Keserédes 4 csillagozás

regénymorzsák
Bene Zoltán: Keserédes

Ez a könyv regénymorzsák gyűjteménye. Akadnak benne sokféle málladékok. Belőlük sejlik föl a történet: keserédes. Vergődő, provinciálisnak tűnő, meddő vegetálás. Egyúttal maga az áradó létezés – olykor közvetlenül a provincializmusból, a vergődésből megformálódón, máskor pedig éppen azokból az elemekből bontakozva ki, amelyek provincializmuson, vergődésen messze túlmutatnak.
Ez a könyvecske regénymorzsák füzére. Kohéziója a morzsák közötti kötelék. A regény-kenyér kisebb-nagyobb regény-morzsái széthulltukban is vonzódnak egymáshoz. A töredékek idézik az egészet: a morzsák, akár mágnes közelében a vasreszelék, valamiféle rendbe kívánkoznak. Így állnak össze regénymorzsákká, töredékekből egésszé, s ebből az egészből a könyv végéhez közeledvén lassan megfogyatkozik a keser, hogy megszaporodjék az édes…

Eredeti megjelenés éve: 2010

Hungarovox, Budapest, 2010
136 oldal · ISBN: 9789639908918 · Illusztrálta: Simon Zoltán

Flóri>!

Bene Zoltán: Keserédes regénymorzsák

Már az Üledékben is megragadott ez a különös, keserédes atmoszféra. Nagyon jó könyv.

Aurora_Michaelis P>!

Bene Zoltán: Keserédes regénymorzsák

A Keserédes regénymorzsák gyűjteménye. Huszonnégy regénymorzsa, amelyeket összeköt Szomor Zsolt „szabadúszó értelmiségi” személye. Rövid szociográfiai írások ezek a társadalom perifériájára szorult vagy eleve ott élő emberekről. Egy-egy fejezet erejéig a társadalmi körképet kiegészíti a főváros és vidék ellentétének, továbbá a határon túli területeknek a bemutatása is.
A mű realistán, már-már naturalistán hű képet ad a mai magyar társadalomról és szociális helyzetről. A nyomasztó téma ellenére azonban nem mondható, hogy a hangulata borongós lenne. Humora és finom iróniája, néhol groteszk és abszurd történései révén nem válik pesszimistává, sőt a keserű nyitányból a végére egészen édeskés záróakkord keletkezik. Nyelvezete tömör, letisztult, szinte már minimalista; a párbeszédek nyersek és maiak. Életrajzi vonatkozások is felfedezhetők a műben.

Azt nem mondom, hogy odavoltam a könyvért, mivel alapjában véve nem szeretem az ilyen típusú írásokat, azonban kellemesen csalódtam.