Bérczesi ​Róbert dalszövegkönyve 19 csillagozás

Bérczesi Róbert: Bérczesi Róbert dalszövegkönyve

„Az ​igaz ember feladata, hogy tanulmányozza a hagyományt, és korának nyelvén továbbadja azt. Mindenki evvel próbálkozik, aki bevállalja a dalok áthozását onnan, ahova értük kell menni. Mennyi elvetélt kísérlet, vagy banális és lejárt szövegek keverednek ki a súlyos izzadságszagból, vagy az eredetieskedés sznob kényszere teszi lehetetlenné az egyszerű telitalálatokat. Sok évtizede figyelem, hogy hol bukkan fel a hibátlan és tévedhetetlen üzenet a rakendrollban. Az igazság az, hogy sehol. Sokan nagy erőkkel és egészen jó ízléssel közelítenek, de ez kevés. Ennyi idő után megnyugodva mondom ki, hogy Bérczesi Robi az egyetlen a számomra, aki soha nem tesz engedményt, soha nem hibázik – még akkor se, ha éppen bevallottan ő se érti mindig elsőre tökéletesen amit leírt. Titkokkal és sugallatokkal melózik, tehát nem is csoda, hogy néha később jön a megvilágosodás. Mire színpadra jutnak a dalok, vagy felveszi őket a stúdióban, mindig beáll az üzenetük, felragyognak egészként. Egyszerre… (tovább)

Scolar, Budapest, 2021

idegen

Bérczesi Róbert: Bérczesi Róbert dalszövegkönyve

Igazából ahogy olvastam rájöttem, hogy nekem a Hiperkarma mindig itt lesz amikor szükségem van rá. Nem hallgatom mindig, de időről időre kell, mert szinte mindenen átsegít.
Pont annyi ez a könyv, ami várható. spoiler Így legalább kedvet kaptam pár zenéhez amit amúgy nem ismertem.
Semmi extra, csak pár oldalas rövid bevezetők az albumokhoz, de ez most nekem jó volt nagyon.
A Kincsem Meg Én című szám az aktuális kedvencem. Várom az új albumot.
off

szjger20>!
Bérczesi Róbert: Bérczesi Róbert dalszövegkönyve

Hát hogy tudnám nem 5 csillaggal értékelni ezt a gyűjteményt, hiperkarma és Bérczesi Robi rajongójaként?
Kicsit fura, kicsit elvont, de egytől egyig gyönyörű dalszövegcsokrok, albumok szerit véve, sőt Robi még néhány „kulisszatitkot” is megoszt velünk minden albumnál. A még sosem hallott, kiadatlan számnak külön örültem, és emiatt csak egyre jobban várom az új hiperkama lemezt.
Korábbi, Lovasi szöveggyűjteményes könyvéhez hasonlóan ceruzát ragadtam, és bár nagy ellenségem a könyvekbe való bárminemű belepiszkálás, ennél be kell vallanom szorgalmasan jelölgettem kedvenc részleteket, vagy épp utalásokat, akár Robi önéletrajzi könyvvével kapcsolatban.
Szerintem minden frufrus meg nemfrufrus alterlánynak/ fiúnak/ embernek/ macskának kötelező megjelennie a könyves polcán.

Hoagirl P>!
Bérczesi Róbert: Bérczesi Róbert dalszövegkönyve

Még anno nem is tudom mikor, talán 2015-ben, de nem esküszöm meg rá, egy Szelfi című valóságshow-ban figyeltem fel Bérczesi Róbertre. Olyan tisztán őszinte, manírok nélküli ember benyomását keltette, hogy rögtön a szívembe lopta magár. Természetesen semmit az ég világon nem tudtam róla, nekem még a Hiperkarma, mint zenekar sem volt meg akkor még, mondjuk azóta kikupálódtam rendesen. :) Rajongónak nem mondanám magam, de szívesen hallgatom a zenéjüket, és most a könyv olvasása közben, hogy együtt hallgattam a zenéket is, tűnt fel, hogy milyen sok számukat ismerem. Nem is gondoltam volna. Voltam koncertjükön is, szám szerint három bulin, és mindegyik fergeteges, maradandó élmény maradt. Bérczesi Róbert neve nekem garancia, ezért mindenképp a polcomon szerettem volna tudni a DaLSZöVeGKöNYVet is. Őszintén mondom, ha én nem tudom azt, hogy ez egy dalszövegkönyv, én tuti benyaltam volna, hogy egy verseskötetet tartok a kezemben. Elképesztő miket írt ez az ember, néha csak tátott szájjal néztem, mint Noé a harmadik tevére. Nem mondom, volt néhány olyan köztük, amitől úgy éreztem menten agyrázkódást kapok, de még az is jó volt! Imádtam a lemezeket felvezető szövegeket, szerintem nagyon sokat hozzáadott ahhoz, hogy még jobban meg tudjuk érteni, mit is akart felénk kommunikálni a szerző. Több abszolút kedvencem is van, pl.: Bár itt lennél, Akire vártál, Mindenki függ, Napsütötte rész, Dob+Basszus. Csoda volt olvasni! :)

Mr_Kényelmes >!
Bérczesi Róbert: Bérczesi Róbert dalszövegkönyve

Bérczesi Robi az egyik legjobb kortárs dalszövegíró és zenész!
A 2017-es Szigeten láttam először Hiperkarma koncertet. Előtte egy sort sem hallottam tőle, de ott és akkor rájöttem, hogy ez valami eszelősen jó cucc! Abban a pillanatban függő lettem. Ma is van, hogy a bemászik a fülembe egy-egy régebbi szerzeménye, amit aztán egészen egyszerűen nem lehet onnan kiűzni. A könyvet a kézbe véve pedig rá kellett jönnöm, hogy még írott formában sem tudok elvonatkoztatni a dallamtól, holott nagyon szerettem volna úgy olvasni, hogy a dob meg a basszus nem zakatol végig a háttérben… De az igazán ütős zenék sajnos már csak ilyenek.

Az átvezető szövegek pedig még érdekesebbé és árnyaltabbá tették az albumokat. Várom Robi soron következő többi könyvét is. És csak remélni tudom, hogy egyszer kijön majd egy olyan önéletrajzzal, mint ami Likó Marcinak volt A Bunkerrajzoló. Mert simán filmet is lehetne csinálni belőle. De addig zakatol tovább a dob meg a basszus.

Scolar, Budapest, 2021

oscuridad>!

veled álmodni könnyebb mint egyedül ébren
vagy valaki mással

oscuridad>!

és marhára nem baj ha sosem bírtak
akik azt se tudják hogyan hívnak

oscuridad>!

te is készülj fel rá hogy mindig is lesz aki
csak addig marad veled amíg engeded beszélni

charlotte_smtms P>!

az van hogy szépen lassan mindenünk leépül
nemsokára elmúlik a nyár
minket egytől-egyig felzabál az élet
ezután mi vár?
mondd

14. oldal (lidocain - részlet)

charlotte_smtms P>!

az idegen mindenhol idegen bárhová teszem

16. oldal (sosem voltunk senkik - részlet)

Kapcsolódó szócikkek: idegen
oscuridad>!

újrakezdhetném de tudod mit? kezdje újra már a bánat
Istenem te tudhatod
hogy hányszor kezdtem újra mindent

oscuridad>!

neked annyi csak hogy ez egy féleszű
hát igen idiótának lenni se könnyű

oscuridad>!

hogyha tehettek értem valamit is
akkor a legtöbb amit megtettek
hogy megpróbáltak rávenni
a lehető szerintük legjobbra
de közben úgy beszéltek rólam
mintha ott se lettem volna

r'n'r 2000
nem fáj hogy ugyanúgy fúj a szél
nem fáj hogy a tietek még a tér
nem fáj én nem itt nőttem fel
engem itt senki
engem itt senki nem ismer
mostantól nincs hozzám közöd
én nálad messzebbről jövök
nem számít rólam mit hiszel
hidd el hogy sosem hittem el
téged viszlek magammal
meglátod jobb lesz azonnal
rádnézek a szemed véreres
kiszúrlak kábítószeres
bújj elő és elmondom mi van
sávonként állítom magam
ez bennem mindig fogható