Maga ​ki?! 9 csillagozás

Történetek születésről, életről, halálról – egy XXI. századi bába írásai
Béres Edina: Maga ki?!

Léteznek-e ​bábák még ma is? Léteznek, bizony. Persze nem pontosan úgy kell őket elképzelni, mint a régi idők bábaasszonyait, mert bár sokban hasonlatosak hozzájuk, még több mindenben különböznek tőlük, mégis.

Talán e könyv történeteinek személyessége, zsigerig hatoló őszinte kitárulkozása bepillantást enged ebbe a nem hétköznapi világba, ahogy az errefelé gyakorta előforduló, mindent meghatározó mélységekbe és magasságokba is.

A fejezetek előrehaladásával láthatóvá válik, ahogy a szüléstörténetek elválaszthatatlanul összefonódnak a személyes életút történeteivel, véget nem érően alakítva, formálva a születésekhez- és veszteségekhez való viszonyulást, és ezzel együtt a bábai alázat és jelenlét minőségét.

Sosem terveztem, hogy írni fogok. Az élettörténeteket elsősorban olvasni és hallgatni szerettem. Amikor azonban térdre kényszerítő veszteségek értek és egy ponton túl úgy éreztem, nincs már több kapaszkodó és lehetetlen innen továbbmenni, eszembe jutottak a… (tovább)

Aromakeverékek, Budapest, 2021
keménytáblás · ISBN: 9786158028165 · Illusztrálta: Nádas Eszter

Béres Edina: Maga ki?!

Béres Edina: Maga ki?! Történetek születésről, életről, halálról – egy XXI. századi bába írásai

Mély nyomot hagyott bennem ez a könyv. Egyik fejezetnél mosolyogtam, a másikban pedig sírtam. Lenyűgözően őszinte stílusban íródott és gyönyörűen ír az író. Legszívesebben nem idézeteket, hanem egész fejezeteket írnék ki belőle. Csak csodálni tudom a könyv íróját aki maga is sok megpróbáltatáson ment keresztül. Örülök, hogy elolvastam, néhány sorából magamnak is sikerült egy kis erőt meríteni. Köszönöm az élményt. < 3

tshehip>!

Nincs az a terápia, amely többet adhat és hatékonyabban gyógyíthat annál az erőnél, amelyet a szülés hoz el a vajúdóhoz.

150. oldal - Így lett fél (sz)ből egésszé (Aromakeverékek, 2021)

nimphea>!

Ki kell várni, amíg az asszony önnön erejéből lépi át saját határait.

149. oldal - Így lett fél(sz)ből egésszé

tshehip>!

A csoda a szülésnél ugyanis – amikor a föld és az ég összeér- nem kívülről érkezik a helyre, ahol a gyermek a világra jön. Kívülről nem tud. A csoda mindig a szülőasszonyból bontakozik ki. Egyedül csak ott tud. Máshol nem. Lehet barack-színre festve a szoba, szólhat a lélek mélyéig hatoló zene, és világíthat mécses. Mindez a külsőség fel nem ér oda, ahol a belső valóság utat teremt az újjászületésnek.

192. oldal - Fájásgyengeség (Aromakeverékek, 2021)

tshehip>!

A nő, aki a szülése során teljes elfogadást él meg, alázatot tapasztal, szeretettel és odaadással van körülvéve, egész további életében ezt a minőséget fogja keresni, erre fog vágyni, ehhez fog ragaszkodni. Nem fogja beérni kevesebbel. Semmihez sem fogható bizonyosságérzéssel jár együtt ugyanis, amikor megtapasztalja a saját erején túl azt is, hogy ő maga és az, amit tesz, szerethető, elfogadható és pont jó.

235. oldal - Tényleg veszélyes az otthonszülés? (Aromakeverékek, 2021)

nimphea>!

Akkoriban még fogalmam sem volt arról, hogy az érkezés és a távozás milyen elválaszthatatlanul kapcsolódik össze, hogy egy tőről fakadnak, és kapu csak egy van. Nem tudtam még azt sem, hogy aki a Kapuban vágyik szolgálatot teljesíteni, az nemcsak az érkezésekbe kap bepillantást, hanem a veszteségekbe is, és bizony élet nem létezik halál nélkül.

7. oldal, Előszó

FlachnéLuczMárta>!

Akkor még nem tudtuk, amit azóta már igen, hogy csak látogatóba jöttél. Széppé tetted anyukád és apukád életét hat, méhen belül töltött hónapodon át, majd kis ruhádat levetetted, és visszatértél a messzeségbe, ahonnan érkeztél. Isten veled kicsi vendég! Beleszakad a bábaszív is, amikor a Kapu a másik irányba nyílik ki.

tshehip>!

Pedig azt tanítják az iskolában a régi tapasztalt szülésznők a bábatanulóknak, hogy a hang a szülés ereje. A hang fontos kulcs. Szabad áramlása az élet szabad áramlását teszi lehetővé.

42. oldal - Braxton and Hicks

nimphea>!

Igen, az első megrázkódtatás akkor ért, amikor úgy éreztem, ebbe bele fogok halni, ezt nem lehet kibírni. A második megrázkódtatás azonban még ennél is rosszabb volt. A második megrázkódtatás akkor ért, amikor szembesültem vele, hogy nem, egyáltalán nem fogok belehalni. Túl fogom élni. Ki fogom bírni. Cipelni fogom. Küzdeni fogok vele, magamért. Küzdeni mindennap. És nem fogom megúszni a feladatot. Roskadozva, szentségelve, elerőtlenedve, majd új erőre kapva, hálásan, dühösen, fáradtan, de végig fogom csinálni.

109. oldal - A(z egyedül)lét elviselhetetlen könnyűsége

FlachnéLuczMárta>!

Ebben a világban születnek a csodák. Azok a csodák, amelyekért érdemes élni. Azok a csodák, amelyek során az asszonyi erő és bátorság hegyeket mozgat, és kifordítja a négy sarkából az egész teremtett világot.

FlachnéLuczMárta>!

Sokáig, nagyon sokáig nem találtam a helyem. Hiányzott veled a teljes helyem, melyet aztán nagy sokára szükségszerűen felváltott az általad teljes helyem. Onnantól ebben az új minőségemben lettem kerek egész, és azt is megtanultam, hogy végtelen számú kerek egésznek lehet és kell is lennünk életünk folyamán. Ez a törvény. Így aztán vagyok, lettem tovább. Máshogy, igen, de mégsem nélküled.