A ​nagy degeneráció 6 csillagozás

Benedek Szabolcs: A nagy degeneráció

„A Nagy Degeneráció jellegzetes nemzedéki regény, amely a mai huszonévesek életérzését, gondolkodásmódját ábrázolja, rengeteg iróniával, öniróniával, és rengeteg életanyaggal is persze, ami nélkül nincs igazi regény.” (Domokos Mátyás)
„A vállalkozás önmagában véve is figyelemre méltó: megmutatni, mi vehető észre a nyolcvanas évek végének és a kilencvenes évek elejének politikai-társadalmi változásaiból egy tizenéves fiú szemszögéből, akinek a rendszerváltás néhány éve egyszersmind a felnőtté válást is jelenti.” (Márton László)

Benedek Szabolcs 1973-ban született. Írásait irodalmi lapok (Élet és Irodalom, Holmi, Magyar Napló, Helikon) közölték. Ez az első regénye.

Eredeti megjelenés éve: 1997

Seneca, Budapest, 1997

Mick Jagger · Truman Capote

Varga Katalin Gimnázium

nettikeee P>!

Első gondolatom az volt: olyan csúnya ez a város, hogy már egyenesen szép. Bence nevetett, hogy mások is ugyanezt mondták, s ezzel egyébként ő is egyetért.

Kapcsolódó szócikkek: Szolnok
nettikeee P>!

– Dokumentumregény – tiltakozott Bence. – Nem hallottál még a dokumentumregényről? Truman Capote: Hidegvérrel…

Kapcsolódó szócikkek: Truman Capote · Truman Capote: Hidegvérrel
nettikeee P>!

A dadogás hatalmas előnye ugyanis az – amelyet mi joggal irigyelhetünk a dadogóktól –, hogy megcélozza az akaratot, kitartásra és önismeretre nevel.

nettikeee P>!

Egyszer egy írótáborban beszélgettem fiatalabb pályatársaimmal, akik a rockzene fontosságáról igyekeztek meggyőzni, és arról, hogy a rock és az irodalom igenis rokon műfajok, ugyanannak a szellemi lázadásnak a termékei, ugyanannak a hangulatiságnak az elemeit hordozzák magukban, művelői ugyanazt a célt tűzték ki maguk elé.

Kapcsolódó szócikkek: irodalom · kortárs irodalom · rock
nettikeee P>!

Utána rögtön fel is olvasták a műsort, azért nem én olvastam fel, mert bizonyos helyzetben, bozonyos körülmények között, főként meg mikor izgatott vagyok, dadogok, és a felolvasás izgalmától inkább megkímélt engem is, és magát is az osztály.

nettikeee P>!

Sáfár Ica Gyula és én mellettem ült harmadikként, mert a biológia teremben nem hagyományos padok voltak, hanem egy összeszerelt padrendszer, olyasformán, hogy egy sorban hatan fértek el, és a sor közepén ott volt egy vízcsap, amely megosztotta azt a hat embert három-háromra.

Kapcsolódó szócikkek: Varga Katalin Gimnázium
nettikeee P>!

Színpadi mozgása helyenként esetlennek hatott, hangja, valószínűleg szándékosan, Mick Jaggerre emlékeztetett, a zene, amelyet játszottak, nem volt túl eredeti, mert bár a saját számaikat adták elő, a szövegekben és a dallamvilágban nem volt semmi különös.

Kapcsolódó szócikkek: Mick Jagger
nettikeee P>!

Több dadogó ismerősöm is van, mellesleg írók körében ez gyakorta jellemző dolog – most majdnem problémát írtam, aztán meggondoltam magam, hiszen tekinthetjük problémának és adottságnak is egyaránt, a különbség, úgy hiszem, abban rejlik, maga a dadogó minek tekinti ezt.

nettikeee P>!

[…] a dadogás elleni leghatékonyabb küzdelem alapja, hogy az ember nem megijed a ténytől, és nem kezeli azt fogyatékosságnak, hanem tudomásul veszi, hogy ő dadog. Magyarán: nem azzal foglalkozik, hogy mások mit szólnak ehhez, hanem önmaga és mindenki tudatára adja, hogy ő egy olyan valaki, akinek beszédében bizonyos ritmuszavarok vannak, és punktum, semmi több.

nettikeee P>!

A buszmegállóig kísértem, felszállt a huszonnégyesre, és az ablakból integetett.

Kapcsolódó szócikkek: Szolnok