Az ​olvasás művészete 4 csillagozás

Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Szeretett mesterem, Riedl Frigyes mondotta egyik egyetemi előadásán: „az irodalomtanárnak az a hivatása, hogy megtanítsa a növendékeit – olvasni…”
A megformálás művészete: adomány, ezt megtanulni nem lehet. Voltaképpen adomány a többi is, de kevésbé ritka, és tanulással, elmélyedéssel, tudatosítással fejleszthető.
Ezért érdemes, ezért lehet, ezért kell könyvet írni az olvasás művészetéről.

Gondolat, Budapest, 1985
Gondolat, Budapest, 1970
388 oldal
Bibliotheca, Budapest, 1957
390 oldal · keménytáblás

B_Bori
Benedek Marcell: Az olvasás művészete

Mióta szükségem van pontosan erre a könyvre!
A suliban, sajnos, nagyon sok minden kimaradt, nem érdekelt, igaz a sok fogalmazás és sablonos verselemzés követelésével nálam minden egy görcsös érzéssé alakult az irodalommal szemben, mivel egyik sem ment.
A 10. oldalnál a könyv olyan hatással volt rám, hogy a hiányosságaimat számba véve máris késztetést éreztem azok fejlesztésére. Ebben a kedves, barátságos formában öröm figyelni.
Természetesen nem sikerült átvenni az egész könyvet, sok az információ, de ez is az a könyv, amit szeretnék a polcon tartani, hogy mindig kéznél legyen. Utánanéztem a neten, szerencsére elérhető. Köszönet érte.

arsenal0522

Az olvasás művészetének első alaptörvénye: olvassunk jó könyveket.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · olvasás
apetyó

Nincs élet szépség nélkül. Amíg a nyomor egészen állati tengődésre nem kényszerít valakit, addig tartogat testén vagy lakásában egy semmiséget, mely csak arra való, hogy szép legyen. Ha semmije sincs: még mindig énekelhet … A szép dolgok viselése, látása, hallása, használata majdnem egyenrangú szükséglet az élet fenntartásával.

arsenal0522

(…) gipsz ne utánozza a márványt, pasztellszínekkel ne fessünk csataképet.

arsenal0522

Lírikusok olvasása közben két lelki arcképet kell megtalálnunk: a költőét, s a magunkét. Ki kell bocsátanunk a tapogatószerveinket: annyira-amennyire megismerkednünk minél több igazi költővel, hogy egy bizonyos pillanatban benyúlhassunk a könyvszekrényünkbe: ma ez a költő kell nekem!

arsenal0522

De azt sohasem hittem magamról, hogy akár egyetlen gondolatnak is megtaláltam örök életre szánt, márványba véshető formáját.

5. oldal(Előszó)

arsenal0522

Hétköznapi beszédünkben kevés a lelki történés kifejezésére alkalmas szó. Hiszen éppen azt a kifejező szót keressük a költőben, ami belőlünk hiányzik. Ezért olvasunk verset.

arsenal0522

Nem mindenki tud olvasni, aki az ábéabot megtanulta.

apetyó

A legridegebb élet sem múlik el szerelem nélkül. A szerelem lehet boldog, lehet boldogtalan; lehet vad, féltékeny szenvedély és enyhe sóvárgás; lehet meddő, átalakulhat kanárimadarak és pincsikutyák dédelgetésévé, kielégülést találhat lázas munkában, önsanyargatásban, vallásos extázisban: de megvan.

arsenal0522

Kezdeni a verset nem is olyan nagy mesterség; de befejezni igen nehéz.

apetyó

Kétségtelen, hogy nem lehet akármilyen lelkiállapotban akármit olvasni.