Gerillaháború 2 csillagozás

A fegyveres felkelés elmélete és gyakorlata
Békés Márton: Gerillaháború

Mostanra nemcsak a háború természete, hanem szerepe is megváltozott. A fegyveres konfliktusok többsége nem államok között, hanem államokon belül zajlik, a csatatér pedig egyre inkább a város lesz. De továbbra is aktuális a napóleoni háborúk idején megjelent kivételes alak: a gerilla. A folyamatosan mozgó, „üss és fuss” taktikát alkalmazó gerilla-hadviselés csak látszólag szertelen és ötletszerű. Hosszú hagyománya, gazdag elmélete és eredményes gyakorlata van. A gerilla kiérlelt taktikával és következetes stratégiával rendelkezik, amely a vendée-i katolikus parasztfelkeléstől az IRA függetlenségi háborúján át napjaink kurd fegyveres önvédelméig már számtalanszor bizonyított. A gerillaháború a semmiből keletkezik, gyakran ölti népfelkelés formáját, harcosai forradalmi háborúban edződnek. Nem volt ez másként Budapesten sem – 1956-ban.

sarruken>!
Békés Márton: Gerillaháború

Békés Márton: Gerillaháború A fegyveres felkelés elmélete és gyakorlata

Nagyon érdekes könyv a gerillafelkelések múltjáról és jövőjéről, egy jó 150 oldalas kitekintéssel megspékelve az 1956-os forradalomról. Fél csillagot csak azért vontam le, mert ez utóbbi közbevetés nem túl szervesen illeszkedik a kötet többi részéhez.