Terelőúton 4 csillagozás

Szocialista modernizációs kísérlet Közép- és Kelet-Európában, 1944–1990
Berend T. Iván: Terelőúton

A békés rendszerváltást követően érdeklődésem középpontjába az államszocialista kísérlet fél évszázados történetének elemzése került, amelyet a közép- és kelet-európai térség hosszú távú történeti folyamataiba beleillesztve vizsgáltam. Meggyőződésem ugyanis, hogy csakis egy ilyen történelmi mérleg elkészítésével válhat érthetővé mindaz, amit a kísérlet tartós történelmi hatásának tekinthetünk és ami végső kudarcához vezetett. Ez a munka egy tervezett trilógia harmadik része. A visszafelé írt történelmi trilógia második, a század első felét tárgyaló darabja, Válságos évtizedek c. könyvem 1998-ban jelent meg. A tervezett első kötetet most írom a térség 19. századi történetéről.

>!
Vince, Budapest, 1999
398 oldal · ISBN: 9639192309

Várólistára tette 1


Kiemelt értékelések

Lunemorte P>!
Berend T. Iván: Terelőúton

Berend T. Iván: Terelőúton Szocialista modernizációs kísérlet Közép- és Kelet-Európában, 1944–1990

Izgalmas, érdekes olvasmány volt ahhoz képest, hogy szakirodalom. Alapos munka, nagyon jól összefoglalja a korszakot.

abstractelf>!
Berend T. Iván: Terelőúton

Berend T. Iván: Terelőúton Szocialista modernizációs kísérlet Közép- és Kelet-Európában, 1944–1990

Felettébb kedvelem Berend T. Iván publikációit, mindegyik lényegetörő, hasznos és remekül ábrázolja az ok-okozati összefüggéseket.


Népszerű idézetek

Kovács_Balázs>!

Miután a vállalatok függetlenné váltak a piactól, nem voltak többé érdekeltek termelési költségeik leszorításában és termékeik megfelelő minőségében. A vállalat helyzetének alakulásában a termékeinek értékesíthetősége, minősége, technikai korszerűsége és ára nem játszott többé szerepet. A piaci mechanizmusokat a tervgazdaságban a kötelező tervutasítások és azok betartását ösztönző bér- és prémiumrendszer volt hivatva helyettesíteni. A sok tucat, sőt esetenként több száz tervutasítás teljesítésére azonban a vállalatok többnyire kptelenek lett volna. Azon tervutasítások teljesítésére összpontosították tehát erőiket és eszközeiket, melyek a legfontosabbak és leghasznosabbak voltak számukra. Éveken keresztül az érvényes prémiumrendelkezések arra ösztönözték például a vállalatokat, hogy az úgynevezett globális termelési terv teljesítésére, sőt túlteljesítésére összpontosítsanak. Ez a terv volt ugyanis meghatározó a prémiumok odaítélésekor, s ez egyáltalán nem volt véletlen Érvényben tartását a központi gazdaságstratégiai cél motiválta: a lehető leggyorsabb növekedés a kiválasztott gazdasági szektorokban.

108. oldal

Berend T. Iván: Terelőúton Szocialista modernizációs kísérlet Közép- és Kelet-Európában, 1944–1990


Hasonló könyvek címkék alapján

Domonkos Endre: Közép- és Kelet-Európa gazdaságtörténete 1945–1953 között
Bencsik Péter: Reform vagy forradalom?
Timothy Snyder: Véres övezet
Sudár Balázs (szerk.): Magyarok a honfoglalás korában
Timothy Snyder: A szabadság felszámolása
Sz. Bíró Zoltán: Putyin Oroszországa
Masha Gessen: Jövőnk a múlt
Ötéves tervünk: Béketerv
Pete László: Itáliától Olaszországig
Szacsvay Imre – Szacsvay Péter – Legeza László: Kárpátalja