Azóta ​is élek 8 csillagozás

Összegyűjtött novellák
Bereményi Géza: Azóta is élek

A ​megannyi műfajban és műnemben alkotó Bereményi Géza 1970-ben A svéd király című novelláskötetével kezdte irodalmi pályáját. Megjelenésekor a mindössze 24 éves szerző kötetbeli alteregójához, Dobrovicshoz hasonlóan az „induló tehetségek közé tartozott”, már első írásaiban is megjelentek későbbi nagy témái, az ős- és hőskeresés, a Teleki tér és nagyszülei legendáriuma. Alkotói figyelme később a dalszövegek, a színház és a film felé fordult, miközben továbbra is fontos műfaja és eszköze maradt a novellisztika, több későbbi filmjének (Eldorádó, Hóesés a Vízivárosban) az ősváltozata eredetileg elbeszélés volt.
A korábban megjelent könyvekből maga a szerző válogatta a mostani kötet anyagát, helyenként új címeket adott a novelláknak. Az olvasó pedig eredendő mozgásában, eleven hullámzásában érzékelheti és láthatja a Bereményi-mitológia alakulástörténetét, bizonyos motívumok és figurák megszületését és tovább-formálódását, a kiválás és az elvegyülés gesztusait, az otthonvesztés és… (tovább)

Magvető, Budapest, 2021
Magvető, Budapest, 2021

Bereményi Géza: Azóta is élek Összegyűjtött novellák

Első találkozásom Bereményi Gézával, és amennyire féltem tőle, annyira volt jó olvasni ezeket a novellákat. A negyedik rész fogott meg leginkább, abból is a Jézus újságot olvas.

Bereményi Géza: Azóta is élek Összegyűjtött novellák

Még sosem olvastam Bereményitől, valami miatt sosem éreztem rá késztetést, hogy de azonnalrögtön muszáj nekem magyar irodalmat olvasni. Kár, mert igazán remek történetmesélőt ismerhettem meg a személyében.

Örülök, hogy pont ezzel a válogatással kezdtem. A saját emlékekből építő író szinte azonnal elvarázsolt, nem is nagyon tudtam letenni a könyvet.

Remek stílusban elbeszélt remek novellák gyűjteménye, ami arra késztet, hogy mindenképp olvass még a szerzőtől.

olvasoterem>!

Bereményi Géza: Azóta is élek Összegyűjtött novellák

A több mint négyszáz oldalas könyv akár nagyregény is lehetne, sőt, ha összefűzzük a benne lévő történeteket, akkor az is. Ötven év alkotói munkáját öleli fel, ötven év pedig majdnem két emberöltő, ez idő alatt rengeteg változás történik nemcsak a világban, de az íróban is. Bár korábban is olvastam Bereményi novellákat, elbeszéléseket, most érett meg bennem mindaz, amit eddig kaptam tőle, most állt össze teljes egésszé, és most sajnálom, hogy nem olvastam többet. Mert Bereményi sokkal több a dalszövegírónál és sokkal több a színházi embernél is.

A teljes ajánló: https://olvasoterem.com/blog/2021/03/15/beremenyi-geza-…

lilaköd P>!

Emlékszünk még a Gilda című filmre? Ott a férfi főszereplő, Rita Hayworth partnere a zakója belső zsebében hordta a cigarettatárcáját, fontos pillanatokban előhúzta, és két tenyere közé szorítva nyitotta fel, komótosan szája sarkába illesztett egy füstszűrő nélküli cigarettát, aztán mind a tíz ujjhegyét felhasználva kattintotta össze a két fémszárnyat, végezetül ismét sajátos, kidolgozott mozdulattal süllyesztette vissza férfimagányának ezüst jelképét. Az egyedüllét számtalan ilyen hangulatos szertartást eredményez.

140. oldal A ház

Kapcsolódó szócikkek: egyedüllét
lilaköd P>!

Mondják, a nagyszerű mesterembert aprócska mozzanat választja el az önpusztító alkoholistától, mivel ugyanazon alaposság, szenvedélyes aprólékosság mindkét típusnak mozgatórugója.

157. oldal Az anyai ág

TheRiddler P>!

1953. november 25-én, szerdán a konyhában ültem egy alacsony sámlin.

TheRiddler P>!

– Ausztriában mi van? – kérdeztem, hogy tisztábban lássak.
Apám apja a tapasztalatai alapján válaszolt nekem, mivel katonaként keresztülutazott már Ausztrián, amikor összeomlott az olasz front az első világháborúban.
– Ausztriában nagy hegyek vannak, rajtuk sok fenyőfa.
– Franciaországban?
– Ott Párizs van és franciák.