Amikor ​megmentettem a karácsonyt 52 csillagozás

Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Jackson mindent tud a karácsonyról: hogy Karácsony apó szánját repülő rénszarvasok húzzák, hogy a titkos műhelyben az Északi-sarkon manók készítik az ajándékokat, és hogy valamilyen csoda folytán Karácsony apó egyetlen éjszaka képes házhoz vinni az ajándékot a Földön élő összes gyereknek. Csak egyet nem tud: hogyan lett a Karácsony apóból Karácsony apó?
Szenteste aztán a fiú személyesen is találkozik Karácsony apóval, aki elmeséli neki hihetetlen élettörténetét.
Elkezdődik a káprázatos mese egy varázslatos, hófödte tájon, ahol Torvil, a zsugori, boldogtalan manó él, aki nem érti, mi a jó a karácsonyban. Jackson talán egészen más történetre számított, de ahogy Karácsony apó is mondja, az igazán jó mesék mindig meglepőek…
Ben Miller színész és komikus Charles Dickens klasszikusát írja újra, amelyhez Daniela Jaglenka Terazzini készített csodálatos illusztrációkat. A könyv végére senkinek nem marad kétsége afelől, hogy Karácsony apó igenis létezik!

Eredeti megjelenés éve: 2018

Móra, Budapest, 2023
Móra, Budapest, 2022
286 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636031336 · Fordította: Magyari Andrea · Illusztrálta: Daniela Jaglenka Terrazzini

Málnika P>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

”Ez aztán igazán szuper Karácsony apóban: még nálad is jobban tudja, mire vágysz.”

Egy híres színész, aki karácsonyi meseregényt ír, ami a fülszöveg szerint ráadásul Dickens klasszikusát idézi? Mindez annyira felkeltette a figyelmem, hogy Ben Miller könyvét képtelen voltam idén karácsonyig halogatni, és ezt egyáltalán nem is bántam meg. Az Amikor megmentettem a karácsonyt egy szívmelengető mese arról, hogyan is vált egy manó Karácsony apóvá.

A főszereplő kisfiú szeretné megtudni, tényleg létezik-e Karácsony apó, így elhatározza, hogy ezúttal ébren marad, és kideríti a nagy titkot. Mindez egy különleges időutazásra invitálja az olvasót, amelyből megtudhatjuk, hogyan lett Karácsony Torvilból Karácsony apó. A karácsonyi csoda ugyanis nemcsak arra képes, hogy a világ összes gyerekének ajándékról gondoskodjon egyetlen éjszaka alatt, hanem arra is, hogy egy manót jó útra térítsen. Charles Dickens: Karácsonyi ének-e mellett az írás nekem leginkább Matt Haig: A fiú, akit Karácsonynak hívnak könyvét idézte, azonban valahogy mégsem vált egy unalmas ismétléssé, hanem sodort magával a kedves történet.

Jagika P>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Annak ellenére, hogy valóban több karácsonyi történet emléke villant fel olvasás közben, aranyos kis mese volt ez. A kerettörténet is nagyszerű volt – talán meggyőzi a kételkedő gyerekeket, hogy igenis létezik a… Karácsony Apó/Télapó/Mikulás. A kételkedő felnőtteket pedig abban, hogy az életben nem a pénz a legfontosabb érték, hanem a szeretet. Az árva Gerda, a náthás Rudolf és az ajándékokkal tömött zokni eredete a többi érdekes mozzanattal együtt remekül illeszkedett a regénybe.

Katalin_V_Tóth>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Kedves, mégis tanulságos történet Karácsony apóról. Jackson éjszaka fennmarad, hogy végre megleshesse, ki hozza az ajándékot és miután egy kis baleset történik, segítenie kell Karácsony apónak kiosztani az ajándékokat. Kalandos út veszi kezdetét, mely során fény derül a titokra, hogy ki is Karácsony apó és hogyan képes egyetlen éjjel annyi ajándékot szétosztani. Csodálatos olvasmány volt.

Kiss_Julianna>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Bevallom nem emlékszem Charles Dickens Karácsonyi Ének című történetére, hogy olvastam volna. Nagyvonalakban ismerem, de ennyi.
Így igazán kíváncsi voltam Ben Miller könyvére.
Kedves, aranyos mese. Kár hogy nem jutott rá időm az ünnepek előtt. Igazán karácsonyra hangolódó történet.
De így is jó volt elmerülni a csodák világában.

kratas P>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Hát ez egy hihetetlenül cuki karácsonyi mese volt, egyben egy gyerekeknek szóló szuper Dickens-átirat.
spoiler

Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Ez a kötet igazán szívet melengető. Az illusztrációk kedvesek, a történet pedig ugyan egy Karácsonyi ének újragondolás, de mégis szerethető és a maga módján egyedi.
Történetünk elején megismerjük Jacksont, aki mindent tud a karácsonyról, azt az egyet kivéve, hogy Karácsony apó hogyan lett Karácsony apó. Elhatározza hát, hogy ébren marad és megvárja, hogy Karácsony apó betoppanjon hozzájuk.
A találkozás végül nem várt fordulatokat tartogat.
Nagyon szerettem, hogy Torvil karakterét igazán megismerhetjük, hogy kiderül miért is lett ő egy megkeseredett, magányos manó, remekül lett a manók világa kigondolva, jó volt olvasni Karácsony Apó és Rudolf találkozásáról.
Remek könyv az Ünnepre hangolódáshoz.

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Ez egy nagyon édes és szerethető mesekönyv, amiből süt a karácsonyi hangulat, az ünnep értékei és annak a lehetőségnek a felvázolása, hogy bárki megváltoztathatja az életét, és még a legmogorvább, legzsugoribb emberből is lehet a viilág legjobbja. Nagy élmény volt az olvasás, végig mosolyt csalt az arcomra.

Bővebben a blogomon:
» https://sorok-kozott.hu/2022/11/konyvkritika-ben-miller…

Valcsa>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

Nagyon tetszett, Ben Miller igazán frappáns, mesés és varázslatos történetet kerekített a Dickens-féle Karácsonyi énekből, jócskán továbbgondolva és kibővítve azt. :) Az ezüstérme szerepe különösen tetszett, hogy spoiler. Eredetileg azt gondoltam, hogy a jelenben játszódó történetszál lesz a hangsúlyosabb, és Jacksonék kalandjait követjük majd leginkább – de nem. :) Inkább a múltban kalandoztunk, Karácsony apó eredettörténetét kaptuk meg, és én ezt csöppet sem bántam, mert őszintén: ez a történet sokkal jobban is tetszett, mint a jelen. :)
Szerettem a történetet, a szereplőket is, az pedig különösen tetszett, hogy spoiler. Gyerekeknek pláne ideális ez a könyv, épp a meseregény-jellege, nagyon olvasmányos, gördülékeny stílusa miatt is, szerintem sokkal inkább a szívükbe zárhatják Jackson, Karácsony apó – és Torvil történetét, mint az eredeti Dickens-történetet. :)
Ha valami könnyedebb, mégis érdekes, szívmelengető történetet keresnétek, főleg a karácsonyi hangolódáshoz, ne keressetek tovább, ezt jó szívvel ajánlom kicsiknek, nagyoknak egyaránt. :)

AniTiger P>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

„Az emberek jönnek-mennek az életben, de a pénz örök. Csak arra kell vigyázni, hogy ne költsünk belőle.” :D

Helyes újramesélése az egyik nagy karácsonyi kedvencemnek, amit szépen összefűztek Karácsony apó (Mikulás) történetével. Nagyon szerettem olvasni, egyszerre humoros és szívet melengető sztori, bár azért akadtak benne olyan apróságok, amik engem felnőttfejjel zavartak: ilyen volt a szájbarágása annak, hogy szóról szóra úgy hangzik el a történet, ahogy Jacksonnak Karácsony apó elmesélte. Kár volt ezt minden átkötő fejezet végéhez hozzáírni szerintem.

Ajánló:

ladybird12>!
Ben Miller: Amikor megmentettem a karácsonyt

A legjobban azt sajnáltam és bántam az olvasás alatt, hogy nem karácsony környékén olvastam el, pedig karácson-rajongóként nekem ez egy pont tökéletes karácsonyi mese lett. Az már biztos, hogy a következő karácsonykor újból előveszem ezt a könyvet. Már előre érzem, hogy akkor sokkal kellemesebb és hangulatosabb lesz az olvasás, mint most. Nem volt az a rózsaszín köd, csipogó játékok, már-már ijesztően víg kedélyű mikulás és legfőképp az a buta 5 éveseknek szóló sablonos télapó mesekatyvasz. Talán ezért is tetszett, mert inkább már az idősebb korosztálynak szólt, és nem maradt ovis szinten. spoiler Mellesleg ami még dobott a hangulaton, azok a rajzok voltak. Tetszett, hogy maradt fekete-fehér típusban, de mindegyik gyönyörűen volt megrajzolva. Amúgy az állam esett le, amikor rájöttem, hogy ki is írta a könyvet. Nem sok filmben találkoztam Ben Millerrel, de láttam az egyik Miss Marple-ban, ahol nem éppen olyan karaktert játszott, akiből kinézné az ember, hogy egy ilyen stílusú könyvet írt.

BertaPalikSzilvi P>!

– Te ki vagy? – tettem fel a kérdésemet.
– Hogy ki vagyok? – értetlenkedett Karácsony apó.
– Hogy kezdődött ez az egész? Hogy lett belőled Karácsony apó?
Karácsony apó bólintott, és mintha tetszett volna neki a kíváncsiságom. – Tényleg érdekel? – mosolygott rám megint.
– Rettenetesen! – feleltem.
– De dupla tuti biztos? – faggatott tovább Karácsony apó. – Lehet, hogy egyáltalán nem olyan történet, mint amilyenre számítasz.
– Ez minden jó történetre jellemző – feleltem.

Trixi>!

– Ajándékot kapni csodálatos. Egy idő után az öröm mégis elillan, és az ember azon kapja magát, hogy megint valami újdonságra vágyik. De amikor titokban megajándékozol valakit… nos, az abból fakadó öröm sohasem kopik meg. Örökre velünk marad.

Kapcsolódó szócikkek: ajándék
Belle_Maundrell>!

A matrjoska baba olyan, mint mi emberek vagyunk: a bensőnkben ott van minden korábbi énünk, egészen pici korunktól kezdve.

Kapcsolódó szócikkek: matrjoska baba
Jagika P>!

Amikor kicsi voltam, az egyik barátom mondott egy nagy butaságot.

BertaPalikSzilvi P>!

– Akarod tudni, mi a legnagyobb titok? – mosolygott rám. – Ezt a legelső karácsonyon fedeztem fel.
– Hát persze, hogy akarom! – feleltem, és bemásztam mellé.

BertaPalikSzilvi P>!

Amikor Gerda elment, Torvil egyedül maradt a boltban. Melegséget érzett a szíve körül, ami már régóta nem történt meg vele. Kiegyenesedett, a fejét végre nem húzta a válla közé, mint szokta, és nem is hajtotta le. Úgy érezte, kezd újra magára találni; az a régi manó, aki valaha volt, ébredezett benne.
Körülnézett a boltban, de most nem járta át a szokásos büszkeség meg izgalom, ha arra gondolt, milyen sok pénzt keresett a játékaival. Épp ellenkezőleg: elszomorodott. Milyen szörnyű, hogy ez a sok gyönyörű játék itt várakozik a polcon, egy csomó gyerek meg nem kapott ajándékot karácsonyra. Elfogta a bűntudat, amiért csak a nyereség érdekelte, és kétszeresére emelte az árakat.
A szeme megakadt egy gyönyörű, piros biciklin. És abban a pillanatban eszébe jutott valami. Olyasvalami, amitől később az egész világ megváltozott.

Belle_Maundrell>!

[…] a szüleim a kandallóhoz léptek, hogy megnézzék, eltűnt-e minden, amit Karácsony apónak hagytak a tálcán.
– Nézd csak, Jackson! Elfogyott az összes karácsonyi süti – mutatott az üres tálcára az anyukám.
– Meg a whiskey is – jegyezte meg Apa.

Bookswideopen P>!

Torvil ekkor már levegőt venni sem tudott. Arra gondolt, hogy pillanatok lehetnek hátra az életéből.
– Tudod, mit? Leszállok rólad, hátha úgy jobb lesz – javasolta Rudolf, és felállt. Torvil ekkor jött rá, hogy nem azért nem kapott levegőt, mert egy hatalmas hóbucka tornyosult felette, hanem mert ráült egy tekintélyes súlyú rénszarvas.
– Mit művelsz, te nagy melák? – mérgelődött Torvil. – Meg is fulladhattam volna!
– Mondjuk, tény, hogy nekem sem volt kényelmes – bólintott a szarvas.

Belle_Maundrell>!

– Azt hiszem, megint megrántottam a lábam – sziszegett Karácsony apó. – Pedig már épp kezdett jobb lenni.
– Ülj le gyorsan! – kínáltam hellyel.
– Van egy kis whiskey-tek? – érdeklődött reménykedve Karácsony apó.
– Hát, azt szerintem még indulás előtt megittad – feleltem. – De nyugi, fagyasztott borsó még akad.
– Hurrá – felelte nem túl lelkesen öreg barátom.