Az ​intelligens befektető 7 csillagozás

Gyakorlati tanácsok befektetőknek
Benjamin Graham: Az intelligens befektető

„Egyértelműen ​a legjobb könyv amit a befektetésekről valaha is írtak!”- ezekkel a szavakkal méltatta Warren Buffet , a világ legnagyobb befektetési guruja tanárának és mentorának örök érvényű pénzügyi bibliáját. Benjamin Graham amerikai közgazdász és befektető, az érték alapú befektetés atyja, 1949-ben írta mára már klasszikussá vált könyvét. Hogyan lehet időszerű egy több mint fél évszázada írt pénzügyi mű?
Graham többször, utoljára 1973-ban dolgozta át munkáját. Jason Zweig pénzügyi szakíró 2003-ban lábjegyzetekkel egészítette ki Graham eredeti szövegét, illetve minden fejezethez kommentárokat írt.
Másrészt a szerző nagyon éles különbséget tesz a spekuláns és a befektető között. Könyve nem azoknak szól, akik azt szeretnék megtudni, hogy miként lehet a pénzügyi piacokon egy hónapon, egy éven vagy akár három éven belül meggazdagodni. Éppen ellenkezőleg, azok fogják a legnagyobb haszonnal forgatni, akik élethosszig tartó befektetéseikhez kívánnak iránymutatást kapni –… (tovább)

T. Bálint, Törökbálint, 2011
518 oldal · ISBN: 9789638902443 · Fordította: Lénárt Szabolcs

Brooaf

Benjamin Graham: Az intelligens befektető Gyakorlati tanácsok befektetőknek

Egyszerűen az egyik legfontosabb könyv, amit valaha írtak a befektetésről!

Az igazat megvallva nem olyan izgalmas, mint a legtöbb szenzációvadász pénzügyi könyv a gyors meggazdagodásról.
Sőt kifejezetten száraz olvasmány! Leginkább egy fizikatankönyvre emlékeztetett! Viszont semmi humbug nincs benne, és ha az ember megérti az üzeneteit, akkor a gazdáját elrepíti csodaországba.
Mindenkinek, aki már aktív tőzsdei befektető kötelező! Sőt mielőtt valaki beszáll a tőzsdére ezt a könyvet olvasnia kéne!
Mindenki, aki a jövőjét a tőzsdén képzeli el, az vegyen belőle egy darabot legalább.
Köszönet a magyar nyelvű kiadásért, mert erre a könyvre hatalmas szükség volt kis hazánkban is.

Ancsibe

Benjamin Graham: Az intelligens befektető Gyakorlati tanácsok befektetőknek

Nem volt egy egyszerű találkozó ezzel a könyvvel, ráadásul hosszúra is nyúlt. Egész egyetem alatt a tőzsde témája volt, amit nem értettem meg igazán, amitől idegenkedtem. Mégis rászántam magam, hogy hátha olvasmányosabb formában jobban emészthetővé válik. Valamennyire így is lett, több minden letisztult, és jobban gyakorlatorientált, mint az egyetemi képzés. Azonban nekem még ez is néhol száraz volt és elavult. Ezenkívül változatlanul nem hiszem, hogy a tőzsde nem csak szerencsejáték. Az emberi mohóság és a kiszámíthatatlan helyzetek miatt úgyis veszteni fog valaki nagyobb összeget is.

fügemag

Benjamin Graham: Az intelligens befektető Gyakorlati tanácsok befektetőknek

Erről a könyvről azt gondolom, hogy professzionális befektetőknek kötelező olvasmány, míg az átlagos érdeklődők számára hasznos, de gyakorlatban kevéssé alkalmazható elveket tartalmaz. Az alapgondolat (margin of safety) és a hozzá tartozó elvek nagyon lényegesek a tőzsde világában, csak hát a magas szintű alkalmazáshoz nem árt egy könyvelői végzettség…

dzsobacsi P

Benjamin Graham: Az intelligens befektető Gyakorlati tanácsok befektetőknek

Hasznos elveket fogalmaz meg a befektetésekkel kapcsolatban. Sajnos mivel az amerikai és magyar tőzsdei, befektetési szabályozások között vannak különbségek, ezért egy az egyben nem ültethető át hazai viszonyokra. Érdekes példákkal, esettanulmányokkal érvel a mondanivalója mellett. A folyamatos átdolgozásoknak köszönhetően követhető, hogy mi az, amit esetleg már meghaladott az idő és mi az, ami azóta is érvényes. Jason Zweig kommentárjai is segítik, hogy korszerű maradjon a mű. Kár hogy a 2008-as válság óta nem történt újabb frissítés.

imi

Nem számít, milyen gondosan járunk el, soha egyetlen befektető sem lesz képes arra, hogy kiiktassa tévedésének kockázatát. A hibázás esélyét csak úgy tudjuk minimálisra csökkenteni, ha ragaszkodunk ahhoz, amit Graham „biztonsági ráhagyásnak” nevez – vagyis soha nem fizetünk túl magas árat egy befektetésért, tűnjön az bármilyen izgalmasnak.

xv

imi

Szemmel láthatólag nem csak a kezdőket kell figyelmeztetni, hogy míg máshol lelkesedésre is szükség lehet a jelentős eredmények eléréséhez, a Wall Streeten az ilyen megközelítés szinte kivétel nélkül katasztrófához vezet.

imi

A Graham által elmondottak tanulsága nem ez, hogy kerülni kell a légitársaságok részvényeit, hanem az, hogy soha nem szabad biztosra venni azt, hogy valamelyik iparág a jövőben az összes többit felülteljesíti.

imi

Ebből a két általános példából két tanulságra szeretnénk felhívni az olvasó figyelmét:
1. Egy vállalat fizikai növekedésére vonatkozó egyértelmű kilátások nem nyilvánvalóan jelentenek profitot a befektetőknek.
2. A szakértőknek sincsenek megbízható módszereik a legígéretesebb iparágak legígéretesebb vállalatainak kiválasztására.

imi

Az előbbiekhez nyugodtan vegyük hozzá a brókercégek által kiadott részvénypiaci előrejelzések eredményét, hoszen kézzelfogható bizonyíték létezik arra vonatkozóan, hogy nagy gonddal elkészített előrejelzéseik az egyszerű fej vagy írásnál valamivel kevésbé megbízhatók.

imi

(…) jegyezzük meg, amit a befektetési szakértők legnagyobbja mond: az értékpapírok jövőbeli ára sohasem kiszámítható. (…) Mivel a piacok viselkedését nem tudjuk előre jelezni, saját viselkedésünket kell megtanulnunk előre jelezni és kontrollálni.

imi

Így a következő logikus, ennek ellenére meglepő következtetést vagyunk kénytelenek leszűrni: ahhoz, hogy huzamosabb ideig számottevő esélye legyen az átlagos eredményeknél jobbat elérni, a befektetőnek olyan befektetési politikát kell folytatni, amely (1) természetéből adódóan stabil és igéretes, és (2) nem népszerű a Wall Streeten.

imi

Nyilvánvalóan vonzó dolog ilyen részvényeket vásárolni és birtokolni, feltéve, hogy nem fizetünk értük túlzott árat. A probléma természetesen pontosan ebben rejlik, hiszen a növekedési részvények a jelenlegi nyereségükhöz képest régóta magas áron, az előző időszakbeli nyereségük sokszoros szintjén forognak. Mindez jelentős mértékű spekulatív tényezőt hoz az összképbe, és egyáltalán nem teszi egyszerűvé az ezekbe a papírokba történő befektetést.
(…)
Az ilyen papírok árába teljes mértékben beépült az, hogy a piac egyöntetűen elismeri pozitív jövőbeli kilátásaikat.

imi

Amennyiben elfogadjuk azt, hogy a piac hajlamos túlértékelni a kiváló növekedésről tanúbizonyságot tevő vagy egyéb okból vonzónak tartott részvényeket, akkor logikusan arra számíthatunk, hogy – legalábbis relatíve – alul fogja értékelni az átmeneti kedvezőtlen fejlemények miatt kegyvesztett vállalatokat. A részvénypiac alapvető törvényének tekinthetjük ezt, olyannak, amelyből egyszerre konzervatív és eredményes befektetési megközelítés következik. Ez esetben a legfontosabb követelmény az, hogy a vállalkozó szellemű befektető olyan nagyobb(!) vállalatokra összpontosítsa figyelmét, amelyek átmenetileg népszerűtlen időszakon mennek keresztül.

imi

A régi legenda szerint a bölcseknek sikerült egyetlen mondatba sűríteni az emberi viszonyok történetét: „Ez is elmúlik.” Ha azt a hasonló feladatot kapnánk, hogy két szóban adjuk meg a stabil befektetés titkát, mottónk így szólna: BIZTONSÁGI RÁHAGYÁS.