J. ​B. Pendragon igaz története 6 csillagozás

Beke Kata: J. B. Pendragon igaz története

John ​Bonaventura nem halt meg. Komédia volt a halál is, a végrendelet is, no persze a barátaira hagyott ékszerek és műtárgyak valódiak voltak. Amikor a zseniális szélhámos St. Germain és a reménytelenül középszerű Lenglet de Fresnoy a ravatala mellett álltak, megrendülten az átélt iszonyattól és a mulandóság látványától, John Bonaventura mindent megtett azért, hogy fenséges halottnak lássék. Még az arcát is bekente volt meszes festékkel. Közben pedig fülelt, hogy mit mondanak róla. Elégedett lehetett. Derék fickó volt, és jó barát. A titkát is megosztotta velünk, noha végül is abba halt bele -mondta St. Germain. – Persze nem csoda, hogy nem élte túl az izgalmakat. Ahhoz túl sokat zabált egész életében – jegyezte meg Lenglet de Fresnoy. – Mindenesetre szép tőle, hogy nem feledkezett meg rólunk. – Ha tudom, hogy ilyen kevés van hátra szegénynek, nem csapom le a kezéről azt a tizenhárom éves leánykát. De hol lehet a varázspálcám és az üvegcsém, nem láttad? – dünnyögte St. Germain.… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1979

Bagira

Beke Kata: J. B. Pendragon igaz története

Tulajdonképpen minden novellája tetszett. Legkevésbé talán a címadó novella. Nagyon közel találta el a szívemet az Igaz históriákból Héloïse és Abélard története és a Kitalált históriák közül is nagyon megnyerő volt Jeromos, az egyéniség és az Ír az ember című szösszenetek.
Beke Kata jól ír. Szépen ír. Őszintén és elgondolkodtatóan. Kicsikét minden oldalra rávilágít és nem kérdezi meg direktben, látod-e. Ez az objektivitás, ami valahogy mégis annyira közel visz a történetekhez, ez tetszik benne nekem.

regulat>!
Beke Kata: J. B. Pendragon igaz története

Beke Kata csak mesél, „…megpróbál segíteni abban – miközben persze önmagának is magyaráz –, hogy emlékezzünk, hogy figyeljünk, hogy fedezzük föl a világot minden pillanatban.”
Nos, ebben a kötetben az Igaz históriákban ez kevésbé, a Kitalált históriákban jobban sikerült.
Az átlag, az három csillag.

Tibor_Gaspar_2>!
Beke Kata: J. B. Pendragon igaz története

… a Pendragonk nem haltak meg és ma is igaz ősi bölcsességük, miszerint „minden jótett elnyeri méltó büntetését”. én külön köszönöm, hogy mindők közül a XIII. átfogalmazta: „minden jótett elnyeri méltó büntetését, és mégis!”

Chöpp >!

Hát ezért írok én, hogy ne felejtsünk el emlékezni.

310. oldal Ír az ember

Chöpp >!

Ám semmi nem állandó ezen a világon, csak a mulandóság.

58. oldal A türelmes Grizeldisz igaz históriája

Kapcsolódó szócikkek: mulandóság
Chöpp >!

… megengeded nekem, hogy minden percben várjalak?

62. oldal A türelmes Grizeldisz igaz históriája

Chöpp >!

Csak az lehet bátor, aki fél.

190. oldal John Bonaventura Pendragon igaz története

Kapcsolódó szócikkek: bátorság
Chöpp >!

Bolyongott az erdőben, aztán természetesen rátalált egy kunyhóra, hiszen minden történetben vár egy kunyhó az erdő mélyén a száműzöttekre és a bujdosókra.

74. oldal A türelmes Grizeldisz igaz históriája

Chöpp >!

Aki főfoglalkozásban mulat, az tulajdonképpen unatkozik, és semmiképpen nem él sokat, sőt semmit sem lát és tapasztal abból a gazdag, sokszínű, néha tragikus, néha komikus, néha fárasztó, néha vidám, de sohasem unalmas valamiből, ami hatalmas, hömpölygő, méltóságos folyóhoz hasonlítható csak, s amit úgy nevezünk: élet.

307. oldal Ír az ember

Kapcsolódó szócikkek: élet
Chöpp >!

a legfontosabb dolgokat nem pénzért mérik

311. oldal Ír az ember

Chöpp >!

Csakhogy ő még filozófus is volt ráadásul, ezért boldogsága is mélységesebb, mint a legtöbb emberé.
Aztán elfogyott a pénze.

183. oldal John Bonaventura Pendragon igaz története

Chöpp >!

De egy valamit, egy nagyon fontos dolgot megtanultam Jeromostól. Remélem, ha majd nekem is búcsút kell vennem ettől a simogatásokban és becsapott ajtókban annyira gazdag világtól, sikerül olyan elegánsan távoznom, ahogyan ő tette. Minden érzelgős gesztus nélkül tűnve el egyik napról a másikra, hogy könnyű léptekkel járjak-keljek azok emlékezetében, akik szerettek engem. És ami ezen túl van, azt elvigyem magammal. Remélem, sikerül majd.

304. oldal Jeromos, az egyéniség

Chöpp >!

Zsebtigris – mondta Kosztolányi a macskákról. Jeromos inkább zsebpárduc volt, mini-Bagira.

298. oldal Jeromos, az egyéniség

Kapcsolódó szócikkek: Bagira · Kosztolányi Dezső