A ​torreádor 1 csillagozás

Benedek András: A torreádor

„-… ​Az alkotás mégiscsak felsőbbrendű, mint az alvás. Az alkotó a semmiből valamit csinál, vagy nyersanyagból árucikket. Ha megrendezel egy színdarabot, ha ezeket a gyerekeket megtanítod a művészet mesterfogásaira…
– Ez csak a forma – vágott közbe Imre – Az alkotásnak végtelen sok formája van, de tartalma mindig ugyanaz: emberi kapcsolatok létrehozása. Mindenféle emberi kapcsolatoké. Az egészük a társadalom. Én mostanáig azt hittem, építem a társadalmat.
– Azt is teszed.
– Fenét! Csak rázódom a társadalomban, mint dió a mozsárban. Hát érdemes?!… Emberi kapcsolat az, hogy akikkel tíz éve dolgozom – sokukból én csináltam művészt, sokukról azt hittem, barátom –, most egyik napról a másikra leráznak, mint kutya a bolhát?
– Tévedés volt, ők is belátták. Ezért vagyok most itt nálad.”

Benedek András vallja könyvéről: „Életem nagy élménye volt Gellért Endréhez, a felszabadulás utáni Nemzeti Színház »hőskorszaka« felejthetetlen főrendezőjéhez fűző barátság,… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1987

Zsuzsi_Marta P>!
Benedek András: A torreádor

Benedek András ezzel a regényével az egykori kiváló magyar színésznek, Gellért Endrének állít emléket, róla emlékezik meg a félig fiktív – félig valós történettel. Gellért 1945-től a Nemzeti Színház színésze, majd segédrendezője, később főrendezője lett, tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán.
A hozzá fűződő barátsága elevenedik meg ebben a regényben, a közös munka, sok próba és baráti összejövetelek során. Benedek álnéven említi valamennyi szereplőjét, így Gellért Alpár Imre, ő maga meg mint Uzoni Miklós író tűnik fel.
Kicsit túlírt, vontatott cselekményű regény, de aki bepillantást kíván kapni a felszabadulás után újjáéledő színházi életbe, annak egyszer érdemes olvasnia ezt az alkotást.