Piros ​mesekönyv 10 csillagozás

Benedek Elek: Piros mesekönyv Benedek Elek: Piros mesekönyv Benedek Elek: Piros mesekönyv Benedek Elek: Piros mesekönyv

E kötetben a világirodalom legszebb meséiből nyújt válogatást Benedek Elek, aki lefordította és átdolgozta e csodás történeteket, és szép magyar nyelven teszi közzé 19 és 22 csodás, fordulatos, elbűvölő meséjét, a magyar gyermekek okulására. A színes hangulatos illusztrációk híven tükrözik vissza a mesék hangulatát. Néhány cím a kötetből: Szigurd királyfi (izlandi); A varázsló ajándéka (finn); Hüvelyk Tamás (angol); A szépségért meg kell szenvedni (szicíliai); A négy évszak (japán); A sárga madár (svéd) mese.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Klasszikusok fiataloknak, A világ legszebb meséi

Scolar, Budapest, 2018
keménytáblás · ISBN: 9789632449142
Scolar, Budapest, 2015
230 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632445908 · Illusztrálta: Kapala Györgyi
Kriterion, Kolozsvár, 2014

Habók P>!
Benedek Elek: Piros mesekönyv

Ezek nem magyar mesék, Elek apó a világ mesekincseiből válogatott (és olykor meglehetősen átírta őket, a japán kislányokat például Laurának és Klárikának hívják…), de tény, hogy a legszebbek közül hozott néhányat. Némelyiket (Mérthöl – izlandi, A sárga madár – svéd mese), nem ismertem, másokat egy kicsit másképp, mint pl. a Négy évszak c. japán mesét Tizenkét hónap címmel. De ez mindegy is, most is jó volt meséket olvasni.

Habók P>!

Réges-régen, abban az időben, amikor még a farkasok egy akolban laktak a bárányokkal, s a juhászok egy asztalnál ettek a királyokkal, élt egy kis faluban egy igen-igen öreg ember.

A kis vadrózsa

Maszatosi_Yamaha>!

No, nemsokára jő haza a cigány, éktelen nagyokat káromkodik, s hiába mondja neki a felesége: -Feküdjék le, édes uram, késő már az idő.
Ő bizony ahelyett, hogy lefeküdt volna, egy nagy bottal jól elverte a feleségét. Amint javában suppogtatja a botot a felesége hátán, meglátja a sarokban a három vándort, nosza, egy pillanat alatt hagyta a feleségét, s a legszélsőt, Krisztus urunkat jól összevissza verte.
De az Úr tűrte nyugodtan, egy hang se hagyta el a száját. Végre a cigány is megelégelte a dolgot, s ő is lefeküdt.
Reggel felkészülődik a három vándor, hogy menjenek tovább, felébred a cigány is, eszébe jut, hogy mit csinált tegnap, s nagy szégyenkezéssel odaáll a három vándor elé:
– Bocsássatok meg nekem, hogy úgy megvertelek tegnap, de nem tehetek róla, mert ha részeg vagyok, olyan cudar kedvem kerekedik, hogy meg kell vernem valakit.
Krisztus urunk jóságosan mondta neki:
– Jól van, jól, megbocsátunk, nincsen ember hiba nélkül – s ezzel továbbmentek.

177-178. oldal A cigány és a három ördög

LaBelle>!

– Leányom, leányom, hát te mit gondoltál? Mindig csak bent ülsz a szobában. S jönnek érted királyfiak, hercegek, s egyiknek se akarsz felesége lenni. Mit gondoltál?
De a leány folyton csak azt mondotta:
– Nem gondoltam én semmit, édesanyám, csak itt maradok szépen a palotában, kötök, hímezek, varrok, s nem megyek én férjhez.

58. oldal, A galamb (Kriterion, 1972)