez képest levegőt is alig vett.

Cs_N_Kinga P>!

Berg Judit: Lengekalendárium Négy évszak a Nádtengeren

Nekem ez csalódás volt. De ez az én hibám is. Mesét vártam, erre kaptam valami természetismertető félét. Végül is voltak benne meghökkentő adatok ezért megkapta a három csillagot. De egy mai gyereknek hát… esetleg kicsiknek tudnám ajánlani, de az írónőnek sokkal jobb írásai is vannak.

Berg Judit: Lengeszakácskönyv A Nádtenger lakóinak kedvenc csemegéi

Lengemesék sorozat · Összehasonlítás