Ilona (A Zrínyiek 3.) 23 csillagozás

Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

A ​nagy múltú Zrínyi-család két ikonikus alakjáról készült történelmi életregény-ciklus harmadik, befejező kötetéből az Olvasó megtudhatja, ki is volt az igazi Zrínyi Ilona!
II. Rákóczi Ferenc édesanyja, a sosem halványuló állócsillag…

A XVII. század második felében járunk…
Az Oszmán Birodalom és a Habsburg császár között dúl a háború, Magyarország „szabad” része már csak alig egy holdsarló…
Zrínyi Ilonát dinasztikus, politikai célzatú házasság sodorja a varázslatos tengermellékről Munkács várába, a nagy múltú fejedelmi családhoz, I. Rákóczi Ferenchez.
Miként éli meg a sokoldalúan művelt Ilona sorsának eme gyökeres megváltozását? Hogyan viseli el nehéz természetű anyósát, Báthory Zsófiát, s azt, hogy a Zrínyi és Frangepán családok jövőjét kettébe töri egy elkapkodott felkelés, ami csaknem ifjú férje életébe kerül?
Vajon miféle úton próbálja meg Báthory Zsófia fiát a hóhérpallostól megmenteni, és mennyi szerep jut e tragikus történetben… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Családi Könyvklub, Budapest, 2016
526 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789638961969

Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Mindenkinek csak ajánlani tudom a sorozat minden részét. Remek a felépítése, a szereplők jelleme kidolgozott. Szerethető, olvasmányos és informatív könyv, Ilona alakja kiragyog a történelem viharaiból.

Szösszenet P>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Benkő László nem tud csalódást okozni a könyveivel, sőt! Most is csodálatosat alkotott.
Ebben a könyvében a fiatal Ilona életét, házasságai követhetjük nyomon a politikai események közepette. Ilona mellett megannyi fontos történelmi alak megjelenik a kötetben, akiknek fontos szerepe volt az események forgatagában, Báthory Zsófia, Rákóczi, Thököly, és nem utolsó sorban az egyszerű emberek derekas helytállása, becsületessége. Talán ettől olyan életteli, és olvasás közben olyan élményt kaptam, hogy szinte ott voltam köztük.
Ilona példamutató helytállása, kitartása elismerésre méltó. Végre olvashattam személyéről hiteles képet. Mindenkinek ajánlom!

Lyanna>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Véleményem szerint többféleképen lehet történelmi regényt írni. Egy dolog biztos: megtanulni nem lehet, fontos a kutatás, hitelesség, de valójában ez belülről jön és ehhez lelkileg meg kell érnie az embernek. Főleg ha a szerző magyar történelem kiemelkedő alakjairól ír. Benkő Lászlónak sorra jelennek meg regényei. Különlegesen magas szinten műveli ezt a „mesterséget”. Nem lehet szó nélkül elmenni a Zrínyiek című életregény ciklusa mellett. Három különböző kor és három különböző(?) karakter. Ami összeköti őket a Zrínyiek vére és gránit lelkük. Egyszerűen csodálom az írót, hogy a három regényben képes 3 különféle hangot, hangulatot megütni, megragadni. A történelemből ismert tények alapján képtelenség spoilerezni, hiszen mindenki tanult történelmet, mindenki számára ismerős a szigetvári hős Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Zrínyi Miklós és Zrínyi Ilona alakja. A részletes korrajz során megismerhetjük az ármánykodás, helyezkedés, szétszakadt ország helyzetét, vérzivataros esztendei megelevenednek a regény olvasása közben. Nem szívesen éltem volna ebben a korban, ennyi álarcot képtelenség egy embernek viselnie. Ebből az elgondolásból fakad az a kiemelkedő személyiség sora, aki mégis képes volt harcolni a hazáért és igazságért. Minek az igazságáért? A haza, és a hit védelméért. Rendkívüli volt az a beszélgetés, amely Báthory Zsófia és Szelepcsényi György hercegprímás között Bécsben történt. Örültem neki, hogy a regényben jelentős szerepet kapott a gyermek Rákóczi Ferenc, később is mindig visszatér sorsára a szerző. Bízom, hogy a folytatásban róla olvashatunk.

Baráth_Zsuzsanna P>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

„Sors bona nihil aliud” – Jó szerencse, semmi más. A Zrínyiek jelszavát évtizedekig rettegte a török, a család azonban Miklós bán máig tisztázatlan halála után viharos sebességgel veszített el mindent, Zrínyi Pétert lefejezték a császár elleni összeesküvésben való részvétele miatt, teljes vagyonelkobzásra ítélték, a felesége egy zárdában őrült meg, a fiából császári tiszt lett, az egyik lányából apáca, a másik, Ilona azonban még egyszer utoljára megmutatta Európának, hogy a vér nem válik vízzé, milyen az igazi bátorság és vitézség, két éven keresztül védte Munkács várát Caraffa császári seregei ellen. Rákóczi Ferenc fejedelem édesanyjának hőstette máig nem merült feledésbe, azonban ezen túl kevés szó esik arról, hogy milyen küzdelmesen szép élet jutott ennek a kivételes képességű asszonynak. Benkő László trilógiájának befejező részében azonban teljes képet kaphatunk Zrínyi Ilona sorsáról, nem fest idilli képet a fejedelmasszonyról az író, a romantikus alaphang ezúttal is marad, de jóval kisebb a csatazaj, mint a két korábbi kötetben, az asszonyi lélek finomabb rezdüléseire hangolta a szerző az események folyásának leírását, sokkal több az érzelem, mint korábban, de akcióban és a nagypolitikai összefüggések bemutatásában sem szenvedünk hiányt. Fimszerűen peregnek előttünk az események, együtt éljük a boldog leányéveket Ilonával, hogy aztán első házasságának minden nehézségében együtt érezzünk vele, őrülünk, hogy megtalálja a személyes boldogságát Thököly Imre mellett, együtt szemléljük az ellent Munkács bástyáin, hogy aztán csendesen végigszenvedjük vele a méltatlan végjátékot. Ez a könyv sikerült a legjobban az amúgy is magas színvonalú sorozatból, érdekesen és tökéletes ritmusban írta meg nekünk Benkő László Zrínyi Ilona élettörténetét.
A teljes kritika itt olvasható:

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Zrínyi Ilona életútját ismerhetjük meg a regény olvasása közben, aki semmivel sem marad el híres és nemes elődeitől, akiket a sorozat előző regényeiben már megismerhetünk. Mit is írhatnék, nehéz elkezdeni, úgy tíz perce hogy becsuktam a regény, nézem a képernyőt. Aki már olvasott már Benkő Lászlótól főleg történelmi regényt az tudja jól hogy alapos kutató munka előzi meg az írást, van amin nem lehet változtatni események, szereplők. Mégis van mindig valami plusz, nem is mindig a főszereplő, az igazán lényeges, lehet hogy furcsán hangzik, de nekem mindig a személyes kedvenceim az egyszerű szolgálók, vagy katonák. Ők adnak a regénynek igazi életet . Igaz ők csak sodrodnak az élet színpadán, de ott vannak hűséggel, bátorsággal példát mutatnak, Ebben László igazán nagy mester. Ez a kor is mint előtte, és utána jó pár 100 év tele van harccal,kapzsisággal, nincs egy nyugodt perce sem a magyar és a horvát földeknek, két nagy hatalom közé szorultunk, és egyik sem akar engedni a szorításból, sajnos még saját uraink sem képesek saját önös érdekeiket félre tenni, hogy össze fogjanak, nem sokat változott a világ azóta sem. Olvasás közben azon gondolkodtam hogy kinek is van igaza , ki is gondolkodott helyesen hol is van az igazi segítség , ki oldalára álltam volna szívesen Zrínyi,Rákóczi,Thököly . Volt egy hatalmas spoiler Fülek kapitányával kapcsolatban nem rég olvastam ki Csikász Lajos Vörös-kék lobogók pont róluk van szó. Összességében ezt a részt volt a legnehezebb olvasni maga a történés miatt, nehéz időszak volt ez is, hiába ismeretem jól a sztorit mégis abban reménykedtem hogy én emlékszem rosszul, de sajnos nem így lett. Élmény volt az olvasás, Benkő László most sem hazudtolta meg magát, olvasás közben minden másról meg feledkeztem, ez a kötet is jó vastagra sikerült, nem volt semmi felesleges kitérő, nem volt felesleges időhúzás, végig lekötötte a figyelmemet, eszembe se jutott átugorni egyetlen oldalt sem. könnyen és gördülékenyen lehet olvasni. a végén a ki kicsoda, mi hol van, tárgy magyarázó igen hasznos ötlet, sokszor kelet hátra lapoznom.
Így a végére már csak annyi marad hogy a hátra lévő nem egész másfél hónapra jó pihenést, feltöltődést kívánjak, és hogy jövőre is legyen ereje írni nekünk valami tanulságos, elgondolkodtató regényt.

salidigger>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Benkő László, a Zrínyi család hű krónikása harmadjára sem hibázott és egy rendkívüli asszonyhoz méltó regényt alkotott.
Zrínyi Ilona élete bővelkedett csapásokban, tragédiákban, de ezt a nőt soha, senki nem tudta megtörni. A három Zrínyi közül talán ő elevenedett meg a legemberibben a lapokon.
Nekem a kedvenceim közé emelkedett ez a sorozat és mindenkinek csak ajánlani tudom!

Aurelia>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Én meg olyan szeretnék lenni, mint a kisasszonyka. Mert nekem maga a példaképem.
Nekem is Dragica, nekem is.

Zrínyi Ilona névadója annak a gimnáziumnak, ahol érettségiztem. Évente egyszer megemlékeztünk róla, az egyik rendezvény olyan hatással volt rám, hogy azt éreztem, még többet kell tudnom életéről, személyéről. Ez az elhatározásom igaz 4-5 évet csúszott, de sebaj. Nagyon örülök, hogy ezzel a regénnyel kezdtem, mert a jegyzetekben Benkő más szerzők, kutatók írásait is megemlíti, így már tudom, hogy hogyan folytassam „kutatómunkám”. (Miután a trilógia első két könyvét is elolvastam persze :D)
A könyv elég részletesen bemutatja Zrínyi Ilona életét és annak kifejezetten örültem, hogy a szerző hiteles képet ad a főszereplőről és az eseményekről. A lábjegyzetekben sok érdekességet olvastam, bár bevallom, csak az első ötvennél lapoztam mindig hátra, utána már csak az érdekesebbeket olvastam el, ahol láttam, hogy helyszínt, vagy szereplőt jelöl a szám, azt már inkább kihagytam. Olvasás közben pedig nagyon izgultam, hiába tudtam, hogy mi lesz a végkifejlet. Legfőképpen az elején és Munkács ostroma után éreztem az, hogy kinyílt a bicska a zsebemben, félretettem a könyvet és csak puffogtam – amivel nem jutottam előrébb persze. Amit a Habsburg ház művelt, az felháborító volt. Történelemórákon persze tanulunk a „gonosz törökökről”, de valahogy a Habsburgok kapcsán sosem merült fel az, hogy hogyan tették tönkre a hazájuk függetlenségéért harcoló magyarokat. Akkor soknak tűnt az anyag, de mégis úgy érzem, hogy ezt az időszakot felszínesen tanultuk (mi legalábbis). Zrínyi Ilona alakja szerintem nem kapja meg a megérdemelt figyelmet. Természetesen nem azt mondom, hogy még több törit kellene tanulniuk a diákoknak, csak éppen a lényegesebb dolgokról több szó eshetne, a lényegtelenebbek helyett.
Munkács várának ostroma után viszont valahogy engem is elhagyott a lendület… Az utolsó oldalaknál már nem tudtam eldönteni, hogy olvasni szeretném még, vagy inkább minél hamarabb a végére jutni.

Aztán, miért keresnénk YA (vagy egyéb fikciókban) könyvekben erős női karaktert, mikor itt egy élő magyar példa? Akinek cselekedetei hitelesek, hazaszeretete pedig példaértékű. A sok viszontagság közepette is erős maradt. Bátorsága, műveltsége nem csak a nőknek nyújthat példát.

Én mindenkinek szívből ajánlom ezt a könyvet.

Botar_Agnes>!
Benkő László: A Zrínyiek – Ilona

Az utóbbi öt hetemet a Zrínyi család társaságában töltöttem és mondhatom egyszerűen elvarázsolt a Benkő László által életre keltett világ. Tökéletes korrajz , valódi hús – vér szereplők , akiket nagyon tudtam szeretni vagy gyűlölni .Minden percét élveztem mindhárom kötetnek. A szigetvári hős Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér Zrínyi Miklós és Zrínyi Ilona alakja , Báthory Zsófia , a gyermek Rákóczi Ferenc és még megannyi élő , lélegző történelmi és elképzelt személy…mind ,mind életre kelt a könyvek lapjain.Valódi mestere Benkő László az írásnak. Csak ajánlani tudom a sorozat minden részét az igényes olvasóknak és nagyon várom a folytatásokat …

robinson P>!

Térdepeltünk a sír körül, szolgák és szolgálók, egykori kuruc vitézek.
Elszorult a szívem. Mily kevesen maradtunk!

robinson P>!

– Az a nő egy Zrínyi, és ezzel meg is mondtam mindent – felelte a bég.

robinson P>!

– A házasság, te tudod legjobban, Dragica, hogy felénk elsősorban politika. Aztán másod- és harmadsorban is – felelte, és komolyra változott pillanattal előtte még vidám arca. – De sosem tiltották, hogy a két ember szeresse is egymást.

robinson P>!

Az emlékezés a legfontosabb… – e szavak vertek bennem visszhangot azon a tavaszi estén.

robinson P>!

Először tapasztaltam meg, miként tudja egy sokoldalúan művelt asszony okos és szelíd szavakkal igazgatni a férjét.

robinson P>!

Olyan időben éltünk akkoriban, amikor a halált az élettől, a gyászt a vígságtól egy hajszál választotta el, és a magunkfajta szegény nép, sohasem tudhatta, mit hoz a holnap.
Azt sem, hogy lesz-e egyáltalán.

robinson P>!

A gyász sötét damasztja a mi hajlékunkra is rátelepedett.

robinson P>!

Új, friss szelek fújtak, és Munkács falai közé is befurakodtak.

Thököly Imre búcsúzott.
– Önnel kifejezetten élvezet a társalgás, nagyságos asszonyom. Elbűvölő a műveltsége, a tisztánlátása és a szépsége.

robinson P>!

– A menyem… ő egy valódi Zrínyi. Gyűlöl engem.
– Én csak azt tudom, hogy ön gyűlöli őt. Pedig meglehet, nincs is okuk a gyűlölködésre. Imádkozom, hogy megbékéljenek.
– Ő és én… Tűz és víz. Nem férhetünk meg egymással.