Isten ​választottja (Mátyás király 1.) 3 csillagozás

Benkő László: Isten választottja

Benkő László Mátyás királyról szóló trilógiája nem kevesebbre vállalkozik, mint a 15. század második felének autentikus és részrehajlás nélküli bemutatására. Az első kötet nemcsak Mátyás életét mutatja be a trónra kerülésig, hanem apja, Hunyadi János legnagyobb győzelmeit.

Lazi, Szeged, 2019

Benkő László: Isten választottja

Első olvasásom az írótól, de egész jól megbarátkoztam a végére a könyvvel. Kezdetben zavart, hogy spoilerként éltem meg sok mindent a Hunyadi miatt.
Mátyás fura kölyök lehetett, nem feltétlenül tűnhet reálisnak a nagy tudása, viszont ezt ellensúlyozza a tréfás jelleme.
Ez a második sorozat, ami nyíltan megmutatja, mennyire voltak haszonlesők anno (is) a magyar urak, főleg az olyanok, mint Cillei, aki nem is volt magyar, de jogot formált a trónra, amihez semmi köze nem lehetett volna, ha nem helyezkedik jól az ármánykodásával. Amikor uszította a királyt a Hunyadik ellen, már az én zsebemben is kinyílt a bicska. Undorító egy féreg volt.
Egy dolgot azonban hiányoltam, az pedig a térkép. Nagyon kellett volna, hogy nézhessem, éppen merre járunk.
Adok a sorozatnak egy esélyt, várom a következő részt.

robinson P

A halál… nem olyan borzalmas, csak akkor, ha erőszakkal történik.

robinson P

– Ez is a politika része, fiam. A hátadat és az érdekeidet mindig meg kell védened!

robinson P

Hunyadi Jánost senki nem ismerte lágyszívűnek. A kemény élet megedzette, és önmagával szemben legalább annyira kíméletlen volt, mint az ellenséggel.

robinson P

Szilágyi Mihályt sosem kellett a szomszédba küldeni, ha ravaszságról volt szó.

robinson P

– Kutyából nem lesz szalonna, János! Aki Cilleivel és a hozzá hasonlókkal szövetkezik, az megnézheti magát!

robinson P

– Ha megengedi, elmondom, hogy megítélésem szerint már most nagy a tolongás a trón környékén…

robinson P

Tudott élni a török – már amelyiknek módja adódott rá. (…) A szultán soknemzetiségű, egyre terjeszkedő birodalmában – így tartották – száz nyelven beszéltek az emberek.

kitti_th P

Tudom, hogy a török igen szereti a meglepetést. Él-hal érte, vagy jobbára az utóbbi.

robinson P

A templomban is mindenki láthatta, hol húzódik a határ a két nagy párt között.

kitti_th P

Te ne ismernéd a budai urakat és udvaroncokat? Három ezüstért az anyjukat meg a lelküket is eladnák. Rosszabbak azok a bibliai Júdásnál, mer' az legalább harmincat kért…