Véletlenül ​milliárdos 49 csillagozás

Hogyan született a Facebook
Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos

Mark Zuckerberg kis kollégiumi kísérletéből az Internet egyik legnagyobb befolyású vállalkozása lett; és bár nem tudni, hogy tulajdonképpen mennyit is ér ma Mark Zuckerberg, az kétségtelen, hogy ő a földgolyó egyik leggazdagabb huszönöt éves fiatalembere – és sokan úgy emlegetik, mint minden idők legfiatalabb self-made milliárdosát.
A könyv a Facebook közösségi oldal születésének igaz, és krimiszerűen pörgő története. Betekintést nyújt a Szilicium-völgy számítgépguruinak mindennapi életébe.
Élethűen, és egy bennfenntes hiteles előadásában kalauzol a Harvard folyosóin, kollégiumi szobáiban és előadótermeiben.
A Véletlenül milliárdos tucatnyi interjú, több száz forrásmunka és ezernél is több oldalnyi dokumentum – többek között bírósági jegyzőkönyvek – alapján megírt, drámai sodrású történet.

Athenaeum, Budapest, 2010
310 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632931036 · Fordította: Bajnóczy Zoltán, Hegedűs Ildikó, Mallász Rita

konyvolvaso>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Érdekes volt olvasni a facebook kezdeteiről, hogyan indult. Azóta hatalmas karriert futott be és nincs olyan aki ne ismerné és sokan használják kapcsolattartásra vagy csak információszerzésre. Hatalmas találmány és ki tudja még meddig marad meg, lesz-e ami leszorítja a trónról mint a mi Iwiw-ünket. Nem tudhatjuk előre. Egyenlőre töretlenül hódiit vannak még probálkozások mint a Twitter, LinkedIn,Moly, Snitt meg még olyan is sok amit esetleg nem ismerek. Minden szolgáltatásnak más a célja. Moly is hasonló, egy közösséget hoz össze azokból akik szeretnek könyvet olvasni és közben megbeszélhetik egyéb problémáikat, ismerkedhetnek, cserélhetnek könyvet vagy eladják és megveszik másik molytárstól a nekik tetszőt.
Szerettem volna többet megismerni mind gazdasági, mind technikai szempontból vagy felhasználói szemszögből. Talán Mark másképp látná a kezdetektől de ő nem lett megszólítva, amit hiányolok.

Anett_>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Háááát… Kíváncsi voltam nagyon, hogy milyen lesz. A felétől már nagyon szenvedős volt. Egy dologra viszont biztosan rájöttem. Hogy én a való világban sokkal jobban szeretek élni, mint hogy egy weblap mögé bújjak és ott „beszélgessek” az ismerőseimmel. Persze, néha az is jó, amikor egy hosszú nap után az ember fáradtan ér haza, de még mindig sokkal jobb személyesen együtt nevetni, beszélgetni az embernek barátaival. A két csillag nekem jár, mert végigolvastam. :D

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Rettenetesen vártam azt a pillanatot, amikor a kezemben tarthatom ezt a könyvet. A pillanatot, amikor megismerhetem a Facebook kialakulásának történetét. Még akkor is, ha nagyjából tudtam, hogy ez csak dióhájban fog megtörténni, hiszen a legfőbb illetékes – Zuckerberg – nem vette ki a részét a könyvalkotásból. Érdekes volt megismerni, hogyan alakult ki az oldal, hogyan változtak meg a kapcsolatok, hogyan nőtte ki magát – gondolok itt arra, hogy egyetem falain belül volt népszerű, majdan teljesen elterjedt, és már-már természetes dologgá vált a használata -.
A lényeg: nem bánom az elolvasását, de erősen ajánlott szerintem a filmet is megnézni, hiszen számomra a kettő egészítette ki egymást.

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Egészen kicsit átformálódott, hogyan tekintek a Facebookra ezután. Más aspektusból is meg lehetett volna közelíteni egy ekkora vállalkozást, itt azt az oldalt ragadták ki, hogyan hat a barátságra, illetve milyen érdekeket sért, ahogyan egy kollégiumi kis vállalkozás, milliós, milliárdos vállalkozássá dagad. Kicsit fakó és színtelen volt ugyan, de annyira nem rossz olvasmány, ha nem előtte nézzük meg a David Fincher által, e könyv alapján rendezett filmet, a Social Network-öt. Mert ez esetben a nagyszerű film elhomályosítja a könyv amúgy sem hatalmas erényeit. Annyit sikeresen elért a könyv, hogy bár elismerjem Mark Zuckerberg kvalitásait, de kellőképpen tartózkodó maradjak vele szemben, hiszen egy megszállott, akit csak és kizárólag a „gyermeke” érdekel. Bármit és bárkit képes feláldozni, aki a kisdedjére veszélyt jelent.
Ez tehát egy elolvastam, bánni nem bánom, de ha kihagyom se gond típusú könyv.

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Valahogy többet vártam volna a könyvtől. A belőle készült filmadaptáció kicsit megkavarta a történet idővonalát, s ezzel más ízt adott az egész sztorinak.
Reméltem, hogy több szakmai vonatkozású dolog lesz az FB-ről, a felépítéséről, illetve a működéséről, de – lévén széles tömegeknek készült – az összes ilyen részletet kihagyták belőle.
Egy dolog azonban tagadhatatlan a könyv alapján: Zuckerberg is tudta, hogy a jó ötlet kevés, a megvalósításon viszont rengeteg minden múlik. És ő meg tudta valósítani.

mackótestvér P>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

A facebook hatalomra emelkedésében nem vettem részt, az iwiw-ében igen. És őszinte leszek, elolvastam a könyvet, megnéztem a filmet, és csak utána lettem facebook tag. Ettől függetlenül nem rossz az írás, szeretem az igaz történeten alapulókat amúgy is. Jó kicsit a színfalak mögé látni, de még jobb lett volna, ha Marc is hozzáteszi a magáét. Vajon mikor tudjuk meg a teljes igazságot, vagy azt amit Ő látott annak idején ?

steirer>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Szerintem botrányosan rossz és sajnos egy dög unalmas film alapját is képezi. Ennyire érdektelen, semmitmondó történetet ritkán olvasni.

zakkant>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

Sokan mondják unalmasnak a könyvet, én a film (Social Network – Közösségi háló) megnézése után sem tartottam túlzottan annak. Javarészt ugyanúgy vezeti a történetet Mezrich, mint Fincher (nyilván!), de ezzel semmi gond nincs, hiszen mindkettő a valóságra épít. Mark Zuckerberget, a Facebook alapítóját nem ismerjük meg igazán a Véletlenül milliárdosból sem, de közelebb kerülhetünk egy legendának nevezett emberhez, aki valami olyasmit alkotott, amit emberek milliói használnak, és amivel internetes történelmet írt.

Semmi egetrengető dolog nem derül ki a regényből, ne várjatok sokat és akkor nem lesz gond :)

BoneB P>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

A könyv maga jó volt. Nagyjából meg tudtam, honnan indult a Facebook. De egy barátságot így tönkre tenni, nem is lett szimpi ez a Face-gyerek. Azért előszeretettel használom a találmányát. :)

Athenaeum, Budapest, 2010
Ardnazil>!

Ben Mezrich: Véletlenül milliárdos Hogyan született a Facebook

A Facebook születéséről írni egy könyvet Zuckerberg nélkül, az olyan, mint a tejeskávé tej nélkül. Értem én, hogy nem válaszolt a megkeresésekre, és ezt az író tisztázza is a szerzői megjegyzésben, de akkor is félrevezető az alcím. A Facebook-vezér nélkül minden csak feltételezés, ami rontja a könyv hitelességét is. A filmesek viszont láttak benne fantáziát, amiről lehet tudni, hogy Zuckerbergnek nem tetszett. A lényeg azonban az, hogy a kétféle reklám segítségével a szerző és a filmesek nélküle is az ő malmára hajtották a vizet. Ebből a szempontból pedig talán ő is feljebb értékelné a könyvet.

Melchiadesian>!

Az internet nem ceruza, az internet toll.
Amit leírt az ember, nem tudja többé kitörölni.

71. oldalla

lucalu>!

Aki tizenhét évesen visszautasít egymillió dollárt, annak célja
van az életben.

esőember>!

Na jó, igaz, ami igaz. Van némi hajlama a hedonizmusra. Mint a kopók bizonyára kiszimatolták, nagy barátja a női nemnek. A női igennek még inkább.

gjudit8>!

Beleszólhattunk, hogy milyen legyen a külsőnk? Nem.
A külsőtök alapján fognak megítélni? Igen.

Angel_Eyes>!

Dum vivimus, vivamus – Amíg élünk, éljünk is

Lettka>!

(…) ha egy dominó eldől, egy csomó másik követi.

Melchiadesian>!

Az információ lényege a megosztás.
A képek lényege a megtekintés.

Lettka>!

– Az ember nem győzhet mindig.

esőember>!

Online se megy majd másképp, a virtuális társasági élet célja is csak ugyanaz lesz, mint a valóságé: a szex. Mert bizony még a világ legelitebb egyetemének számító Harvardon is ez a központi kérdés. Hogy sikerül-e vagy sem. Végeredményben ezért vannak a végzős klubok is. Ez határozza meg a kurzusválasztást, ezért helyezkedik az ember a menzán. Minden a szex körül forog. És kezdetben a thefacebook is csak erről fog szólni. Újabb rejtett kerítőfórum.

konyvolvaso>!

És ez azt jelenti, hogy elsőévesekről nem lesznek képek … a francba.