Cipelő ​cicák a városban (Cipelő cicák 1.) 119 csillagozás

Berg Judit: Cipelő cicák a városban

A Cipelő cicák apró kis játékcicák: testük tarkabarka, farkuk végén színes gyöngyök himbálódznak. Pont elférnek egy gyerek markában, gazdáik mindenhová magukkal cipelik őket. A felnőttek csak ennyit látnak. De a gyerekek tudják, hogy a cicák ennél sokkal többre képesek! Csak csettintenek egyet a farkuk végivel, és hihetetlen csodák történnek: maguktól elindulnak a játéklovak, lilára és kékre váltanak az utcai jelzőlámpák, eltűnnek a tányérról az otthagyott kenyérhéjak… Hát még, amikor a gyerekek a játszótérre, az állatkertbe vagy éppen a kirakodóvásárba cipelik magukkal a három rosszcsontot!

Eredeti megjelenés éve: 2008

Pagony, Budapest, 2011
56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155023194 · Illusztrálta: Agócs Írisz

csucsorka IP>!

Tartoztam egy körrel Berg Juditnak,
mert évekkel ezelőtt elkönyveltem magamban, hogy nem szeretem őt. Hosszú, hosszú évekkel ezelőtt. És ami főbűn a bűnök közt: ezt olvasás nélkül tettem.

Persze mocorgott bennem az egész, hogy szakmailag teljesen vállalhatatlan, hogy nem olvastam még tőle semmit, hogy ezzel hosszútávon majd kezdenem kell valamit.
Eljött az idő. Nem nagy fába vágtam a fejszém, csak egy egészen kicsibe, a szívem mélyén azt is éreztem, hogy már előre elkönyvelhetem a sikert: A cipelő cicák valószínűleg jó lesz. Meg kell majd barátkoznom a gondolattal, hogy Berg Judit-olvasó leszek.

És így is lett. A cicák jöttek – méghozzá Agócs Írisz utánozhatatlan, kibírhatatlanul édes illusztrációjában! – és láttak és győztek.

Nem tudom, mikor láttam utoljára ilyen mesét, ami ennyire felolvasásra termett.
Állati jó lehet olyan otthonban kisgyerekeskedni, ahol ez a mesekönyv újra meg újra előkerül. :) Egyébként, mint annak idején Gibbonéknál, itt is elborzadva olvastam egy-egy értékelést… Azt hiszem, sokkal többször, többfelé kellene jó hangosan beszélgetni arról, hogy mire is való a mese, hogy milyen a mese és hogy egy-egy ilyen szöveg milyen szerepet tölt be a gyerekek életében, milyen funkciója lehet a hétköznapjaikban. Hú, de sok dolgunk van még…!

Már csak az a kérdés, hogy én most mit csináljak? Most tényleg Ruminit kell olvasnom, meg minden…? Jó, jó, megyek már!

ziara>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

Már két hete kihoztuk a könyvtárból, de csak ma vettük elő, mert sajnos betegeskedős napot tartunk, és ezt olvastam Adélnak délelőtt. Lekötötte a figyelmét, mi egyébként is állat- és cicaimádók vagyunk (van is egy Jake cicánk, https://moly.hu/tagok/ziara/karcok). Helyesek a történetek, a kicsik le tudják vonni a tanulságokat mindegyikből. Nekem talán az állatkertes sztori tetszett a legjobban, hogy a kicsikémnek, mi, majd az újraolvasásnál kiderül. Ő folyamatosan ciripelő cicáknak „olvassa”, ha mesél:))))) A rajzok nagyon aranyosak, imádnivalók a cicusok:)))

Sippancs P>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

Bátor voltam, és egyből kihoztam a könyvtárból mindhárom részt, mert ami cicákról szól, és amit Agócs Írisz illusztrál, az csak jó lehet, ugye?
Cuki és a maga módján vicces könyv volt, pár napra én is befogadnám Cipelőéket az otthonomba. :)

Gyöngyi0309>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

Aranyos történetek a három rosszcsont kiscicáról, de nekem hiányzott valami. Olyan semilyen volt. Persze a cicák nagyon rosszak, ennek ellenére véd-szövetség van a három kis gazdájukkal, a három testvérrel. A gyerekek aranyosak, persze Dorka a legcukibb.
Jó az ötlet, hogy a felnőttek mit sem tudnak a rossz cicusokról, de emiatt legtöbbször a gyerekek kapnak. Akik persze tűrik. Mondhatnám, hogy arra tanítja a gyerekeket, hogy csúnya dolog az árulkodás, de ha belegondolok akkor igazán az sem túl szép, ha más miatt visszük el a balhét.
Folytatjuk majd, mert nem olyan rossz, Rókusnak nagyon tetszett, a borítón Pepe cicát folyton mutogatja, tudja a névét.
off

Kri_Anikó P>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

A cipelő cicák apró, tenyérmacskák, akik segítenek kisgazdáiknak megoldani a nehéznek tűnő feladatokat. A felnőttek persze mit sem sejtenek a varázslatos segítőkről. Kedves kis történet.

Paulina_Sándorné P>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

Cuki történet volt a gyerekekről és a cicákról. Nagyon izgága cicák. Mondanám, hogy rosszak. :-) Vagy csak elevenek. Tetszett, ahogy játszanak a gyerekekkel. Jó, hogy azért a szülők nem sok mindent veszek észre abból, amit a cicák művelnek. Zoknifa – ötletes.

eeszter>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

A szerző más könyveit nagyon szoktam szeretni, de ez a mese most egyáltalán nem fogott meg, és az illusztrációk sem hozták közelebb hozzám. Kezdjük ott, hogy én szülőként általában rajta tartom a szemem a gyerekek által magunkkal cipelt játékokon, így teljesen érthetetlen, hogy itt a szülők semmit nem vesznek észre a cicák működéséből, kicsit olyan, mintha egy egész más világban léteznének. Aztán a cicák által kiváltott események sem tűntek túl izgalmasnak, hiszen minden bonyodalmat megold egy jól irányzott varázslat.

jancsibohi P>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

bevallom a rajzok jobban érdekeltek, mint a történet, mert Agócs Írisz rajzait már régóta szeretem, nem is csalódtam bennük. Ettől a három csintalan kópétól viszont leginkább csak rosszalkodást lehet tanulni. Maga az alap ötlet jó, és éreztem azért a tanító szándékot minden történetben (rendrakás, nem etetjük az állatokat), de összességében nem ez jött le. azt nem mondom, hogy minden gyerekkönyvnek tanítás legyen a célja, de nem biztos, hogy jó, ha a rosszalkodás felé billen a mérleg.
Mindent összevetve helyes kis mesék ezek, csak mindnek olyan hirtelen lett vége. (mint ennek az értékelésnek is most :-) )

SzTEtti>!
Berg Judit: Cipelő cicák a városban

Iszonyatosan aranyosak a cicák! Az illusztráció szuper! Mimi imádta a rajzokat. Bár sokszor megkérdezte, hogy ez meg az hol van, mivel ugye nem volt minden lerajzolva. Neki több rajz kellett volna. :) off
A mesék viccesek, a cicák cukiságosak, még akkor is, hogy iszonyatosan rosszak. :D Annyira aranyosak, hogy az ember megbocsátja nekik a sok huncutságot is. Viszont néha nagyon lapos volt. Csak maga a rosszalkodás volt érdekes. A zoknifa szerintem nagyon vicces volt, de az állatkertes volt a legtanulságosabb.
Miminek kicsit hosszúak voltak a mesék. Volt amelyiket megfeleztük.

Sippancs P>!

– Nem találod az anyukádat? – guggol le a kisfiúhoz anya. A kicsi a fejét rázza.
– Hogy hívnak?
– Boti!
– Hány éves vagy?
– Három.
– És anyukádat hogy hívják?
– Mama – feleli hüppögve Boti.

Kek P>!

– Vigyük magunkkal a cicákat is, nehogy szétrámolják a szobát! – javasolja Lili.
Marci is egyetért, így a három gyerek megmarkolja a cicáját, úgy indulnak az ajtó felé. A cicák olyan csöppek, hogy pont elférnek egy kézben. Éppen csak apró fülük és gyöngyökkel díszített farkincájuk lóg ki a gyerekek markából.
– Nahát, a cicákat is magatokkal cipelitek? – csodálkozik anya az ajtóban.
– Cipelő cica. Dorka is cipeli – jelenti ki határozottan Dorka.
– Hát, ha cipelő cicák, akkor csak cipeljétek – nevet anya, és becsukja a gyerekek után az ajtót.
Dorka még az utcán is énekelget:
– Cipelő cica, cipelő cica.
– Hagyd már abba! – mérgelődik Lőri a kislány kezében. – Nem vagyunk cipelő cicák.
– Cipelő cica! – kacag Dorka.
Pepének és Cirónak se tetszik az új név. Sértetten vonogatják a bajuszkájukat.
– Hát, ha nem vagy cipelő cica, akkor gyere a saját lábadon! – hunyorít Marci, és földre pottyantja a lilafejű Pepét. Pepe méltatlankodva kapaszkodik bele Marci nadrágjába. Ciró eközben Lili vállán terpeszkedik. Hízelegve dorombol a nagylány fülébe. Lili hirtelen felnevet.
– Akármit mondasz, mégiscsak cipelők vagytok. Most jutott az eszembe, figyelj csak! Kimondom egymás után a neveteket: Ciró, Pepe, Lőri. Ciró, Pepe, Lőri. Ha csak az elejét ejtem ki hangosan, mi lesz? Ci – Pe – Lő! Cipelő!
– Ez jó! – nevet Marci is, és újra felkapja Pepét.

16-17. oldal, A játszótéren

Kek P>!

Ebben a házban három testvér lakik. Lili, a nagylány már hét éves, iskolába jár. Marci öt éves múlt ősszel. Ő a középső testvér, sőt az oviban is középsős. Dorka a legkisebb. Hamarosan két éves lesz, pelust hord és rácsos ágyban alszik.

4. oldal, Ki fog rendet rakni?

Kek P>!

Közben az egyik fiók is kinyílt, apró műanyag lovak és tehenek repülnek elő, mintha valaki nagy lendülettel hajigálná ki őket bentről. A földre érve rögtön lábra állnak, és nyihogva, bőgve indulnak az istálló felé.
– Hé, álljatok meg! – kiált egy mérges hang a doboz mögül. – Oda nem mehettek, az a garázs!
– A várban nem szokott garázs lenni – sipít egy másik, vékonyabb hangocska a fiókból. – Az ott az istálló.
– Garázs, ha mondom – bömböl az első hang. Aztán hirtelen lila szikrák pattognak a levegőben, és a lovak, tehenek nagy ívben visszarepülnek a fiókba.
– Ezt még megbánod, Pepe! – nyávog a vékony hang a fiókban, és zöld-arany szikraeső száll ki bentről.

5. oldal, Ki fog rendet rakni?

Kek P>!

– Zoknifa – állapítja meg Dorka kacagva.

24. oldal, A játszótéren

Cipelő cicák sorozat · Összehasonlítás