A ​cigányság történetének atlasza 2 csillagozás

Térképezett roma történelem
Bereznay András: A cigányság történetének atlasza

E ​hiánypótló, tudományos igénnyel elkészített munka megfelelően alátámasztja azt a tényt, hogy a roma etnikai közösség, a cigányság történelme a világtörténelem elidegeníthetetlen része.
Magyarországon az elmúlt közel egy évtizedben azon dolgoztunk, hogy a cigány kultúra és történelem megkapja a méltó elismerést, és erőforrást jelentsen a Magyarországon élő közösségeknek. Nemzeti ügynek tekintettük ezt, ezért is döntöttünk úgy 2012-ben, hogy Európában elsőként külön tananyagként emeljük be a nemzeti alaptantervbe a cigány kultúrát és történelmet. A kötet, amelyet kezében tart az olvasó, segítséget nyújt az oktatásban, a jövő nemzedékek nevelésében. A világ és Európa nemzeteinek múlttal és jelennel kapcsolatos felelőssége tudatában – ami a jövőért vállalt elköteleződés is egyben – a tisztelet és az elfogadás kultúrájának megerősítése, és mindenki számára egyértelművé tétele kiemelt cél. Ahhoz, hogy itt Európában életszerű válaszokat tudjunk adni a cigány közösségek… (tovább)

Méry Ratio, 2018

stílus: 3
ismeret: 5
élmény: 4
mondanivaló: 5

Kétségkívül hiánypótló mű. Évszázadok óta velünk él egy népcsoport, akiknek a történetéről valahogy semmit sem hallunk. Miért? Ennyire közömbösek vagyunk irántuk? Pedig van itt érdekesség elég. Az, hogy a térképek segítségével járjuk végig ezt a történelmet nagyszerű ötlet, de az olvasást jelentősen lassította. Ugyanis a térképeken rengeteg plusz információt találhatunk, így percekig tanulmányozhatunk 1-1 oldalt. Minden térkép mellett vagy egy 1 oldalas szöveg is, amiben röviden összefoglalja Bereznay András a tudnivalókat. A stílust kissé száraznak éreztem, viszont rengeteget tanultam a kötetből. Persze rögtön kezdhettem volna elölről, mert többszöri olvasásra is találnék újdonságot benne. Egyáltalán nem bántam meg az olvasását.