A ​hadvezér (Mátyás fia, Corvin János 3.) 7 csillagozás

Benkő László: A hadvezér

Mátyás ​király fia, Corvin János fényesen bebizonyította, hogy képes a török ellen eredménnyel sereget vezetni, és a boszniai pasa agresszív törekvéseinek ellenállni. A gondjaira bízott Szlavóniát a legjobb tudása szerint egységbe forrasztotta, és báni hivatala idején megszűnt a horvát, magyar és dalmát nemesség közti, helyi harcokig fajult ellentét.
A politika azonban továbbra sem kímélte Mátyás fiát, aki nem csekély rátermettségről téve tanúbizonyságot, ügyesen egyensúlyozott a hatalmi érdekek között, és egyre több jogos örökségét szerezte vissza a főuraktól. Ismét növekedni kezdett az a középnemesi tábor, amely szerette volna Corvin Jánost látni vezetőjének, de a másik oldal, a herceg korábbi ellenfelei és ellenségei ezt minden erejükkel igyekeztek meggátolni.
Corvinban Velence is kiváló hadvezért látott, olyan férfiút, aki becsületesen bánik azzal a pénzzel, amit a köztársaság a törökellenes háború céljaira rábízott. A herceg rövidre szabott életének utolsó éveit… (tovább)

Lazi, Szeged, 2022

Benkő László: A hadvezér

Lebilincselő történelmi regény lett a folytatás. Remek korrajzot kapunk, számos meglepő fordulattal kel életre ez az időszak. A kémek, árulók és saját pecsenyéjüket sütögető nagyurakról olvasva alig változott napjainkra valamit a történelem. A hatalomvágy, megalománia uralja napjaink eseményeit is.

robinson P>!

A ló mindig megmutatta, melyik vízből lehet biztonsággal inni.

robinson P>!

– Azzal aztán nem lehet vádolni Ulászlót, hogy hadak élén vágtat a törökre!

robinson P>!

– Gondolj csak bele! Corvin bégnek már van egy fia. Azt mondod, erős, egészséges. Kinek szúr először szemet?
– Nyilván Ulászlónak. Mert neki nincs örököse…

robinson P>!

– A magyarok folyvást civódnak, de a dalmátok, horvátok sem különbek náluk. Talán a keresztény vallásuk miatt van… Viszont Mátyás fia képes időlegesen egységbe kovácsolni őket, legalábbis a saját bánságában.

Lyanna>!

– Ahol ez a nyavalyás ott van, egyszeriben erő költözik a helybéliekbe. Még az asszonyok is képesek ellenünk fordulni, a gyerekek meg parittyából köveket hajigálnak az embereinkre, nem egy ízben még íjat is húztak rájuk… Hát mi van itt, Junisz? Miből van ez az ember, hogy ekkora hatással van a katonáira, a parasztokra? De még a kutyahitű egyháziakra is… Azzal nem magyarázható, hogy Mátyás fia, és tőle örökölte a tehetségét…

107. oldal,

Lyanna>!

Mondd neki, hogy arra kérem, segítsen! Emlékezzen, korábban is segített. És én is neki. Más kérdés, hogy azzal sem én, sem ő nem mentünk semmire az uram, Bakócz és a talpnyalóik miatt. Mondd meg neki, hogy itt már mindenki az ellenségem. Bakócz szemben mézesmázos, de a hátam mögött egy pondró! Ki volt az a címeres ökör, aki egy ilyen… egy valamikori sült paraszt alá ekkora lovat adott?

131. oldal,

Lyanna>!

– Magam viszem hozzá az üzenetet, de nem ígérhetek semmit. Túlságosan hosszú az a vályú, amelyből oly régtől vödörszám öntötték a gyilkos mételyt Mátyás fiára. Most pedig akárki láthatja, mily kiváló hadvezér vált belőle. Hány és hány alkalommal kísérték meg a földre sújtani, dágványba taposni, ellehetetleníteni! De ő mindannyiszor felállt, és megvetette a lábát. Ilyen embert, ilyen nemes lelkületű uralkodót érdemelne Magyarország, nem olyat, mint amit a szószegő magyar nemességtől kapott. Kár, hogy épp azok, akiknek a keze könyékig volt Mátyás művének tönkretételében, sosem fogják ezt nyíltan vállalni.

133. oldal,

Lyanna>!

A katona a lándzsájára támaszkodott, és a bástya mellvédjének dőlve a halványkék, már szürkülő égbolton zsákmányért harcoló rétisasokat figyelte.