A ​Völgy lovasa 3 csillagozás

Kassai Lajos lovasíjásszal beszélget Benkei Ildikó
Benkei Ildikó: A Völgy lovasa

Tudom, ​hogy nem születtem „üres lappal” erre a világra, hogy nem csak a külső élmények határozták meg az életemet. Sokkal nagyobbak az eltérések ember és ember között, mint amekkorákat a környezet kialakíthat. A lélek nem mond tollba, hanem sugall, és a léleknek mindig finom sugallatai vannak. Van, amit szeretünk, és van, amit nem szeretünk. Hogy milyen irányba indulunk, azt istenigazából a lélek határozza meg, és én mindig nagyon nagy vonzalmat éreztem őseink történelme iránt. Megragadtak a tárgyak, a tárgyi kultúra, különösen a honfoglalás kori magyar íj. Amikor életemben először megláttam, úgy éreztem, mintha már láttam volna ezt a formát, és valami késztetést éreztem arra, hogy elkészítsem. S amikor elkezdtem az íj rekonstruálásával foglalkozni, egyre mélyebben ástam bele magam a magyar őstörténetbe, a magyarok életmódjába, és egyre több dolog került a felszínre. Amikor az íj megszületett, akkor jött a gondolat, hogy meg kéne próbálni használni. Ez volt az az érzés, amit én… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2012

Kairosz, Budapest, 2012

Makovecz Imre

_Andrea_>!
Benkei Ildikó: A Völgy lovasa

Benkei Ildikó: A Völgy lovasa Kassai Lajos lovasíjásszal beszélget Benkei Ildikó

Nagyon inspirálónak tartom Kassai munkásságát, annak ellenére, hogy maga a lovasíjászat – de sem a lovassportok, sem az íjászat nem vonzanak különösebben.
A hozzáállása és kitartása, nyers egyenessége és őszintesége, tiszta gondolkodásmódja nyűgöz le – olyan minta ez, amit szívesen állítok magam elé és ami szerintem sokunkat megérint. Ebben a rövid kis kötetben is több olyan mondata van, amit instant terítőre lehetne hímezni és mehet a falra. Egyszerűen hihetetlen számomra Kassai kulturáltsága és az a magas szint, amelyen a magyar nyelvet bírja, az interjúkban is olyan választékosan és szépen fejezi ki magát, mindig imádom hallgatni vagy olvasni. (Ez nem az ő személyéhez képest tekintve nagy teljesítmény, hanem a kulturális közegünkhöz képest tekintve. spoiler )
Talán gonosz vagyok, de imádom, amikor lefagynak a kérdezők egy-egy egyenes válasz vagy elutasítás hallatán, amikor Kassai a világképüket rengeti meg azzal, hogy számukra magától értetődő dolgokat tagad meg. (Van aki ezt meg is érdemli – legalábbis kezd elterjedni az a műsorvezető, házigazda, tartalomkészítő típus, aki interjú címén inkább a saját tájékozottságával próbál tudálékosan villogni, és értelmezési keretekbe illeszti az interjú alanyát – Kassai ezeket is lerendezi. Ebben a kötetben csak egy-két ilyen példa fordult elő.) spoiler

Benkei Ildikó: A Völgy lovasa

(Egy interjú során a kérdések lehetnek jók, abban az esetben, ha a kérdést feltevő személy tudja, mit kell kérdeznie, ha rá tud kapcsolódni partnerére.)

Újra és újra szembesülök azzal, hogy az élet alapigazságai nem mindenki számára jelentenek evidenciát. Olykor elképesztően egyszerű a „megfejtés”, amit legbelül egyébként mindenki tud, de mikor azt valaki megfogalmazza és kimondja, mégis sokan rácsodálkoznak. Ezért van szükség olyan emberekre, mint Kassai. Aki által hallhatóvá válik a lényegi…

Benkei Ildikó: A Völgy lovasa

Kevés. Többet szerettem volna megtudni erről a hazánk híreséről, de hiába. A kérdések meg döbbenetesen rosszak.

Kek P>!

Azt tartja egy ír mondás, hogy akit az istenek szeretnek, azt sokáig meghagyják gyereknek.

Kek P>!

– Mellette az ön lakóháza? Ha nem tévedek, a Makovecz-iskolában tervezték.
– Igen, két kiváló Makovecz-tanítvány: Grátz Antal és Sziklai Ákos munkája. Fantasztikusan illesztették a tájba és az életembe ezeket az épületeket.
– „A tájba és az életembe.” Jó, hogyha ez a kettő összhangban van.
– Igen, összhangban kell lennie.

Kapcsolódó szócikkek: Grátz Antal · Makovecz Imre · Sziklai Ákos
Nikoletta_Klein>!

Ha egy generációt nem tanítanak meg a fegyelemre, akkor nem lesz fegyelmezett. Ha egy generációt nem tanítanak meg együttműködni, akkor nem fog együttműködni. Mi neveljük ki saját magunkat, nincs ilyen meg olyan pedagógia, ami ezt meghatározná. Saját nevelésünk eredménye az, ami ma van. Nem a neveléstől független dolog, hogy most milyen a magyar. Azért ilyen, mert ilyenné tesszük.

Nikoletta_Klein>!

Én mindent ki akartam próbálni, és azt mondtam, csak az ostobák akarnak a mások kárán tanulni és nincs fontosabb az egyéni tapasztalásnál. A tudás az egyedüli kincsünk, amit nem vehetnek el tőlünk.

Kek P>!

Még nem tudtam olvasni, ezért édesanyám olvasta föl Gárdonyi Géza Láthatatlan ember című könyvét. Megragadtak a leírtak.

Kek P>!

– Bennem van egy kettősség. A lelkem keleti, a fejem pedig nyugati. Én az európai kultúrát a bal agyféltekémmel fogom, az ázsiai gyökereimet pedig a jobb agyféltekével.

Kek P>!

Most, hogy elértem életem delét, egy napfényes tisztásra jutottam, magam mögött hagyva a kérdések és a vágyak kínzó dzsungelét. Sokkal több az elfogadás, mint a változtatni akarás bennem.

Kek P>!

Ha lehetne egy kérésem, azt kérném a Jóistentől, hogy valamilyen állat lehessek a birtokomon.

Kek P>!

Aki dudás akar lenni, pokolra kell annak menni, tehát, hogy önmagunkat és a világot egy kicsit jobban megismerjük, ahhoz nem lehet felszínesen élni. Ahhoz feszegetni kell a határokat, és ahhoz, hogy megismerjük magunkat, fájdalom és munka és verejték és vér kell. De megérte, mert hihetetlen mennyiségű tapasztalathoz jutottam önmagamról és a világról.

Nikoletta_Klein>!

Nagyon fontos, hogy egy jó iskolában nemcsak információk cserélnek gazdát, hanem nevelés is történik, tehát az erkölcs ugyanakkora szereppel bír, mint a tudományok. Ha teszek egy lépést a tudomány területén, legalább ugyanakkorát kell lépnem a morál terén is.