Élni ​és halni hagyni 4 csillagozás

Beszélgetések a holland eutanáziagyakorlatról
Bérczes Tibor: Élni és halni hagyni

Azt ​szinte mindenki tudja, hogy Hollandiában legális az eutanázia. Azt viszont már jóval kevesebben, hogy ezzel a lehetőséggel milyen feltételek mellett lehet élni – illetve ez esetben meghalni –, és a legalizálás óta eltelt tizenöt év milyen kérdésekkel és dilemmákkal szembesítette a holland társadalmat. Az itt közölt beszélgetések egyértelművé teszik, hogy az eutanáziával kapcsolatos kérdésekre mindig is világnézetfüggő marad a válasz, de azt is, hogy jobb, ha eggyel több, mint ha eggyel kevesebb választási lehetőségünk van. A legalizálással korántsem zárult le, csak új szakaszába lépett az eutanáziáról immár jó ötven éve zajló hollandiai diskurzus. Talán, hisz ezért készültek, ezek az interjúk is hozzájárulnak majd ahhoz, hogy ez a vita egyszer majd nálunk is ténylegesen elkezdődjön.

„Az eutanázia megélését és megítélését szerintem nagyban befolyásolja, milyen viszonyban van az ember azzal, aki eltávozik. De én csak illúziónak gondolom, hogy ha nem eutanáziával, hanem… (tovább)

Corvina, Budapest, 2016

kiralyek>!
Bérczes Tibor: Élni és halni hagyni

Bérczes Tibor: Élni és halni hagyni Beszélgetések a holland eutanáziagyakorlatról

Nagyon igényes interjúkötet, a témát nem lehet a szőnyeg alá söpörni, mégis teljesen kiborított ez a könyv. Magam mindig az élet oldalán szolgáltam, teljes hittel hiszem, hogy nem dönthetek a végről. Hollandia nincs messze tőlünk, de nagyon remélem, hogy mentalitásban ég és föld választ el minket. Felváltva olvastam ezt a kötetet Nemes Ödön jezsuita gondolataival (Párbeszéd az öregséggel), a kontraszt markáns volt.

És mi lesz a pácienssel?
Szenved, és elviseli az életet, ahogy mindannyian.

A (…) megnézték a törvény szövegét, amelyben valóban nincs szűkítő értelmű meghatározás, és a törvény így lényegében minden szenvedést ugyanúgy kezel. Ad absurdum az is elképzelhető – Belgiumban erre már volt is példa – hogy valaki az életfogytiglani büntetését tölti, és azt mondja, hogy számára az élet abban a formában elviselhetetlen.

Egy gyerek nemigen mondja azt, hogy „fejezzék be az életemet”, inkább azt mondja, hogy „segítsetek, hogy ne legyenek fájdalmaim”.

Aliz_Vilma>!

Az, hogy a világon először Hollandiában legalizálták az eutanáziát, Magyarországon is közismert, az viszont már kevésbé, hogy az eutanáziát a holland törvény milyen konkrét feltételekhez köti, az pedig még kevésbé, hogy az immár több mint tíz éve folytatott holland gyakorlatban hogyan alakult az eutanázia gyakorisága, elfogadottsága, alkalmazásával kapcsolatban milyen dilemmák vetődtek fel, és azokra milyen megoldási javaslatok születtek.

Én úgy közelítem meg ezt a kérdést, hogy az életet élni, és nem élvezni kell. Becsapjuk magunkat – és ez hívő és hitetlen emberekre egyaránt vonatkozik –, ha az életet csak arra a szakaszra korlátozzuk le, amikor autonómok vagyunk.