Egy ​szalmaözvegy levelei 7 csillagozás

Benedek Elek: Egy szalmaözvegy levelei Benedek Elek: Egy szalmaözvegy levelei

Miféle kalandokba bonyolódik az 1890-es évek derekán egy minisztériumi tisztviselő, aki hat héten át – felesége gyógyfürdőre utazván – nevelője lesz hat gyermekének: három kisfiának, három kisleányának? Benedek Elek, aki ekkor már jó nevű szerző, s 'véletlenül' éppen három fiú és három leánygyermek édesapja, nemcsak a szalmaözvegyi sors nehézségeit ecseteli egy mai szemmel nézve szokatlanul nagy család fejeként, hanem – s ez adja a mű különleges érdekességét számunkra – megörökíti a XIX. század legvégének fővárosi polgári életét is. Megismerkedünk a megbízhatatlan szakácsnékkal és cselédekkel, a pletykálkodó újságírókkal, a könyörtelen háziurakkal és sok más korabeli figurával. Piros egészvászon kötés, rajzos védőborító, az előzékeken korabeli színezett fotók, belül színes és fekete-fehér illusztrációk.

Eri, 2004
Eri, Budapest, 2004

Benedek Elek: Egy szalmaözvegy levelei

A könyvtárban került a kezembe, és annyira rácsodálkoztam, hogy először csak beleolvasgattam, aztán kerestem egy kényelmes helyet, és ki is olvastam ott iziben.
Benedek Elek, amint rádöbben, milyen nehéz is a háziasszonyok, anyák (pláne a hatgyerekes anyák) élete. Alig várja, hogy végre megszabaduljon, és visszamehessen az irodába az addig nehéznek gondolt családfenntartói-tisztviselői munkájához.
Nagyon aranyos volt a nyelvezete, Elek apó hozta a formáját ebben a kis felnőttmesében is. :)

Kisanna
Benedek Elek: Egy szalmaözvegy levelei

Kedves kis könyv. Egy jó szándékú és lelkes nagycsaládos édesapa küzdelmei hat héten keresztül (szalmaözvegysége idején) a hanyag cselédekkel, lump gyerekorvossal, fogzással, altatással, uzsonnáztatással, kirándulással, szép színésznőkkel és a gúnyos pesti közvéleménnyel.

Virágszépe
Benedek Elek: Egy szalmaözvegy levelei

A XIX. század végi Budapesten sétálhatunk Benedek Elek jóvoltából. A könyv Bakó Bertalan minisztériumi tisztviselő kalandjait meséli el szalmaözvegysége alkalmából. Egyedül marad hat gyerekével, a dadával, a szobalánnyal és a szakácsnővel. Az ő botlásain, őszinte lelki vívódásain szívből nevettem, mert természetesen megszerettem Bertalant. Kedves, humoros, vidám történet, tele helyzetkomikummal, és minden sorából őszinte szeretet érződik a gyerekei iránt. Benedek Elek most is elvarázsol felnőtteknek szóló meséjével is.

ppeva P

Isten veled, nyájas olvasó. Őrizzen téged az ég tűztől, víztől, gonosz ember szándékától és szalmaözvegységtől.
Amen

Kisanna

Egész éjjel nem aludtam egy percet, mindig Micikét altattam. Még egy ilyen éj, Júlia, s akkor mehetek én is a fürdőbe. Erősödnek-e már az idegeid? Vihetem-e már a gyerekeket? Vannak-e üres szobák?

ppeva P

A kioszk iránt mindig ellenszenvvel voltam, édes Júliám. Nem fért a fejembe, hogy mi élvezet lehet abban, száz embernek egy csukorékban néhány négyszögméternyi helyen összedugni a fejét, s fagylalt és jegeskávé mellett szapulni azt a másik száz embert, aki nincs a kioszkban. Ha én a Közmunkatanács volnék, indítványoznám, hogy a Rémi-kioszk kereszteltessék el Pletyka-térnek, minek változtassa a nevét gazdája szerint?

ppeva P

– Úgy? Te szemrehányásokat teszel nekem? – mondod, Júlia. – Még te állasz az erdő felől?

Virágszépe

Képzeld csak, azt a tűzoltót, ki ezelőtt a Zsuzsi szakácsnéhoz járt, tegnap este ismét nálunk találtam…Magamon kívül voltam.
– Hallja! Nem tudja, hogy Zsuzsit elcsaptam?
– Kérem, én eddig sem hozzá jártam, hanem a húgomhoz.
– Ki a maga húga?
– A dada.
– Hisz a múltkor a szakácsné volt a húga.
– Akkor tévedtem – mondá ő felháborító hidegvérrel.

82. oldal (Eri Kiadó, 2004)