A ​ledöntött oszlop 6 csillagozás

Gustave Courbet életregénye
Benedek István: A ledöntött oszlop

Courbet, ​egy burgundiai nagygazda fia, tájszólásban beszélő és harsogóan vidám kedélyű fickó, a szülői ház és a társadalom ellenállását legyőzve festő lesz. A korabeli – múlt századi – szokással szembeszegülve elvet minden akadémikus, klasszikus és romantikus kötöttséget, és ezzel kiközösíti önmagát a hivatalosan befogadott festők köréből. Van bátorsága szembeszállni a „Szalon” tekintélyuralmával, önálló nyilvános kiállítást rendez az általa létesített „Realizmus pavilonjában”, tehetségével kényszeríti ki a kritika és a közönség elismerését. Színes és kalandos életpályája összefonódik Franciaország nagy társadalmi fordulataival. Három forradalmat él át, végül emigrációban hal meg, mert a párizsi kommün utáni reakció felelőssé teszi a Vendöme-oszlop ledöntéséért: előbb börtönbe csukják, majd az oszlop helyreállítási költségét is vele akarják megfizettetni. Az életerőtől duzzadó festőmester összeroppan a méltatlan üldözés súlya alatt. Hazája csak halála után ismeri fel, hogy korának… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1983

Róla szól: Gustave Courbet

Corvina, Budapest, 1983
262 oldal · keménytáblás · ISBN: 963131622X

Párizs

Benedek István: A ledöntött oszlop Gustave Courbet életregénye

Egy nagyszerű ember, aki merte élni, élvezni az életét.Remek képek kísérték életét, amit egy félreértés és a politika tett tönkre.Megviselte, meggyötörte, szeretett hazájából menekülnie kellett.Hihetetlen mit tud az igazság okán a politikai elit tenni egy emberrel.Már akkoriban is.

CsillaTénia>!

Benedek István: A ledöntött oszlop Gustave Courbet életregénye

Ismét egy jó könyv Benedek Istvántól, Courbet életéről. Jó volt olvasni, megjelentek benne más festők akikrő már más könyvekben olvastam, ill. akiknek az életrajzát már olvastam. Most sem csalódtam az íróban, szeretem a könyveit és a témában sem, azt hiszem már elmondhatom, hogy az életrajzok a kedvenceim.

Párizs – csodálatos.
Utólag eltűnődöm: csakugyan csodálatos volt, vagy csak mi voltunk fiatalok? Lehet, hogy magunk felajzott képzeletét és érzelmeit kölcsönözzük a negyven év előtti Párizsnak, s ettől szépül meg? Nem tudom. Harmatosnak és balzsamosnak éreztük, a vidéki porfészek után mindenesetre úgy tűnt.

Kapcsolódó szócikkek: Párizs
robinson P>!

– Így még nem estem bele senkibe – vallotta meg Gustave, amikor február elején végre beállított.A férjekkel ritkán van probléma – magyarázta.Rendszerint ők is csalják a feleségüket, tehát lelkiismeret-furdalásuk van, és könnyű velük egyezségre jutni.Amellett tudják rólam, hogy csapodár természetű vagyok, nem kell tartósan félteniük tőlem az asszonyt.A végén olykor eldöngetik, ezzel el van intézve.És magukban egy kicsit büszkék is rám.
– A férjek?
– A férjek, persze.Mert rangot ad az asszonynak, ha Courbet.val van viszonya…..

robinson P>!

A siker – mert most már vitathatatlan a sikere, még ha itt -ott becsmérlik és gúnyolják is – a siker hajszolttá teszi.Nem csak festeni kell, hanem jönni-menni, utazni, kiállításokat szervezni, képeket csomagolni, postázni.Le Havre-ba hat kép, Besanconba három, Grand-ba tíz – köztük a Plébánosok, s micsoda sikert arat!

robinson P>!

A Plébánosok-at rövidesen visszakapja, állítólag azzal az indoklással, hogy sérti az egyház és az állami hivatalnokok tekintélyét.

robinson P>!

Nevem Martinus Bijhof, hatvankét éves vagyok, Hollandiából származom.

robinson P>!

– Ahogy a nyáron Saint-Denis felé igyekeztem – mesélte Courbet –, Maisiéres tájékán megpillantottam Gagey apót a kőtörőt. Erősen megöregedett, amióta utoljára láttam, hetven felé közeledik. Megálltam, hogy pár szót váltsak vele. Szófukar ember, nem sok idejét pazarolta rám, folytatta a munkáját. Vele volt az unokája is, izmos suhanc, ő szedte össze és cipelte egy kosárban a zúzalékot, amit az öreg egyenletes kalapácsütései alatt apró darabokra tört.

robinson P>!

Még két hatalmas képet festett ezen a termékeny nyáron Ornans-ban. Egyiket egy temetésről, másikat az apjáról, amint hazatér a vásárból
Az Ornans-i temetés már a méretével meghökkentő: három méternél magasabb, jó hat és fél méter széles. Kereken ötven személy van rajta, nem számítva a kutyát meg a koporsóban lévő halottat.