Ibolyaszín ​bárány 2 csillagozás

Benedek Marcell: Ibolyaszín bárány Benedek Marcell: Ibolyaszín bárány

Az a könyvtárnyi tanulmány, regény, színdarab, vers, amit Benedek Marcell megírt és lefordított, kissé irodalommá formálta, s egy írott történet hősévé tette őt magát is. Ezt a történetet tartja kezében az olvasó. Mert Benedek Marcell elbeszélései, novellisztikus példázatai, naplójegyzetszerű önvallomásai minden kompozóciós trükk nélkül is egész történetté állnak össze, egy élet összefüggő dokumentumává teszi őket a mindegyikben megnyilatkozó írói egyéniség, humánus magatartás. Hosszabb elbeszéléseinek, színműveinek fordulatos cselekménye gyakran fantasztikus vagy meseszerű környezetben zajlik. De a cselekmény kifejezte igazság a jelenhez szól, rokonságot tart a vallomásokkal és példázatokkal, amelyek minden álcázás nélkül fejeznek ki morális figyelmeztetést, megszívlelendő, személyes élményből fakadtó, de általános érvényű tanulságot. Az Ibolyaszín bárány nemcsak szórakoztató és gondolatébresztő elbeszélésgyűjtemény, de Benedek Marcell gazdag és sokszínű életművének a kulcsa is.

Magvető, Budapest, 1965
280 oldal

sassenach>!
Benedek Marcell: Ibolyaszín bárány

Az „Elfeledett könyvek” kihívásra olvastam és azt kell mondanom, ez valóban egy méltatlanul „elfeledett” könyv. Nagyon érdekes elbeszéléseket tartalmaz, a stílusa pedig nagyszerű. Remélem, többen is el fogják majd olvasni! Megéri!

sassenach>!

Minek a magunk halála ellen bujdosni? Nem azért bolondság ez, mert úgyis hiábavaló, hanem mert nem érdemes. A magunk halálát nem érezzük, nem tudjuk. A magunk halála- nincs. Vagy ha van, jó dolog, édes, érzéstelen pihenés.
Mi a más halála ellen bujdosunk. Azt volna jó már egyszer elfelejteni, hogy mások is meghalnak. Hogy valaki van egy darabig, és aztán… nélküle kell tovább élnünk, elevenen hordozva szívünkben a halált.

154. oldal (A halál ellen bujdosók)