Elfeledett ​légió (Elfeledett légió 1.) 33 csillagozás

HÁROM FÉRFI
Tarquinius, az etruszk harcos és jövendőmondó. Brennus, a gall, Róma egyik rettegett gladiátora. Romulus, a rabszolgafiú, akit eladtak a gladiátoriskolának, s most arról álmodik, hogy bosszút áll önmagáért és ikerhúgáért, Fabioláért.

EGY NŐ
Fabiola, akit tizenhárom évesen eladtak prostituáltnak, s a Római Köztársaság második leghatalmasabb férfijának a szeretője lesz. Gyűlöli ismeretlen apját, aki anyját megerőszakolta.

RÓMA RABSZOLGÁI
Sorsuk összefonódik abban az odisszeában, amelyet a politika, a korrupció és az erőszak hajt, és amely az akkor ismert világ végéig vezet. Ott az egykor győzhetetlen római hadsereg maradéka – az Elfeledett légió – szinte esélytelenül száll harcba, és a három férfi találkozik a maga végzetével.

Kossuth, Budapest, 2014
394 oldal · ISBN: 9789630979436 · Fordította: Angster László
Kossuth, Budapest, 2014
454 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630978699 · Fordította: Angster László

Ibanez P>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Nagyon jó kis történet a római világból, a Kr. e. 70-53. közötti időszakból, melyet „alsóbb rétegek” szemén keresztül tekinthetünk meg: a gladitárokéval, a legionáriussal, a prostituálttal… A történet végig izgalmas, szerencsére nem esik túlzásokba, sok Római Birodalomba kalauzoló művet olvastam már, de nagyon sok közülük belefullad a szenátorok politikai csatározásaiba és túl hosszúra nyújtott harci jelenetek aprólékos taglalásába (sokszor millió latin kifejezéssel). Ez a könyv nem esett ebbe a hibába, a gladitárok harca, fegyverei, stílusa, a legionárius hadműveletek leírása mindig élvezetes és kellőképpen informatív, de sosem nyúlik hosszúra, inkább izgalmas (egyszer a párom pont a nagy gladitároriskolák viadala közben akart valamit és mutattam neki, hogy mindjárt, mindjárt, be akartam fejezni a harcjelenet olvasását :-D). A szereplők kezdettől fogva szimpatikusak, sajnálatra méltóak de mégis nagyon bátrak, akkor is szembenéznek sorsukkal, ha a jövendőmondó (akinek lehet ám hinni) fekete jövőt jósol. Fabiola, a kurtizánnak eladott lány is erővel törődik bele sorsába és a maga hasznára fordítja kényszerű mesterségét. A végén meglepődtem, mert valahogy olvasás előtt nem figyeltem oda, hogy ez bizony sorozat, úgyhogy a végén szitkozódtam egyet, hogy most mi a franc, hát hogy lehet így befejezni, tudni akarom, mi lesz, aztán megnyugodtam, mikor ránéztem az adatlapra.

Nemcsak történelmet / római világot szeretőknek ajánlom a könyvet, hanem mindazoknak, akik egy „Gladiátor” (film) – szerű akciódús, romantikával és árulásokkal is fűszerezett, pergős történetet szeretnének olvasni.

latinta P>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Kollégámnál láttam meg, ráadásul tudja rólam, hogy római történelem-mániás vagyok, ezért aztán rögtön ajánlotta is. Gyorsan be is szereztem, neki is kezdtem azonnal. Igaz, hogy kicsit elhúzódott az olvasás, de – mentségemre legyen mondva – ronda kézírásokkal is foglalkoznom kellett közben.
    Nem csalódtam benne, valóban nagyon alapos, remek, izgalmas történetet szőtt az író: a triumvirátus korából egy sajátságos másik triumvir-történetet olvastam, megfűszerezve egy kétpetéjű, fiú-lány ikerpár nem mindennapi (vagy akkoriban talán igencsak olyan?) sorsával.
    Nem tudom, hány részesre tervezi a sorozatot, de már itt várakozik a következő két kötet, úgyhogy megyek is olvasni.

Llorente>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Kicsit nehézkesen indult be (de valahogy be kellett mutatni a főszeplőket), de aztán nagyon beszippantott a történet. Az első triumvirátus kora jó történelmi és politikai hátteret ad az egész történetnek és jól ki is van dolgozva. Brennus és Romulus több szerepet kap a három férfiból a közepéig. Fiatal kora ellenére Romulusnak jó gondolatai voltak a szabadságról. A közepe után meg Tarquinius a fő szereplő, aki egy nagyon titokzatos karakter volt, az ő története kicsit lehetett volna részletesebb is. Összeségében ez egy érdekes történet volt, és más oldalát mutatta Rómának mint egy Steven Saylor krimi.

jeszan P>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Nagyszerű történelmi történet, mely filmvászonra kívánkozik. Gladiátor rabszolga, prosti rabszolga és egy tehetséges jós rabszolga plussz a nagydarab gall. Sorsuk összefonódik, izgalmas és fordulatos eseményekben bontakozik ki. Egy csöppet sem unalmas. Mellé hasznos infókat kapunk, mint egy törióra formájában. Szinte magam előtt látom a kolosszeumot és az ott küzdő embereket, a hadjáratok során harcoló embereket, stratégiák és harcmodor mind megelevenedik. Várom a folytatást.

Malnai_Istvan>!

Krisztus előtt 70-ben három férfi élete fonódik össze két különböző jóslatban:

– egy gallé, akinek faluját lerohanják a rómaiak, ő maga pedig rabszolgaként gladiátornak lesz eladva: azt a jóslatot kapja, hogy messzire, nagyon messzire jut el, ahová addig még egy gall sem
– egy etruszké, aki siratja népe dicsőségének elmúlását, fiatal, tanult jós, akinek tanítója halála előtt megjósolja, hogy a világ peremére jut el, ha bízik a gladiátorokban
– egy megerőszakolt rabnőé, akinek az aktusból származó ikrei erős szállal kötődnek majd a fenti két férfihoz: egyikük gladiátor lesz, másikuk neves kéjhölgy.

És a három férfi, két gladiátor és a jós elindul végzete felé, hogy majd az Elfeledett Légióban meneteljenek, soha nem látott sivatagokon keresztül, soha nem látott népek felé – Rómában pedig az ikrek másik fele, a lány beteljesíti akaratát: felszabadul a rabszolgasors alól.

Szerelem, öldöklés, harc a hatalomért, küzdelem az arénákban, becsület, bosszúvágy, önuralom, irigység, intrikák: igazi, letehetetlen csemege a történelmi hűséget kedvelő kalandregények sorában. Kb. hat órámba került ma az elolvasása.

Szencsike P>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Nagyon remekül felépített regény, nagyon részletesen mutat be szinte mindent és mindenkit. Kicsit ilyen „lassan járj, tovább érsz” érzésem volt, pont a részletgazdagság és a szereplők bemutatása miatt. A Római birodalom egy újabb látószögből kerül bemutatásra, nekem ez az első rómaiakról szóló regényem, ahol katonák, gladiátorok és prostituáltak világába lehetett belelesni, nagyon szépen megmutatott mindent az életükből. Kíváncsian várom a folytatásokat.

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Ben Kane: Elfeledett légió

nem tudom mit is írjak ,több helyen olvastam hogy nehezen indul be ,talán igen .mondjuk nem probléma be kell mutatni a karaktereket ,be kell mutatni hogy találkoznak össze mi fűzi össze őket .de valahogy mégsem fogott meg .valahogy nem tudom miért.kevés volt a gladiátor kiképzés olvastam volna róla többet , a légiós harc is kevés volt gyorsan lezárták.
a csaj szereplőt eladták egy bordélyba ,nem tudom milyen lehetett akkor prostinak lenni,de az első kuncsaft jó arc ,kedves aranyos ,szelíd ,odaadó .talán egyszer említette meg hogy egyszer kelet majdnem segítséget kérni.jobb lett volna ha egy kicsit árnyaltabban bemutatni .
a gonosz szereplők teljesen súlytalanok ,nem tisztelik a rabszolgákat ,ja és ilyen volt a világ ,
nem tudom milyen lesz később most egy közepes regény nem bántam meg a folytatások is megvannak és el is kezdem majd este .
ha jó romai kori regényt akarsz olvasni inkább a Simon Scarrow-t ajánlom.

Maximus>!
Ben Kane: Elfeledett légió

Itt is átírom az értékelést, mert gondolkoztam rajta, hogy mégsem volt annyira tökéletes. A könyv első fele, nagyon jó volt, a második fele annyira nem tetszett, a sivatag, az állandó menetelés, annak ellenére, hogy végig izgalmas volt, tele harccal. Fabiolával lazított a történeten. Crassusban csalódtam, mert Spartacus legyőzője értett a stratégiához, itt azonban csunyán leszerepelt és a halála is kegyetlen volt. Az elfeledett légió a pártusok rabszolga seregeként válik egy ütőképes egységgé.

Bélabá>!

– A selyem nagyon erős. – A parthus nem értette.
– Selyemrétegeket kell tenni a pajzsokra, és akkor nem megy át rajtuk a nyílvessző.

Kapcsolódó szócikkek: selyem
Bélabá>!

Teraszos földek tárultak a szemük elé, amelyeket az Euphrates vizével öntöztek. Az ültetvényeken dolgozó parasztok rémülten, visszafojtott lélegzettel nézték, ahogy harmincötezer felfegyverzett ember masírozik, hatalmas port verve fel. A menet zaja minden más hangot elnyomott. Egy ekkora hadsereg minden nyelven ugyanazt jelenti. Háborút.

Bélabá>!

A lovascsapat hamarosan látótávolságba érkezett, és már csak negyed mérföldre voltak a római előőrstől. A parthusok keresztezték az útjukat, egyenesen ülve meg alacsony, fürge lovaikat. Mindegyikük világos bőrmellényt, díszes bőrnadrágot és kúpos bőrkalapot viselt. Övükről baloldalt nagy puzdrák lógtak. Mindnyájan a nabateusokéhez hasonló, erősen hajlított íjakat vittek.

Bélabá>!

Tíz évvel korábban Caelius nem figyelt föl rá, hogy a gabona ára az egyre növekvő siciliai és egyiptomi import miatt zuhanni kezdett. Míg élesebb eszű szomszédjai a jövedelmezőbb szőlő- és olajbogyó-termelésre álltak át, a keményfejű volt törzstiszt továbbra is ragaszkodott a búzához. Alig egy évtized alatt a virágzó birtok a csőd szélére jutott.

Bélabá>!

Alexander Magnus is erre járt – mondta Tarquinius lelkesen, mikor egy nagyobb falu került a látóterébe. Romulus, akit nagyon érdekelt a dolog, a közeli, vályogból és téglából épült települést nézte. – Honnan tudod? – A templomnak dór oszlopai vannak, és görög istenszobrai. Es ott jöttünk át a folyón, ahol Macedónia Oroszlánja is tette. Ezt jelöli a térképem. Romulus elmosolyodott, megpróbálta maga elé képzelni a rettenthetetlen hoplitákat, akik történelmet írtak. Katonák, akik eljutottak a világ végéig, és vissza is tértek. Most úgy tűnt, hogy Grassus vezetése alatt versenyre kelhetnek velük.

Bélabá>!

– Azt látom, hogy beállsz a hadseregbe, és Kis-Ázsiába mész. Sok csatát fogsz vívni.

– Mikor?
– Hamarosan.
Tarquinius tudta, hogy Kis-Ázsia keleti régiója már jó ideje forrongott. Sulla egy generációval korábban alaposan szétverte Mithridatesnek, Pontus harcias királyának seregét, de a hátországbeli politikai problémák miatt még azelőtt vissza kellett jönnie Rómába, hogy föltehette volna az i-re a pontot. Mithridates mostanra összeszedte magát, és négy évvel ezelőtt lerohanta Pergamum római provinciát. A senatus Lucullus generálist küldte rendet tenni, aki jelentős sikereket ért el, ám a háború még mindig nem ért véget.

Bélabá>!

Hamarosan elérkezett Cybele, a Nagy Istenanya templomához. Egyike volt ez a városban mindenütt jelen lévő szentélyeknek. A rómaiak szívesen befogadták a távolról jött isteneket, még a legyőzött népekét is, mert ily módon az alávetett emberek könnyebben fogadták el a római bilincset.

Vác_nembéli_István_fia_istván>!

Nem sokat tudunk a római foglyok sorsáról, bár van, aki azt állítja, hogy végül a hunok zsoldosai lettek.

438. oldal, A szerző megjegyzései

Bélabá>!

A kimerült rómaiak álltak az ellenféllel szemben a kegyetlenül tűző napon. Szinte megkönnyebbültek, amikor újra megszólaltak a dobok és a kolompok. A parthus lovasok egy határozott mozdulattal ledobták a köpenyüket, és felfedték a testüket nyaktól combközépig takaró láncingeiket. Minden katona jobbjában nehéz lándzsa volt. A lovaikat is páncél védte, és mindez együtt egy roppant vasfalra emlékeztetett. A napfény megcsillant a temérdek fémen, és elvakította a római katonákat.

Bélabá>!

Tarquinius megszámlálhatatlanul sok órát töltött azzal, hogy Olenus kunyhójában szakadozott pergameneket tanulmányozott. Tekercsek tucatját olvasta át, miközben az öreg fölébe hajolva biztatta őt, hosszú, sárgás körmével rámutatva a fontosabb helyekre. Három különböző könyvhöz tartoztak a tekercsek: az első, a Libri Haruspicini az állati szervekből való jóslásról szólt. A második, a Libri Fulgurates a villámok és a mennydörgés eredetét magyarázta. A harmadik, a Libri Rituales az etruszk rítusokról és a városok, templomok, hadseregek megszenteléséről szólt.

Elfeledett légió sorozat · Összehasonlítás