A ​tigris ösvényén (Túlélés: teljesítve 4.) 19 csillagozás

Bear Grylls: A tigris ösvényén

Túlélés: teljesítve BEAR GRYLLS letehetetlenül izgalmas kalandregény-sorozatának legújabb, immár negyedik részében ismét a találékonyságnak és a túlélő technikáknak jut a főszerep! Beck Granger és barátja, Peter ezúttal Indonéziában kerül szorult helyzetbe, amikor egy vulkánkitörés elzárja előlük a civilizációba vezető utat. Egyetlen esélyük az életben maradásra, ha keresztülvágnak a dzsungelen, és megpróbálnak eljutni a tengerpartra. Az őserdő azonban nem a legbarátságosabb terep két kamasz fiú számára… Útjuk során számtalan veszély leselkedik rájuk: bűnözők törnek az életükre, madárpókok és krokodilok elől kell menekülniük. Becknek minden tapasztalatára és leleményességére szüksége van ahhoz, hogy élve kijussanak a tigrisek birodalmából. Ha gyilkos láva hömpölyög alá a hegyről… Ha fojtogat a dzsungel párás levegője… Ha krokodiloktól hemzsegő folyón kell átkelni… Ha egy tigris bukkan fel váratlanul… Beck mindig tudja, mit kell tenni. De még őt is érhetik meglepetések…

Eredeti cím: Track of the Tiger

Eredeti megjelenés éve: 2010

Jaffa, Budapest, 2014
266 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155492013 · Fordította: Illés Róbert

Beck Granger

Bear Grylls: A tigris ösvényén

Nem tudom már, hogy hol és mikor olvastam, de ha jól emlékszem, Bear ezzel a sorozattal azt tűzte ki célul, hogy a 21. század szülötteit kirángassa a tv és internet elől, és rávegye őket a mozgásra, a természet szeretetére, az állatok és növények megismerésére, a környezetvédelemre… Nos, szerintem nagyon jól teszi mindezt! Ezek a történetek ugyanis tökéletesek egy 12-14 éves gyerek számára, hisz:
• kellően rövidek (260-290 oldal), izgalmasak és humorosak,
• tele vannak okos gondolatokkal,
• sokat lehet belőlük tanulni,
• jó a stílusuk, könnyen és gyorsan emészthetőek,
• nem csak kalandról, hanem bajtársiasságról és a család, az emberi élet fontosságáról is szólnak,
• meghozzák a kedvet a természetjáráshoz és magunk kipróbálásához.
Úgyhogy mondhat nekem bárki bármit, Bear igenis tud írni!
Köszönöm.

konyvolvaso>!
Bear Grylls: A tigris ösvényén

Sikerült megismerni a dzsungel életét a 2 szereplő segítségével. Nagyon tetszettek a leírások, szinte oda képzeltem a szemeim elé ahogy a majom a fészkéből kinyújtja a kezét a gyümölcsért.Túléléshez itt is ismerni kell a dzsungel törvényeit, szabályait. Nagyon jól éltek a környezet adta lehetőségekkel, nem ijedtek meg semmilyen kisebb, nagyobb akadálytól sem. Élelemszerzés és folyadékutánpótlás tekintetében is minden fellelhető lehetőséget kihasználtak. Tetszett a könyv és ajánlom azoknak akik szeretik a természetet, álltokat, növényeket.

Chris >!
Bear Grylls: A tigris ösvényén

Ahogy haladunk előre a sorozatban, úgy fejlődik Bear Grylls is, mondjuk úgy, hogy íróként. Talán valaki tanácsokkal látta el, amiket meg is fogadott, vagy az is lehet, hogy ő érzett rá arra, mitől is kalandregény egy (ifjúsági) kalandregény, nem tudom, de a lényeg, hogy az utóbbi két kötetet már kimondottan élveztem. Ebben a részben is jól fel volt építve a történet, volt eleje-közepe-vége, Beck és Peter (kivételesen ő is visszatérő szereplővé vált) reális módon keveredtek az éppen aktuális természeti közegbe, jelen esetben a dzsungelbe. Beck bár még mindig irritáló alak, de egyre kevesebbet okoskodik, és a tanításai sem annyira tanítójellegűek, szépen beleépülnek a mondatai a szituációkba. Sőt, ami pozitívum volt számomra, hogy a szerző a környezetvédelemre is felhívta a problémát, bár kicsit sajnálom, hogy ha már orángutánokról van szó, akkor nem említette a pálmaolaj kérdést, ami az egyik legfontosabb szerintem ebben a témában, hiszen nagyban összefügg az erdőirtással és az állatok kihalásának lehetőségével. De ezek szerint Beck/Bear nem minden területen tájékozott eléggé.

Bear Grylls: A tigris ösvényén

Kellemes, szórakoztató könyv, kikapcsolódásnak (főleg fiataloknak) kiváló.

Nekem egyáltalán nem jutott eszembe olvasás közben, hogy Bear Grylls nem író. Figyelembe véve, hogy angol nyelven már 11 könyvet adtak ki a neve alatt, amiből legalább 4 kalandregény, nem is tartom igaznak ezt az állítást. Tény, hogy a sorozat első kötete még nagyon nyers volt, de a második résztől szerintem élvezhető.

Visszatérve erre a részre: Beck társa a kalandokban ezúttal az előző részben megismert Peter, ami lehetőséget ad egy-egy visszautalásra, ugratásra A skorpió sivatagában történtekre. Ez nem jelenti azt, hogy a sorozattól függetlenül nem olvasható. Ismét jelen van egy leheletnyi misztikum, de nem kap nagy jelentőséget.
Nagyon csípem a főszereplő természethez történő hozzáállását, jó lenne ha ez a szemlélet minél szélesebb körben terjedne, még ha ez a könyv nem is segít abban, hogy a mindennapokra ezt hogyan lehet alkalmazni.
Remélem, hogy nem kerülök olyan helyzetbe, hogy az itt leírt túlélési trükköket alkalmaznom kelljen, de sosem lehet tudni. A cunami alkalmával egy középiskolás diák mentett meg rengeteg embert a figyelmeztetésével, mert odafigyelt az iskolában.
Az előző részhez hasonlóan a könyv az átlagosnál nagyobb betűkkel van nyomtatva, ami figyelmesség a kevésbé gyakorlott olvasók számára.

Bear Grylls: A tigris ösvényén

Azt hiszem, én egy életre felsőtagozatos kamaszfiú maradtam. Tudjátok: csavargás, undi-dolgok, meg mi volt Csónakos zsebében…

(A helyzet akkor válik némileg ellentmondásossá, mikor a tükörből egy negyvenes évei végén járó nő vigyorog vissza rám. De legyen ez a mások baja.)

Lemaradtam én erről a sorozatról. Idáig. Itt az idő pótolni. És eljuttatni kedvenc unokaöcsémnek is. Húgom szeretni fog engem ezért, már most látom.

Jeffi P>!
Bear Grylls: A tigris ösvényén

Még mindig tartom, hogy Bear Grylls túlélő és nem író!
Irodalmi értéke nem igazán van a könyvnek, viszont kikapcsol, és mintha kapott volna végre egy szerkesztőt, mert kivételesen nem volt benne annyi elgépelés, fura mondat és hasonló.
Sokkal bővebben, majd holnap a blogomban, összeszedem a gondolataimat :D

NyZita >!
Bear Grylls: A tigris ösvényén

Ha a mi lelkünk mélyén is él valahol egy kamasz kisfiú, akkor a sorozatnak ezt a darabját is eszményi olvasmánynak fogjuk találni. Beck Granger (és az adott kötetre kiutalt, aktuális peches sorstársa) a dél-amerikai őserdő, az alaszkai vadon és a Szahara után ezúttal az indonéz dzsungelben találja magát, és szórakoztat el minket menekülése történetével. Közben pedig sok mindent megtudhatunk a legkülönfélébb túlélőpraktikákról, mérgező állatok és növények felismeréséről, (elgondolkodhatunk, hogy vegánként/vegetariánusként mi magunk milyen pofával harapnánk le az ilyen-olyan lárvák és bogarak hátsó szekcióját, mert hát a tápanyag és a fehérje azért mindenképp tápanyag és fehérje…), és nem utolsó sorban fontos környezet- és állatvédelmi ismeretekről – az ilyeneket különösen szeretem egy gyerekkönyvben. Mert ugye bárcsak máshogy alakulnának a dolgok a következő generáció életében.

Tehát aki ezidáig is szerette a sorozatot, az nem ettől a kötettől fogja megutálni, olvassátok bátran!

Sippancs P>!

Klausztrofóbia. A dzsungel valamit művel az ember elméjével. Minden irányból növények veszik körül, az eget nem látni, sőt, igazából alig látni valamit. Nem olyan, mint egy kis szoba, ahonnan bármikor kiléphetünk.
[…]
Ha az ember túljut egy bokron, máris ott van mögötte a következő, aztán a következő, aztán még egy. Ezért olyan gyilkos hely a dzsungel: mint egy labirintus, amelyből nincsen kivezető út. Villámgyorsan leszívja az ember energiáját.

kte P>!

– Hogy néz ki? – kérdezte Peter.
– Megtarthatod a lábad – felelte Beck fapofával. Peter megkönnyebbülten felsóhajtott. – Van is otthon egy szép üvegdobozom, abban pont elfér. – Peter felkapott egy marék homokot, és Beck felé hajította.

237. oldal, 14. fejezet

kte P>!

– Oké, tudod, miről lehet megismerni a palackorrú delfint?
– Nem…
– Dugóhúzóval piszkálja az orrát!
Peter felhorkant.
– Mennyi ideig gondolkodtál ezen?
– Kábé egy órát.

215. oldal, 12. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Beck Granger · delfin
kte P>!

És minden rettegése ellenére, Beck végtelen tiszteletet érzett a tigris iránt. Lenyűgöző teremtmény volt. Tökéletes gyilkológép. Minden porcikája ennek a párás, túlburjánzott világnak a része volt. Bármennyire igyekezett is Beck és Peter, ők itt mindig idegenek lesznek. Talán a tigris a dzsungel védelmi mechanizmusa, ahogyan Beck szervezete is antitesteket termel, ha elkapja a náthát. Talán a dzsungel a tigrist használta fel arra, hogy visszavágjon.

186. oldal, 10. fejezet

kte P>!

Újabb orangutánkiáltások harsantak minden irányból. Beck lenyűgözve állapította meg, hogyan kommunikálnak egymással ezek az állatok. Elképzelte, mit mondhatnak egymásnak:
Vigyázat! Tigris a hetes szektorban!
Igen, látjuk. Aggodalomra semmi ok.
Ostoba macska!
Hogy van a család?
Ja, és üdvözlet új barátainknak a tizenkettesen! Örülök, hogy csatlakoztak hozzánk.
Ágak és levelek zörögtek hangosan a fejük fölött. Egy nagy test közeledett feléjük: a két fiú behúzta a nyakát, amikor elsuhant fölöttük az orangután. Anélkül, hogy megállt volna, a szabad kezével felmarkolt egy adag fügét, és már ment is tovább. De azért visszanézett, és Beck esküdni mert volna rá, hogy találkozott a tekintetük. Úgy tűnt, mintha jóváhagyta volna, hogy ott töltsék az éjszakát.

151. oldal, 7. fejezet

Sippancs P>!

– A termeszvár jól ég, a füstje pedig távol tartja a szúnyogokat – magyarázta. – Bárhol verünk tábort éjszakára, jó hasznát fogjuk venni.
– Mintha olvastam volna valahol, hogy a termeszek a saját ürülékükből építik a váraikat.
– Igen – felelte Beck vigyorogva, miközben becipzárazta a táskát. – Azt hiszem, így van.
– Akkor termeszkakit fogunk égetni?
– Új illat férfiaknak!

XX73>!

— Ha megharapott volna, azt már tudnám, ugye?
— Ha valami megharap, akkor azt nagy valószínűséggel észreveszed, igen.

XX73>!

Néhány perccel később Peter tele szájjal elismerte, hogy sokkal jobban szereti a citromízű termeszeket, mint a ciánt kibocsátó, páncélozott százlábúakat.

XX73>!

— Volt már gombás a lábad?
— Igen, előfordult.
— A dzsungelben ez annál legalább tízszer rosszabb. Kelések lesznek rajta, amelyek elfertőződnek, és végül üszkösödni kezd. Elég hozzá néhány nap, és nem marad más megoldás, mint az amputálás.
— De, gondolom, akkor majd megesszük őket… — felelte Peter komolyan.
Beck elfintorodott.
— Micsoda beteg ötlet!

XX73>!

Az igazat megvallva, ő sem lelkesedett túlzottan azért, hogy a szájába vegye a tarantulát. Amikor az ember megeszik egy lárvát vagy termeszt, akkor egészben kapja be — nem kell látnia a belső szerveit, és úgy tehet, mintha ott sem lennének. De jelen esetben a pók belsőségei ott voltak az orra előtt, és egyáltalán nem néztek ki valami bizalomgerjesztően.
Átnyújtotta Peternek az adagját.
— Háromra — mondta. — Egy, kettő…
A szájukba gyömöszölték a fél pókot. Nagyjából olyan volt, amilyenre Beck számított: sós váladék — mintha felköhögött volna egy jókora adag slejmet, és most azzal lenne tele a szája.

Túlélés: teljesítve sorozat · Összehasonlítás