Gauguin ​élete Tahitin 2 csillagozás

Bengt Danielsson: Gauguin élete Tahitin

˝Paul Gauguinról, a festőről, már igen sok könyvet írtak, de aki nem olvasott róla, vagy csak kevéssé ismeri képeit, az is összekapcsolja a nevét Tahiti szigetével. E legenda Bengt Danielsson könyvében a „földre száll”: a szerző ugyanis Gauguinnak a Francia Polinézia-i szigeteken töltött több mint egy évtizedes életét szinte testközelbe hozza. A képzőművészetek iránti rajongás a néprajztudós szívósságával, az emberi lelkek mélyét felkutatni akaró pszichológussal ötvöződik a szerző személyében, aki emellett szinte heroikusnak mondható nyomozó munkát végzett, hogy minél pontosabban és teljesebben elénk állítsa Gauguint, az embert. Danielsson könyve műfajilag is új utakon jár: életrajzi regény és dokumentumregény egyszerre. A szerző tulajdonképpen semmit sem tesz hozzá a tényekhez, de ahogyan összegyűjtött, forrásművekkel és személyi információkkal alátámasztott adatait elénk tárja – az művészet. Mély humanizmusa, hatalmas tárgyismerete és kitűnő íráskészsége minden mondatából kicseng.˝

Eredeti megjelenés éve: 1964

Róla szól: Paul Gauguin

Gondolat, Budapest, 1967
266 oldal · Fordította: R. Szepessy Anna

Szelén>!

Én már beletörődtem abba a gondolatba, hogy még sokáig nem fognak megérteni engem. Ha csupán azt tettem volna, amit mások már megtettek előttem, értéktelen plagizátornak tartanám magamat. Ha viszont valami újra törekszem, szánalmas alaknak neveznek. Ebben az esetben azonban inkább legyek szánalmas alak, mint plagizátor.

146. oldal (Gondolat, 1967)