Doktor ​Minorka Vidor nagy napja 54 csillagozás

Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Kép-te-len-ség! Ez a könyv egyik hősének, Teréz néninek első szava, és csak egyetérthetünk vele.
Hiszen képtelenség, hogy egy tyúk beszéljen, és az is, hogy Minorka Vidornak hívják, ráadásul doktornak. Különben is a Vidor férfinév, a tyúk meg nőnemű! Képtelenség az is, hogy a piac, ahol Teréz néni, az unokahúga, Dorka és Minorka Vidor mindenféle kalandba keveredik, a kofák és a hentesek háborújának színtere. Vagy nem is képtelenség, hanem varázslat műve mindez? vajon meddig tart a varázslat? Meddig tart a háború? Ki lesz a győztes, és vajon hőseink ép bőrrel megússzák-e?
Békés Pál fordulatos, kalandos és legfőbbképen humoros regényének végén minden kiderül.
Ráadásul a szereplőkben mindenki magára ismerhet: gyerekek, felnőttek, de talán a tyúkok is…

Eredeti megjelenés éve: 1985

Titis, 2015
ISBN: 9786155157325 · Felolvasta: Györgyi Anna
Móra, Budapest, 2011
122 oldal · ISBN: 9789631189452 · Illusztrálta: Réber László
Móra, Budapest, 2006
122 oldal · ISBN: 9631181324 · Illusztrálta: Réber László

Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Nagyon kedves mese. Az elején Teréz néni egy két lábon járó közhely gyűjtemény, aki a műlovar okozta csalódása miatt abban éli ki magát, hogy Dorkát szekírozza. Aztán a piacon megváltozik minden. Tollseprű. Csap. Háború és béke. Kofák vs. Hentesek. Falusi lányként mindig is különös vonzódást éreztem a tyúkokhoz, és hát nem tudom ti tudjátok-e, de tojásból lesz a csoda. A csoda jelen esetben a bölcsésztudományok doktora, nem tegezhető és esszéje van arról, hogy mi volt előbb a tyúk vagy a tojás. A végén persze minden szép és jóra fordul, és az Újházy tyúkhúsleves sem készül el. Még csak annyit, hogy Nyár van nyáraka kukkszól már.

worsi ASP
Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Az a bajom Békés Pál meséivel, hogy nem lehet őket abbahagyni, ha egyszer elkezdte olvasni valamelyiket az ember. Elkezdtem fölolvasni a picurnak (bár sok mindent úgyse ért belőle), ő elaludt rajta, én meg ott maradtam, és most megint kereshetek neki új mesét…
Meg legközelebb, ha arra járok, már más szemmel fogok nézni a piaci nénikre-bácsikra…

deardurr
Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Nem is sejtettem, hogy ez a könyv megváltoztatja az életemet! Pedig dehogynem! De még hogy! Minorka Vidor, ez a szépséges (én legalább is annak képzeltem mindenképpen) tyúk(!)(igen, itt nincs tévedés, csak egy csalódott kakaskára vágyó szülői pár) eget rengető példája annak a máig rejtve maradt ténynek, hogy igen is a tyúkok valakik és nem akárkik egyben! Köszönöm Békés Pál! Köszönöm!!!

Dün SP

Hát, valóban:
Ebugatta, minek annyit ugrálni?
Főleg egy csapért.
És nem lettem volna Kvaszta Simi vagy Csóka Elek helyében sem, ebben a mesében csak kofának meg hentesnek lenni jó, mert akkor legalább van miért harcolni, ellenkező esetben csak belesodródik az ember a harcba, és aztán taníthat harci indulót, mesélhet altató esszét, ha menteni szeretné a bőrét.
És amúgy én is azt gondoltam, mint Doktor Minorka Vidor(ka) – mire meg tudtam jegyezni a nevét! –, hogy a Nyár van, nyár két szólamának egybehangzásánál jobb békítő eszköz nem létezhet, szóval pirospont a dramaturgiáért.
(Ide meg a dal, tessék elképzelni hentesek és kofák és Szaft Úr és Gumó Ida szájából is, bár az elég elképzelhetetlen.

Anó P
Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Tüneményes, imádnivaló:) Egyszer elkezdtem már, de online, úgy meg utálok olvasni, el is akadtam vele. Most meg kihoztam a könyvtárból és „két falásra befaltam”. Közben jókat kuncogtam, meg vihogtam:)
Talán a tyúk meg az idegbeteg tündérke a legjobban eltalált figurák benne – Dorka meg olyan igazi kiskamasz, nincs kizárva, hogy Békés Pál kislánya volt a modellje akkori mivoltában…
De ne becsüljük le a jól eltalált szereplőneveket se! Mert lám, a Teréz név komoly és földhözragadt, katonás, a Dorka virgonc és fruskás, a Doktor Minorka Vidor pedig egyszerre dallamos és komolykodó… A kis tündér különlegességét pedig nem a neve, hanem személyisége adja. Lázár Ervin meséi jutnak eszembe, ő is mestere volt a szónak és a névadásnak – gondoljunk csak a Négyszögletű Kerek Erdőre és lakóira!

latinta SP

Aranyos, kedves, bűbájos.
Nyárra való, hiszen nyári szünetben játszódik a történet.
Hogy mi minden fordulhat elő egyetlen nap alatt?!
Csak óvatosan menjünk a piacra, én azt mondom…

bozs
Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

Mese arról ami igaz is lehet. Harc egy olyan dologért, ami már nem az ami és igazából senkinek nem kéne ragaszkodni a sok évvel ezelőtt kialakult helyzethez. De igen, ragaszkodunk, makacsok és erőszakosak vagyunk és bármi áron meg kell szereznünk azt, amit kiszemeltünk.
Ezt szűrtem le a könyvből.

danaida P
Békés Pál: Doktor Minorka Vidor nagy napja

háááát.. ez valami brutálisan jó volt, pedig elég régen kinőttem már az ifjúsági regényekből. De a Békés Pali nagyon jópofa, jó érzés, hogy ha csak rövid ideig is, pár lépésre laktunk egymástól.. És nagy kár, hogy a Garay sem a régi már..

sztimi53 P

– Nekem milyen hangom van?
– Neked mindegy, hogy milyen hangod van, mert a Ferihegyen töltötted a gyermekkorodat és süket vagy, mint a fajd, úgyhogy állj félre, édes fiam!

64. oldal, Móra, 2006.

sztimi53 P

Mielőtt véglegesen megoldanám a sorsdöntő kérdést, hogy mi volt előbb, a tyúk-e, avagy a tojás, ismertetném néhány nagynevű tudor nézetét. Elsőként hadd idézzem K. B. Tyukosvilit, a grúz tyukológia legnagyobbját, aki egy helyütt megemlíti…

80. oldal, Móra, 2006.

sztimi53 P

Dorka két dolgot szeretett a világon a legjobban. A Túró Rudit és a furulyáját.

13. oldal, Móra, 2006.

Kapcsolódó szócikkek: furulya · túró rudi
sztimi53 P

– Kedves Teréz néni – mondta hegyesen –, megkérem, hogy ne tegezzen. Felnőtt, érett gondolkodású lények vagyunk, adjuk meg egymásnak a kellő tiszteletet. Magam is meglett tyúk vagyok.

34. oldal, Móra, 2006.

worsi ASP

Utolsó tyúknak lenni, kérem, ez oly lehangoló.

Hatodik fejezet

Lahara ISP

Teréz néni határozott léptekkel hullámzott a piac felé.

SupSup

…kevés tyúk mondhatja el magáról, hogy egy jótündér, még ha idegbeteg is, kollégának szólítja.

_natalie_

Egy tenyérnyi bódé előtt édesdeden mosolygó személyiség toporgott. A bódén ez állt: Kvaszta Simi Mézes Boltja. A kerek személyiség rózsaszínű volt, mint a húsvéti nyúl szeme, a kabátja fehér, mint az almáspitére szórt porcukor, a fején pedig aprócska sapka ült, halványzöld, levélforma, akár valami marcipán díszecske.

Lahara ISP

– Ne higgy a műlovarnak! A műlovar mind csalárd!