Hullámvasúton 90 csillagozás

Élet bipoláris zavarral
Belső Nóra: Hullámvasúton

Lehet-e ​bipoláris zavarral normális életet élni?
A 22 éves Emma esete „szokványos”, de élete, mint minden bipoláris zavarral küzdő páciensé, tele van szokatlan észlelésekkel, történésekkel. Sem ő, sem a családja nem érzi, hol van a határ, ahol segítséget kell kérnie. A lehetséges tragédia közelsége azonban felnyitja a szemét, és elmegy terápiába. A könyvből megismerhetjük a bipoláris zavart, a pszichiátriai terápiás munka lépéseit és az orvos gondolkodását is.

Mi történik a terápiás rendelő zárt ajtaja mögött?
Még ma is sokan hiszik, hogy aki pszichológushoz jár, az őrült vagy gyenge. A terapeuta esetei köteteiben egy-egy pszichoterápia történetét követhetjük nyomon az első találkozástól a lezárásig. Miközben betekintést nyerünk a terápia folyamatába és különböző módszerek működésébe, megérthetjük, hogyan segít a pszichoterápia teljesebb életet élni. A rendkívüli szaktudással és empátiával megírt esetek olyan, mindnyájunkat érintő… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A terapeuta esetei HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2018

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

A terapeuta esetei sorozatból némiképp kilóg a Hullámvasúton című kötet, amelynek szerzője, Dr. Belső Nóra pszichiáterként dolgozik, így általa nem egy klasszikus pszichoterápiába nyerhetünk betekintést. A gyógyszeres kezelést azonban szupportív beszélgetésekkel kombinálja, amelyek során a rogersi személyközpontú pszichoterápiás irányzat érvényesül. A kiadványból tisztán érződik Nóra mögött álló hatalmas szakmai tapasztalat, amely nyitottsággal és empátiával párosulva hoz eredményt. Kiemelt szerepet kap a munkájával járó hatalmas szakmai felelősség is, hiszen egyaránt érinti a testet és a lelket az általa nyújtott kezelés.

A pszichiáter Emma esetét választotta, aki II-es típusú bipoláris affektív zavarral küzd. Hullámvasúton ül, amelyben nincs fék, a hipománia és a depresszió tünetei váltakoznak nála. Ám ő akkor tartja magát önazonosnak, amikor hipomániás időszakait éli, ég és szárnyal. Ilyenkor érzi, hogy az életének van értelme. Azonban a gyógyulás érdekében ki kell szállnia ebből a hullámvasútból, meg kell tanulnia két lábbal a földön állva, szárnyak nélkül létezni. Hihetetlen intelligenciájával hamar megtanul kezelőorvosával együtt dolgozni, és elfogadni, sőt hasznára fordítani betegségét.

Nem kis munka van ebben a terápiában, mind a kliens, mind a pszichiáter részéről. Mégis, az eddig olvasott részekhez képest, kevésbé tudtam átélni, de talán ebben nem a stílus (hiszen az olvasmányos és igen közérthető is), hanem a végletesen váltakozó érzelmek személyes átélésének hiánya játszik szerepet.

Virág_Blogger>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

„Ám élnek köztünk olyanok is, akiket a hullámhegyek olyan magasságokba emelnek, ahonnan elkerülhetetlen a hatalmas, fájdalmas zuhanás. Az ő életük folyamatos hullámvasút, sosem tudják, hogy éppen mélység vagy magasság következik-e, miközben a röpke nyugodt pillanatokban kevés idő jut a megpihenésre, regenerálódásra.”

(…) Összességében rendkívül boldoggá tett, hogy a könyvet olvashattam: úgy érzem hasznos és érdekes információkkal lettem gazdagabb, mert nem csupán egy kívülálló szemével ismerhettem meg egy bipoláris beteg fejlődéstörténetét, hanem egy pszichiáter szempontjából, szakszerűen, magyarázatokkal teletűzdelve követhettem, és érthettem meg az eseményeket és összefüggéseket. A Hullámvasúton úgy érzem megfelelő bemutatkozás volt számomra mind Dr. Belső Nóra részéről – akinek újabb kék kötete vár most az asztalomon, ennek sikerén felbuzdulva –, mind A terapeuta esetei sorozatot illetően. A kötetet jószívvel ajánlom mindenkinek, aki hozzám hasonlóan érdeklődik a pszichológia iránt, és kell neki egy kezdőlökés, hogy jobban belemélyedjen: ez a kötet egyszerre „elégíti” ki az olvasó-, és az új pszichológiai tudásra fogékony énjét.

Teljes értékelésem a kötetről elolvasható a blogomon: http://neverletmegobyviranna.blogspot.com/2018/10/elet-…

Steve2292>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Nos, ezt a könyvet mindenképpen szerettem volna elolvasni, mert én is azon a bizonyos hullámvasúton tengetem a mindennapjaimat. Sokan vagyunk rajta, és nem tudom, hogy végleg lelehet-e róla szállni. Inkább spoiler arról lehet szó, hogy állítunk a sebességen, az intenzitáson, de sajnos mindig megmaradnak bizonyos hullámzások, és mindig megmarad a veszély.

A könyv számomra rendkívül hiteles és olvasmányos volt egyszerre. Az pedig egyszerűen zseniális volt, hogy belepillanthattunk a terapeuta gondolataiba, kételyeibe. Amikor az ember terápiára jár, akkor csak találgathat, hogy vajon mi jár a fejében, mit gondol valóban róla a terapeuta, de itt aránylag részletesen beleláthattunk, hogy mi is zajlik le egy pszichiáter fejében. Persze fontos kiemelni, hogy ez a könyv egyetlen esetet emel ki spoiler, és ez a betegség, mint oly sok más esetben is, bizony nagyon változó tud lenni. Ahogy természetesen a terápia is.

Az is érdekes volt a számomra, hogy habár Dr. Belső Nóra pszichiáter szakorvos, mégis nagyszerű szupportív terápiát alkalmazott Emmánál. Egyébként a pszichoterápia legalább olyan fontos, mint a gyógyszeres kezelés! Sajnos itthon mindkettőre csak magánúton van valódi esély. Egy ilyen terápia egyszerűen elképzelhetetlen egy rendelőintézetben. off

A könyv felépítésével alapvetően nem volt bajom. off A könyv rövidsége miatt a javulási folyamat kicsit elnagyolt lett, de talán fontosabb is volt a megérkezés a terápiába, valamint magának a betegségnek a megjelenése, feltűnő részletei, hiszen ezek segíthetnek felismerni és empatikusabbá válni, a gyógyulási folyamat pedig minden esetben egyénre szabott, minden embernek más a fontos az életében, más személyiséggel rendelkezik, máshogy reagál dolgokra. Így érthetőek az arányok. A könyv pedig rendkívül olvasmányos volt, és nekem kifejezetten tetszettek az olyan kiegészítések, tájleírások, amelyekkel a doktornő élt. Adott az egésznek egy barátságos keretet.

A lényeg, hogy mindenkinek ajánlom! Annak, aki a hullámvasúton ül, annak, aki ismer olyat, aki a hullámvasúton ül, és bárki másnak, akit érdekel a pszichológia, de valójában annak is, akit nem érdekel. Hasznos könyv, és rendkívül fontos lenne, hogy ne legyen tabu a mentális betegségekről beszélni! Rengeteg életet menthetnénk meg már csak ezzel is.

Gyöngyi69>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

A Főnökömtől kaptam elolvasásra, aki ha szakirodalmat vásárol, mindig gondol a vele dolgozó asszisztensekre is, így vásárol egy példányt kölcsönadás céljából is. Ezt utána betegek is megkaphatják. (Szerintem nagyon jófejség tőle, és nem, nem olvassa a moly-t.)
Nagy várakozással kezdtem a doktornő könyvét olvasni, talán ebből is fakad a csalódottságom. Persze az én hibám, egy ilyen kis kötetben nem lehet valószínűleg ennél jobban bemutatni egy olyan betegséget, amiről egyébként hatalmas köteteket lehetne írni.
Örülök, hogy beszélünk végre a mentális betegségekről, hogy egyáltalán kiadásra kerülhet egy ilyen kötet. Tetszettek azok a részek, amikor a doktornő a betegségről beszél, laikusoknak is érthető nyelven.
Mindenképpen ki kell emelni, hogy ez a terápia így, ilyen formában szinte csak magánrendelésen abszolválható, ezt figyelmen kívül hagyva óhatatlanul csalódás fogja érni azt, aki bemegy egy pszichiátriai szakrendelésre.
Nekem az esetleírás kicsit rózsaszín cukormázas volt itt-ott (nem a kórlefolyás!). Időnként döcögősnek és erőltetettnek éreztem, de ugye fontosabb, hogy a doktornő a gyógyításhoz értsen jobban, az írás ez esetben sokad rangú dolog.
Mindenképpen ajánlom olvasásra, segítség lehet a hullámvasúton ülők megértésében, veszélyeztető tünetek családon belül felismerésében spoiler.

gazibla IP>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Az írásai alapján Nóra egy remek szakember és ez a könyv és kezelés is ezt bizonyítja. Érdekes volt olvasni, ahogy végig vezet egy terápiás folyamaton. Remek könyv.

gumicukor>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Nagyon tetszett ez a könyv is a sorozat eddig olvasott részeihez hasonlóan. Megint egy olyan eset került bemutatásra, ami a tárgykörben teljesen „átlagosnak” mondható. Szeretem, hogy a sorozat nem extrém példákkal operál, hanem mindig a leggyakoribb kórképet mutatja be egy példán keresztül.

Emma esetleírásában számomra az a megdöbbentő, hogy egy ilyen fiatal lány már azzal szembesül, hogy mentális betegsége van. Megdöbbentő azonban, hogy mennyire bölcsen állt hozzá, sok felnőtt soha nem jut el erre szintre és megirigyelhetné a hozzáállását. Nagyon szurkolok neki, szimpatikus lánynak tűnik.

Nagyon megdöbbentett, hogy mennyire átlagos tünetei vannak az enyhe bipoláris zavarnak. Végiggondoltam az ismertségi körömet és arra jutottam, hogy nem biztos, hogy néhány ember nem küzd ezzel a betegséggel. Tudom, hogy ez is egy skálán mozgó állapot, ezért simán lehet, hogy nem patológiás az állapotuk, de érdekes volt belegondolni.

Molymacska>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Mostanság egyre többet hallani a bipoláris zavarokról, és olyan ténykedő emberekről, akinek ez van. Persze ezek mindig kétes dolgok, a felét se hiszi el az ember, de a téma érdekelt, és kíváncsi vagyok, mi rejlik az egész mögött.
Nagyon meg is lepődtem, hogy egyáltalán nem olyan tünetegyüttes jellemzi, mint amire én gondoltam, és a páciensen is látszik: teljesen más a betegség összhatása is, a gyógyulási folyamat is, mint azt az ember gondolná. Emellett nem hittem volna, hogy ennyire számít, mit öröklünk a szüleinktől (bár akkor szerencsés vagyok, mert semmi ilyen nincs a családban) Érdekes volt a történet, mert bár hosszú volt, egy tünetegyüttest kezelt (nem úgy, mint a többi könyv, aminél nem csak egy, de több problémát is meg kellett oldani, emiatt kicsit darabolódott a történet. Ebben a könyvben egy egész ív volt törés nélkül)
Az elbeszélőről egy kis apróság: nagyon tetszett, bár hivatalos volt, de nem vitte túlzásba, rengeteg érzelmet lehetett kiolvasni a sorokból, bár (praktikusan) inkább a terápiáról és annak hátteréről, szabályozásáról esett benne több szó. Ez nem zavart, akármennyire is néha száraz volt, mivel egy nagyobb dologba láthattunk be ezzel.
Még mindig csak ajánlani tudom a sorozatot, ahogyan ezt a könyvet is.

szeptember99>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Nagyon érdekes és hasznos volt megismerkedni egy bioláris zavarban szenvedő páciens történetével, mivel eddig nem ismertem ezt a betegséget. Ami még érdékesebb volt a könyv olvasásakor, az az írőnő gondolatai. Alapjáraton nem ismerjük meg a pszichológus/pszichiáter/orvos kétségeit, és valljuk be, nem is nagyon örülnénk, ha bevallaná az operáció előtt az sebész, hogy hezitál, milyen beavatkozást végezzen rajtunk, vagy épp a pszichológus bevallaná, hogy fogalma nincs, miképpen segíthetne. Belső Nóra nagyon őszintén írta le a saját gondolatait, kétségeit a terápiával kapcsolatban, ami nekem is segítetett, hogy beleláthassak ebbe az általam kedvelt foglalkozásba. Számomra a tanulság, hogy biztos kezekben nincs lehetetlen, vannak jó szakemberek, akik egyengetik a páciens útját professzionáls keretek közt. és valóban ki lehet lábalni abból a nehéz helyzetből is, ha valaki hullámvasúton van.

Nienna001 P>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Nagyon sokáig halogattam ezt az értékelést. Hirtelen felindulásból elkövetett vásárlás volt, néha vannak ilyenek. A könyvre @DaTa értékelése hívta fel a figyelmet. A témában érintett vagyok, ezért is volt külön érdekes ez a történet. A terapeuta szemével látjuk a történetet, ő a mesélő. Néha vannak felesleges betétek benne, a tájleírásokat meg lehetett volna spórolni belőle. Maga a gyógyulás része érdekes volt. Vicces, mert a lány neve már nem jut eszembe, de a története tisztán előttem van. Örülök, hogy nagyobb törések nélkül összetudta szedni magát, és nem ment rá az élete. Nem azért, újra lehet kezdeni a mínusz egyről is, de egyáltalán nem kellemes egy teljes életpálya újratervezés.

PTJulia P>!

Belső Nóra: Hullámvasúton Élet bipoláris zavarral

Érdekesnek találtam, hogy egy konkrét eset végigkísérése kapcsán ismerkedhetünk meg a bipoláris zavarral kapcsolatos tudnivalókkal. Sajnos van ilyen beteg távolabbi ismeretségi körben, és bizony nem egyszerű sem az ő élete, sem vele az élet. Jó, hogy Emma nemcsak gyógyszert és öt perc beszélgetést kapott, hanem minden esetben egy órás támogató beszélgetést a pszichiátertől. (Sajnos van/volt a családban, aki pszichiáterre szorult, na ott kb a hogy van? Akkor marad ez a recept. -Szint ment magánban mindezt negyed óra alatt…)
Szóval Emma életét végigkísérni, betekinteni az érzéseibe, működési folyamataiba intim és nagyon tanulságos volt. Valóban ez a hullámvasút egy találó kifejezés. Kívánom neki is, hogy legyen teljesen rendben az élete, az ilyen betegeknek pedig, hogy mindig megfelelő segítséget kapjanak.
A könyvet azért is érdemes elolvasni, hogy fel tudjuk ismerni, segíteni tudjunk, ha a környezetünkben valaki ilyen betegséggel küzd, és nemcsak legyinteni, hogy „na ő az a stikkes csaj, aki pörög mint állat, jók az ötletei, de túl sok belőle, meg néha fura, jobb inkább távol maradni tőle”…

Málnika P>!

Ha belegondolunk, az egész életünk erről szól, egy tanulási folyamat önmagunkról.

TiaRengia I>!

Régi bölcsesség, hogy a legegyszerűbb módja, hogy felvidulj, ha egy másik embert felvidítasz.

Málnika P>!

Végül is, most jól vagyok és rengeteget tanultam önmagamról, az emberekről és arról, hogy az életünkben semmi nem olyan fontos, mint azok az emberi kapcsolatok, amelyekben örömöket élhetünk meg és amelyekben ott van a kapaszkodó és a remény lehetősége.

Málnika P>!

Kivetítettem rá a saját mozimat. A szenvedély bennem volt, nem benne.

Málnika P>!

Az, hogy a rossz emlék rossz, csak feldolgozás kérdése. A kellemetlenségek, bajok és bánatok visszatekintve nagyon is sok mindenre használhatóak. Tanulhatunk belőlük, elsősorban önmagunkról, másrészt arról, hogy az életben semmi sem állandó. Sem a rossz, sem a jó. Ha ezt elfogadjuk, sokkal könnyebben verekedjük át magunkat a rossz dolgokon és sokkal inkább megbecsüljük a jó pillanatokat.

Málnika P>!

Maradjunk abban, hogy mostantól csak azzal foglalkozzon, ami most van. A múltat zárjuk be ide a rendelőbe, itt beszélünk még róla, ha szükséges, de próbáljon most már a jelenben maradni. A valóság ugyanis az, ami éppen történik.

Málnika P>!

– Látja? Amikor először itt járt, zuhogott a hó, sötétség és szürkeség vett körül minket. Most viszont a ragyogó fények azt üzenik, hogy mindenből van kiút. Egyetért velem?
– Én néha szeretem a komorságot, van, hogy az nyugtat meg, mert akkor nem kell azt éreznem, hogy örülni kell, boldognak vagy vidámnak kell lenni – hangzik a kicsit kiábrándító válasz –, de értem, mit akar mondani.

DaTa>!

Szakad a hó. A város minden szennyét betakarja néhány órára, elhitetve a megtisztulás lehetőségét, hogy aztán még nagyobb mocskot hagyjon maga után.

Virág_Blogger>!

Már egy ideje dühöt sem érzek iránta. Eleinte őt hibáztattam, aztán magamat. Mostanra viszont kezdem látni, hogy tényleg nem volt egészséges, amiket megéltem.

DaTa>!

Az életünk megannyi hullámhegy és hullámvölgy. Ha időnként kisimul, a mindennapok szürke rutinjában talán nem is érezzük, hogy élünk. Tudatos megéléssel azonban minden pillanatnak meg lehet találni az értelmét, minden napnak a maga szépségét vagy hasznát. A legtöbben, szerencsére, így látják az életet. Ám élnek köztünk olyanok is, akiket a hullámhegyek olyan magasságokba emelnek, ahonnan elkerülhetetlen a hatalmas, fájdalmas zuhanás. Az ő életük folyamatos hullámvasút, sosem tudják, hogy éppen mélység vagy magasság következik-e, miközben a röpke nyugodt pillanatokban kevés idő jut a megpihenésre, regenerálódásra. Könyvem főszereplője is ilyen helyzetben volt, amikor felkeresett.