Micsoda ​gyönyörű tavasz 3 csillagozás

Beppe Fenoglio: Micsoda gyönyörű tavasz Beppe Fenoglio: Micsoda gyönyörű tavasz

Giovinezza, giovinezza, primavera di bellezza – Fiatalság, fiatalság, micsoda gyönyörű tavasz – így kezdődik az a fasiszta induló, amelyre kötetünk első regényének címe utal. Beppe Fenoglio, a fiatalon meghalt piemontei író, aki az olasz hadsereg tiszti iskolájának növendékeként és később a partizánok sorai közt élte át a második világháború nagy itáliai fordulópontját, a szemtanú döbbenetével idézi fel azt a drámai eseménysorozatot, amelybe Mussolini „gyönyörű tavasza” sodorta az országot.

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

>!
Magvető, Budapest, 1974
382 oldal · Fordította: Zentai Éva

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

kaporszakall>!
Beppe Fenoglio: Micsoda gyönyörű tavasz

Az olaszok kilépési kísérlete a második világháborúból, s szembefordulása a németekkel éppoly felemásra sikeredett, mint a miénk. A Skorzeny által kiszabadított Mussolini bábkormánya és a fasiszta ellenállás (persze a német csapatok masszív beavatkozásával együtt) hosszú hónapokkal toldotta meg Itália kínjait. S közben a polgárháborús viszonyok mellett megerősödött a partizánmozgalom, mindjárt kétféle is: a ’királyi’ kormányhoz húzó badoglisták, angol és amerikai támogatással, meg a kommunisták, szovjet háttérrel (ami ez esetben – a földrajzi távolság miatt – csupán ideológiai, s nem anyagi supportot jelentett).

Ennek a káosznak egykori aktív részese, majd hű krónikása volt Beppe Fenoglio. Spiró György írja egy helyütt (ha jól emlékszem, Borowski kapcsán), hogy vannak olyan szerzők, akik szinte monomániásan egyetlen nagy létélményüket igyekeznek irodalmi formába önteni, s ha ez sikerül, akár remekmű is születhet belőle – ám cserébe az írói életmű monokróm: az egyetlen központi témára fókuszál, s attól nem tágít.

Ilyen életmű Fenoglióé is, aki a saját bőrén tapasztalta meg az olasz hadsereg szétesését, a németekkel szembeni sikertelen szembefordulási kísérletet, az angol és a amerikai bombázásokat, a partizánlétet a hegyekben, s végül a hossza agónia utáni felszabadulást. Ezeket a tapasztalatokat osztja meg velünk minden írásában. Fiatalon, 40 éves korában végzett vele a tüdőrák*, s életműve igazából posztumusz módon lett sikeres: a hatvanas évek közepén.

Ez a kötet két írását tartalmazza: Az egyik, a Micsoda gyönyörű tavasz az író alteregója, egy Johnny becenevű, tartalékos tisztképzésen részt vevő, angol szakos egyetemista sorsán keresztül mutatja be az ország és a hadsereg szétesését, a káosz napjait. Ez egy nagyobb regény-nyersanyagból kivett, azt is mondhatnám, szinte kitépett részlet, a kilógó szálak ott lógnak a végén… A másik történet (Magánügy) már kizárólag a partizánok világában játszódik, bemutatva az egész testvérharc fonák, értelmetlen voltát, s a csapások és ellencsapások anarchikus kegyetlenségét. Mivel az olasz fasiszták nem hasonlíthatók a nácikhoz, ezekben az írásokban ők sem szadista hóhérokként, hanem túlélésre játszó figurákként jelennek meg.

Mindkét írás hű krónikája a kornak, szociografikus pontosságú, jó stílusú, korrekt munka. Ha a remekművek szuggesztivitását nem is éri el, de méltó emléket állít az akkori anarchiának. S örvendetesen nem kommunista csőlátással íródott, mint egy másik, szintén a Magvető ’Világkönyvtár’-ában megjelent regény.**

* Feltűnő, hogy a regénybeli harcosok is mind láncdohányosok – a stressz elleni drog gyanánt szívják a cigarettát
** Carlo Levi: Az óra


Népszerű idézetek

Nazanszkij>!

Némega öreg volt, lehetett már harmincéves is, az arca mint egy betonbunker, a szeme meg a szája lőrés.

Magánügy


Hasonló könyvek címkék alapján

Angela Petch: A toszkán lány
Daniela Sacerdoti: Az olasz villa titka
Alberto Moravia: Egy asszony meg a lánya
Davide Enia: Úgy a földön is
Angela Petch: Képeslap Itáliából
Antonio Tabucchi: Itália tér
Milena Agus: Szerelemkő
Curzio Malaparte: Kaputt
Ivan Sciapeconi: Negyven kabát és egy gomb
Elena Ferrante: Az új név története