Történet ​három ágyról 4 csillagozás

Egy fehér, egy barna és egy vörös ágy beszélgetései
Benamy Sándor: Történet három ágyról

Egy zárdai fehér, egy családi barna és egy bordélyházi vörös ágy elmeséli egymásnak reményeit, várakozásait, majd „szolgálati” tapasztalatait, titkait, csalódásait.
Ezt a regényt, első, berlini megjelenésekor, a bukovinai Csernovitzban elkobozták.
„Egy biztos”, – írta annak idején a „Keleti Újság”, – „ennél a regénynél nem lehet elaludni”.

Eredeti megjelenés éve: 1923

Epocha, Budapest, 1989

latinta P>!
Benamy Sándor: Történet három ágyról

Benamy Sándor: Történet három ágyról Egy fehér, egy barna és egy vörös ágy beszélgetései

Hát, nem is tudom. Szégyen, nem szégyen, de a szerzőt nem ismertem.
Az 1923-as évben, amikor Berlinben megjelent ez a könyvecske, tényleg meghökkentő lehetett az a szókimondás, szabadszájúság, ami ma már nem igazán tűnik fel senkinek.
A téma, a párhuzamosan létező sorsok, vágyak és a hétköznapok szürke valósága ősi irodalmi toposz, Karinthyval szólva: már a régi görögöknél találjuk…
A kétrészes kis sexregény csupán egyetlen fázist hagy ki a nagy metamorphosisból, a kezdeteket, a bölcsőt nem érinti. Az ágyak és a koporsónak helyet adó műtőasztalhoz hasonlatos hullatartó állványok megszemélyesített tárgyak, párbeszédet folytatnak egymással és másokkal is.

Nekem valahogy Arany János Kertben című versének harmadik szakasza idéződött meg, amikor a regényke második részéhez értem:
Műhely körűl a bánatos férj
Sohajtva jár, nyög nagyokat;
Ide fehérlenek deszkái,
Épen azok közt válogat.
Amaz talán bölcső leendett,
Menyegzős ágy eme darab:
Belőlük elhunyt hitvesének
Most, íme, koporsót farag.