Arra ​van egy kőhíd rakva… 3 csillagozás

Hortobágyi és hajdúsági pásztortörténetek
Béres András: Arra van egy kőhíd rakva… Béres András: Arra van egy kőhíd rakva…

Béres András az elmúlt harminc év alatt sok időt töltött a hortobágyi pusztán és a környéken élő pásztorok között. Ez a könyv gyűjtőútjai egyik eredménye, amelyben egy elmúló – napjainkra megváltozott – sajátos életformáról ad képet. A csikósok,a gulyások, a juhászok, a disznópásztorok „személyesen mutatkoznak be”, a valaha elmondott, magnetofonszalagon rögzített történeteiket olvashatjuk a könyv lapjain. Mesélnek a híres csikós számadó, Czinege János tetteiről, az egymás megleckéztetésére kieszelt huncutságokról, a boszorkányos cselekedetekről, a pásztortársadalom kemény igazságtevéseiről, a pusztai asszonyok sorsáról.
Az Olvasót a történetmozaikok teljes képpé formálásában a gazdag illusztrációs anyag segíti.

Mezőgazdasági, Budapest, 1982
210 oldal · ISBN: 9632313941 · Illusztrálta: Lewit Péter

Mileva>!
Béres András: Arra van egy kőhíd rakva…

Béres András: Arra van egy kőhíd rakva… Hortobágyi és hajdúsági pásztortörténetek

Regős Bendegúz in real life!
Kamaszként olvastam, nagyon tetszett: eredeti nyelvezet, aprólékos leírások, dokumentarista igényű grafikák – mind arra való, hogy tapintható, érezhető közelségbe hozzon egy teljesen letűnt, ma már egzotikus világot.
Sárga papíron barna tintával nyomták, ami különleges, de nem a legkönnyebb olvasni.

Mileva>!

– Nagyapa, milyen nyúl vút ez? Én még ilyen iromba nyúlat nem láttam.
– Most látol, fiam.
– Ez a macskabűr a Vargáék iromba fias macskájoké. Megmondtam Vargánénak, hogy adjanak a fiábul, mer szíp nagy az anyja.
– Ne nízd mán, gyúccsad meg a tüzet! Nem láttál még házinyúlat, irombát?
– Ami az egeret is eszi?

Mileva>!

Jaj, de huncut minden juhász, istenem! De ű még a többitül is irigyebb, hazugabb, lopósabb vót. A felesíge se különb. Nem vagyok fellátó ember, de olyan asszony vót, mint a zsebpiszok. Egy tisztességes lú nem vette vóna el tűle az abrakot.