Isten, ​ítélet 5 csillagozás

Bene Zoltán: Isten, ítélet

A történet a XIV. században játszódik, Károly Róbert és Nagy Lajos uralkodásának idején. Központi alakja, Szórád Lőrinc Zách Felicián kíséretében kerül a királyi udvarba, a királyi család elleni merénylet során az uralkodó védelmére kel, ami örökre meghatározza a sorsát. A regény kulisszái Szeged és környéke mellett Buda, Pádua, Nápoly és Itália, valamint a cselszövés, a háború és a pestis. Nem madártávlatból, hanem a résztvevők szemszögéből lehetünk részesei egy szerteágazó történetnek, nem a középkor makettjét látjuk, hanem ott járunk az utcákon, az erdőkben, istállókban, kocsmákban, hálószobákban, palotákban, s a történetet olvasva ráébredünk, hogy az élet alapvető tényezői és tapasztalatai voltaképp változatlanok: az Isten-hit is, az ítélet is, a szerelem és a gyűlölet is, a hűség és az árulás is.

Kortárs, Budapest, 2020
Kortárs, Budapest, 2020

Bene Zoltán: Isten, ítélet

Bene Zoltán fordulatokban gazdag történelmi regénye az Anjou-korban játszódik, egy nagy adag vérbő történelem, egy szelet múlt a XIV. századból.

Marcus_Kellermann>!
Bene Zoltán: Isten, ítélet

Nagyon jól megírt történelmi regény. Szép panoráma a késő középkorról. A végkicsengésével (mindig minden korban ugyanaz történik, mert valami ilyesmit sugall) kevéssé tudok azonosulni.

Andreas_Vesalius>!
Bene Zoltán: Isten, ítélet

Bene Zoltán nagyon jó mesélő. Ez a regénye sokkal jobban tetszett, mint az Áramszünet.

robinson P>!

Hajaj! Isten furcsa lényeknek teremtette az embert, fiam, és valami különös okból olyanná tette, hogy amint tömeggé verődik, még az a kevés esze is elmegy, ami egyébként a koponyájában tesped…

robinson P>!

Szent Gergely egyik írásában olvastam, hogy az Úr csak rosszkedvében teremtette az embert, miután az angyalok föllázadtak ellene. Ebben az értelemben tehát az ember pusztán egy helyettes, egy hasonmás. Szamár a ló helyett… Pótlék…

robinson P>!

Mihály egyazon pillanatban látta meg a lányt a királlyal, s máris tudta, hogy a királynak kedvére való lesz.