Életem ​kifürkészhetetlen logikája 182 csillagozás

Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

A gimi utolsó évének első napján…

Minden megváltozik. Sal egészen idáig biztosan tudta, hol a helye az őt örökbe fogadó, meleg apukája mellett és a szerető mexikói-amerikai családjukban. De most váratlanul kísérteni kezdi a múltja, és az életét felforgató események következtében a legjobb barátjával, Samanthával együtt kénytelen szembenézni a hit, a veszteség és a fájdalom kapcsán felmerülő kérdésekkel.

Sal verekedni kezd, mindent megkérdőjelez, és már nem is tudja, ki ő valójában. De ha nem az, akinek hitte magát, akkor ki ő?

Benjamin Alire Sáenz, az Aristotle és Dante a világmindenség titkainak nyomában díjnyertes írója lenyűgöző, sokrétű történetet sző szeretetről, identitásról, elveszített és megtalált családokról.

Eredeti megjelenés éve: 2017

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Vörös pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
472 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634575795 · Fordította: Benedek Dorottya

Vicente Silva · Adam Fresquez 'Fito' · meleg, melegek · Salvador Silva 'Sally' · Samantha Diaz 'Sam'

Naiva P>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Nekem tetszik az író jellegzetes lírai-prózai-filozófiai írói stílusa, mert az olyan, hogy azt képtelenség nem szeretni. Ez egy szívhez szóló történet volt a család fontosságáról és az identitás valódi jelentéséről. A cselekmény középpontjában egy fehér fiú áll, aki mexikói közegben él, mexikói a nevelőapja és mindenki, aki hatással van az életének alakulására. Egy 17 éves fiú, aki már nem gyerek, de még nem is felnőtt, de már elindult a felnőtté válás kifürkészhetetlen útján, és ez „no bueno”. Ebben a korban minden ember életében megfogalmazódik a „Ki vagyok én?”, ami tele lesz megválaszolatlan kérdésekkel.
Salvatore már a kezdetektől fogva szerethető, aki már a történet elején megvédi a nevelőapja becsületét azzal, hogy behúz egyet annak a fiúnak, aki leb*zizza őt…..
Fájdalmas, mégis szép események során ismerjük meg Salvatore fogadott családját, és a barátait, aki hozzá hasonlóan nem egyszerű, sőt, talán még nála is nehezebb helyzetben élnek. Nagyon szerettem Sam, Fito és Salvi hármasát, de Salvatore nevelőapja, Vicente volt a kedvencem. Nála jobb szülőt álmodni se lehetett volna a fiú számára.
Egyszerűen szép történet volt és nem akartam, hogy véget érjen.

Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Nem tartogatott elképesztő izgalmakat, drámát és katarzist. De nem is ezt vártam tőle.

Benjamin Alire Sáenz az életről ír.
Nem szereplőket sorakoztat fel, hanem új embereket hoz az életembe.
Nem újat tanít, hanem emlékeztet és megerősít: család, barátság, szeretet és ezek mind együtt.
Mesél.
Én pedig szeretem hallgatni.

Chöpp >!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Ez a könyv egy gyönyörű csoda. Már ennél a regényénél is tudtam, hogy el fogom olvasni a többi könyvét is. Remélem sokat fog még írni! (És azt is, hogy le is fordítják, hogy én is elolvashassam!) Nagyon könnyedén ír csupa szívvel, szeretettel és szomorúsággal teli történeteket olyan fontos dolgokról, melyek összefűznek embereket és családokat. Gyakran mosolyogtam, de még többször fátyolosodott el a szemem a könnyektől. Nem igazi sírás volt ez, inkább a meghatódottság és a szép dolgok megkönnyezése. A szereteté, a barátságé, az összetartozásé, az őszinteségé. Meg még egy fontos téma, a melegeket érő inzultusok, durvaságok és kirekesztő, agresszív magatartás. Nagyon sajnálnám, ha magyarul nem tudnám megszerezni a későbbi könyveit a rettenetesen idióta kormánycenzúra miatt!!

Tóth_Orsolya_3 P>!

Örök szerelem.
Ha megkérdeznék tőlem, mely könyveket érdemes elolvasni az életben, akkor Sáenz könyvei mindenképp benne lennének.

AniTiger P>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Nekem ez most túl lassú, túl elgondolkodtató volt, habár a szereplők annyira megérintettek, hogy párszor el is sírtam magam a veszteségeik és az összetörésük miatt. Minden torokszorító részt felszabadult pillanatok követtek, ezért egy érzelmi hullámvasúton éreztem magam, de néha mégis annyira túlburjánzónak vagy vontatottnak éreztem Sal agyalós részeit, hogy félre-félretettem a könyvet. Meg kell emészteni, ráérősen kell olvasni, és ha jó hangulatban talált volna meg, akkor biztos igazgyöngyként tündöklene ki a YA olvasmányaim közül, de így…
Értékes olvasmány, de bosszantóan semmiről sem szól, miközben szinte mindenről szól az égvilágon… Főleg a szeretetről. Annyi szeretetről, amennyivel még nem találkoztam könyvben, és emiatt képtelen voltam nem megszeretni a negatívumai ellenére is.

Bővebben a blogon:

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
472 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634575795 · Fordította: Benedek Dorottya
Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Az Életem kifürkészhetetlen logikája nem egy romantikus regény. A családi és baráti kapcsolatok, a felnőtté válás a fő témája, amit egy mexikói családban élő örökbefogadott fehér bőrű, kék szemű srác mesél el.

A végletekig gyönyörű ez a regény, a sodró lendülete visz magával, a karaktereit hamar a szívébe zárja az ember. Számomra csodálatos élmény volt az olvasás – alig várom az író újabb könyvét.

Bővebben a blogon:
▶️ http://sorok-kozott.hu/2019/04/konyvkritika-benjamin-al…

deen>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Megható és elgondolkodtató történet nagyon szépen papírra vetve. Ez a szeretet könyve, mely néha megindító, néha boldoggá tesz, néha pedig nagyon fáj. Egy család története, amit körülvesz a szeretet, de pont ezért a veszteségek nagyon mélyen érintik a szereplőket. A három fiatal, akik az érettségi előtt állnak, más-más módon várják/látják a jövőt. Az egyikük, Sam már alig várja, hogy kiszabadulhasson otthonról, a másikuk Fito, az egyetlen megoldásnak látja az egyetemet, hogy kitörjön a családi pokolból, és Sal, aki szerető, bár csonka családban nőtt fel, nem akar elszakadni, inkább maradna örökre gyerek. Mindhárman tragédiával szembesülnek, ami megváltoztatja a szemléletüket, a világukat, míg végül késszé válnak a felnőtt létre. szerintem egy nagyon szépen megírt történetről van szó, az egyetlen hibája talán, hogy helyenként unalmas volt, és a szereplők tőmondatos kommunikációja zavart.

maya75 >!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Micsoda felüdülés volt off ez a könyv! Annyira kedves, nagyon megérintett. Hangulatában a Veled minden hely ragyogó-ra emlékeztetett, de a téma egész más.
Azon viszont nagyon meglepődtem, hogy 63 évesen írta a szerző, olyan fiatalos, modern és könnyed hangvételű, teljesen azt hittem, hogy egy fiatal író friss, ropogós alkotása. :)

dreamborder>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Csak a hálát érzem. Hálás vagyok, hogy vannak emberek, akik képesek arra, hogy leírják a legbelsőbb gondolataikat és félelmeiket. És elég bátrak ahhoz, hogy ezeket megmutassák az egész világnak. Szívesen megismerném az írót. Azt hiszem, már azáltal is többé válnék.

Ez a története is egy kis csoda. Dante és Ari mellé újabb kedvencek kerültek. Biztos, hogy találkozunk még. Sal, Sam, Fito, Apu, Mimó… Most már hozzám is tartoznak egy kicsit. :)

turanett P>!
Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája

Kicsit tartottam tőle, mert nem igazán tudtam, hogy mire is számíthatok. Már Aristotle és Dante is mély nyomot hagyott bennem, de ez? Tényleg egy érzelmi hullámvasút. Hol velük nevettem, hol pedig velük sírtam. Néha azért vontatottnak éreztem. Salvador gondolatmenetét nem mindig tudtam megérteni. Tényleg sokszor magába roskadt. De fantasztikus barátai vannak. Samathá-t imádtam. Fura egy csaj, de talpraesett az biztos. És ott van Fito. Hát az ő helyében sem lennék. Három elcseszett sorsú gyerek, három élet, ami egymásra talál. Na de a családról sem szabad megfeledkezni. A mindent tudó mimó, talán mindenki ilyen nagyira vágyik. De a nagy kedvencem akkor is Mr. V. Számomra ő egy hős. Amit ezekért a gyerekekért tett az nem mindennapi. Szerintem kevés ember lépte volna meg, amit ő. Sőt talán senki. „Hát igen, valaki bélyeget gyűjt, ő 17 éves árvákat” :D

shadowhunter1975 P>!

Az emberek néha nagyon kegyetlenek. Gyűlölik azt, amit nem értenek.

21. oldal, Én. Apu. Baj (Könyvmolyképző, 2019)

shadowhunter1975 P>!

Mimónak van egy mondása: Solo te haces menos. Tudod mit jelent?
– Tudok spanyolul, apu.
– Igen, de tudod mit jelent?
– Azt hiszem azt, hogy nem mások miatt vagyunk magányosak. Hanem magunk miatt.

123. oldal, Apu (Könyvmolyképző, 2019)

DzsDzs88 IP>!

A kutyák elképesztőek. Tudják, hogyan legyenek boldogok.

Kapcsolódó szócikkek: kutya
szerkesztoiszemmel>!

Talán ebből áll az élet. Csinálsz egy cikket, aztán egy cakkot, aztán még többet cikkezel és cakkozol.

229. oldal, Negyedik rész

dreamborder>!

Bizonyos dolgokat egyszerűen lehetetlen lefordítani. Talán ezért annyi a félreértés a világban.

400. oldal Mimó. Én.

DzsDzs88 IP>!

Nehéz helyrehozni egy ennyire sérült szívet. Mégis meg kellett oldanunk. Meg kellett oldanunk.

_Nikki>!

[…] csak két dolgot kell megtanulnod az életben: hogyan bocsáss meg és hogyan légy boldog.

shadowhunter1975 P>!

Van egy álomszerű emlékem: mimó eperfájának sárga levelei óriási hópelyhekként hullanak alá az égből.
Ragyogóan süt a novemberi nap, a szellő hűvösen fújdogál, és a délutáni árnyak olyan élettel kelnek táncra, ami meghaladja kisfiús értelmemet. Mimó spanyolul énekel valamit. Több dal él benne, mint ahány levél nő a fáján.
Összegereblyézi, egybegyűjti a lehullott leveket. Amikor végez, lehajol, és begombolja a kabátomat. A levelekből épített piramisára, majd a szemembe néz, és így szól:
– Ugorj!
Nekifutok, és rávetem magam a nedves föld illatát árasztó levelekre.
Egész délután azoknak a leveleknek a tengerében fürdök.
Amikor elfáradok, mimó megfogja a kezem. Ahogy visszaindulunk a házhoz, megállok, felveszek néhány falevelet, és ötéves kis kezemmel átnyújtom neki. Elveszi a vékony leveleket, és megcsókolja őket.
Boldog.
És én? Én még sosem voltam ilyen boldog.
Elraktároztam az emléket – oda rejtettem, ahol biztonságban van.
Ha szükségem van rá, előveszem, és csak nézem. Akár egy fényképet.

7. oldal, Előszó (Könyvmolyképző, 2019)