Összegyűjtött ​bélyegek 12 csillagozás

Békés Pál: Összegyűjtött bélyegek

A két éve elhunyt Békés Pál egyik legsikeresebb prózakötete volt a Bélyeggyűjtemény (1999), amelyben az író – Örkény egyperceseinek hagyományát folytatva – rövidtörténetekből, miniatűrökből, lírai futamokból kezdte kirakni a maga szellemes korrajzát. Ezután több mint egy évtizedig, élete végéig gyűjtötte további apró remekeit, mondván: A legfontosabb történetek végül is elférnek egy nagyobbacska bélyeg hátán. Az olvasó most a Csikágó népszerű szerzőjének, az új magyar próza és gyermekirodalom kiemelkedő alakjának teljes bélyeggyűjteményét kapja kézbe.

Palatinus, Budapest, 2012

Gyula_Böszörményi IP
Békés Pál: Összegyűjtött bélyegek

Pali nagyon hiányzik. Hiányzik az ember és hiányoznak meg nem született írásai. Ez a kötet kicsit visszahozza, felidézi őt. Sokat kell tőle olvasni, nagyon értette az embereket.

Békés Pál: Összegyűjtött bélyegek

Ebben a kötetben a teljes „bélyeggyűjtemény” szerepel, ezek a történetek valóban egy nagyobb bélyegen is elférnének. 1999-ben jelent meg a korábbi gyűjtemény és azt írta tovább haláláig, a 2010-ben elhunyt író teljes anyagát adta közre a kiadó. A mininovellák még egypercesek sincsenek, de ennek ellenére teljes képet adnak egy – egy felvetett témáról. Történelmi visszapillantás, holokauszt, családi érintettség, a nagyvilág történetei egyaránt szerepelnek a témák között. Jó stílusban írt történetei nem egy vidám világ lenyomatai.
Nagyon tetszett: a Rózsa, Birtokviszonyaim, 66 karát,_Bálnatisztítás_ című remeklése.
Egy idézet, amely bemutatja milyen tökéletesen tud sűríteni, remekül fogalmazni Békés Pál:

danlin
Békés Pál: Összegyűjtött bélyegek

123 változatos, érdekes egyperces. A témák, gondolatok magukba foglalják a személyes, családi tapasztalatokat (pl. nagyapja, szülei története vagy akár diáktársaival való találkozások lejegyzése), de olyanok is, amiknek az alapját talán valahol olvasta, és egy gondolatban eljátszott vele. Sok a történelmi utalás, amely a magyarokkal foglalkozik, éljenek bár a középkorban, harcoljanak a világháborúba, emigráljanak más országba, vagy csak éljenek, alkossanak egy adott pillanatban. Ezt a kötet olvasva világos, hogy Békés nemcsak a meseregény, ha nem egypercesek mestere is.

Nagyon fáj

Angliában láttam azt a József Attila-kötetet.
Nagy becsben tartották, szem előtt, a kandalló fölötti polcon, elkülönítve.
A vásott papíron fakuló betűk: Nagyon fáj.
Kultusz és érettségi tétel. Iskolai szavalat, doktori disszertáció, ellenzéki összejövetel.
Három földrészen átnyúló meneküléseket-hurcolkodásokat túlélt, számozott és dedikált példány volt. A címoldalon kézzel írt, halványuló sorok – az asszonynak
a házigazda feleségének szóltak. Sütött belőlük a vágy, a szorongás, a szerelem.
(…)
Belelapoztam volna. Nem lehetett.
Felvágatlan kötet volt. Szűz, olvasatlan.

Éva

Kereste önmagát. Kereste bárokban, partikon, koncerteken, zenészek, festők, filmesek között. Sokakat markolt, keveset fogott.
Végül ölébe hullott az önmegvalósulás, felkérték tálcának egy ételművészeti bemutatóra.

Nemzetköziség

Hétvégeken a Nemzetközi Kollégiumokba jártunk vegyülni: Kun, Vitnyédi, Csillag, Tokodi és Bán.
Meg persze Radó. Nagy élet! Kubai rum, grúz konyak, albán cigaretta!
Ha új ország csatlakozott a béketáborhoz, a kollégium felpezsdült, a szovjetek, a vietnamiak mellé etiópok, afgánok érkeztek, és minden érkezés ünnep: buli!
Összeerjedt a népek nagy családja.