Madagaszkár 4 csillagozás

Benyovszky Móric: Madagaszkár Benyovszky Móric: Madagaszkár

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Mercator Stúdió, Szentendre, 2006
116 oldal · ISBN: 9636063877 · Fordította: Jókai Mór
EPL, 2005
136 oldal · ISBN: 9639431419 · Fordította: Jókai Mór

SteelCurtain >!
Benyovszky Móric: Madagaszkár

Nem egy irodalmi gyöngyszem, de nem is ilyen igénnyel készült. A többnyire csak kalandorként nyilvántartott Benyovszky Móric gróf leírása az 1774-ben alapított madagaszkári francia telepek sorsáról, egyenesen a francia udvar számára. A sikeres kolonialista Benyovszky ebben elég elrettentő képet fest a gyarmatok főtisztviselőiről és hivatalnokairól, akik rövidlátó módon, pusztán személyes érdekeikből fakadóan torpedózzák meg a sikeres birodalomépítést. Tulajdonképpen katonai-diplomáciai napló az őslakos kiskirályok megnyeréséről, miközben az engesztelhetetlen hivatalnoki karral vívott csatába beletörik Benyovszky bicskája. Hivatalos szárazságát kellemesen oldják a helyi jellegzetességek már-már pletykaszintű ismertetései. Képet alkothatunk honfitársunk sikereiről és korlátairól egyaránt. Kalandregényként ne olvassa senki, mert garantáltan csalódni fog. De a 18.század, és a gyarmatosítás története iránt érdeklődők sokat nyerhetnek belőle.

Eule P>!
Benyovszky Móric: Madagaszkár

Jókai minden erőfeszítése ellenére se több ez egy naplónál. Egy olyan naplónál, amelyet egy idegen területen telepet alapító vezető ír viszontagságairól. Valamelyest érdekesek a leírások, de jobbára hadászati szempontúak; túl sokat nem foglalkozik a helyi lakossággal, hacsak nincs éppen szüksége rájuk vagy kiirtandó szokással találkozik – esetleg, amikor spoiler

Nem is nagyon értem a vádakat, hogy mi ebben a kitalált sztori, annyira nem történik semmi a hadakozáson kívül. Szerintem ez Maillart és De Ternay urak által a nemes Benyovszky úr ellen koholt vád. :)