Hajnaltól ​alkonyatig 2 csillagozás

Vallomások egy élet nagy olvasmányairól
Benedek Marcell: Hajnaltól alkonyatig

Benedek Marcell, a kiváló író és irodalomtörténetíró egy hosszú, munkában, eredményekben gazdag, könyvek között eltöltött élet legkedvesebb olvasmányairól, legmélyebb irodalmi élményeiről vall e műben. A világirodalom és a magyar irodalom számtalan nagy alkotása szerepel a könyvben Homérosztól Aragonig és Solohovig. Olvashatunk benne a népmeséről, a Hamletről, a Bánk bánról stb. Vonzó, szubjektív írás, amelyet az író sajátos szemlélete izgalmas irodalomtörténetté emel. Nyolcvan év bölcsessége sugárzik a könyvből, fejtegetései új szépségeket tárnak fel a remekművekben.

Gondolat, Budapest, 1966
366 oldal · keménytáblás

Alvarando P>!
Benedek Marcell: Hajnaltól alkonyatig

Benedek Marcell: Hajnaltól alkonyatig Vallomások egy élet nagy olvasmányairól

A neves irodalomtörténész azon kedvenc olvasmányélményeit gyűjtötte ebbe a kötetbe, amelyek meghatározóak voltak életében. Aki műelemzésre vágyik, annak sajnos nem ajánlhatom ezt a könyvet, aki viszont arra kíváncsi, hogy egy irodalommal foglalkozó személy hogyan vélekedik civilként kedvenc könyveiről, az megfelelő kötetet vesz a kezébe. A bevezetőben a meséről elmélkedik, majd irodalomtörténeti időrendben mutatja be kedvenc olvasmányait az ókortól a 20. századig. Magát az adott könyvben szereplő cselekményt nem ismerjük meg teljesen, csak azt, hogyan hatott a szerzőre az adott mű. Több mint 50 könyv élményét élvezhetjük a szerző rendkívül olvasmányos stílusában, többek között az Odüsszeia, a Hamlet, a Bánk bán, a Faust, a Vörös és fekete, a Bovaryné, Az ember tragédiája, a Háború és béke, a Bűn és bűnhődés, A Noszty fiú esete Tóth Marival, a Vörös postakocsi, az Ábel-trilógia, az Iszony okozta élmények elevenednek meg előttünk. Ezek alapján mi is kedvet kaphatunk a még nem olvasott művekre, mint esetemben a Noszty fiú. Olykor pedig rájövünk, hogy olvastuk az adott művet, de ez alapján újra kellene olvasni, mivel mi másképpen éltük meg az adott könyvet, mint például nálam a Vörös és fekete volt. A könyv ajánlható bárkinek, aki kedvet szeretne kapni a magyar- és a világirodalom remekeihez, csak egy jó ajánlás hiányzik hozzájuk.