A ​fekete rózsa 666 csillagozás

Bauer Barbara: A fekete rózsa

Azt ​mondják, fekete rózsa nem létezik. Színe csupán fények játéka, árnyalatok keltette látszat. Sommer Anna azonban nap mint nap ott látja a szőlőben, a sorok végébe ültetve. Vajon egyszer megtudja majd, milyen is a színe valójában?

Anna, vagy ahogy a családban hívják, Annus, Etyeken nő fel, ezen a szőlődombok övezte, magyarok, svábok, zsidók lakta településen. Alig tizennégy éves, amikor kitör a második világháború, és nemcsak bevonuló édesapja és két ikerbátyja sorsa miatt kell aggódnia, hanem a nála két évvel idősebb Andrisért is, akihez már nem csupán ártatlan, gyerekes vonzalom fűzi.

Andris felmenői – szíjgyártók és borászok – a török kiűzése után messzi bajor földről érkeztek Etyekre. A faluban azt beszélik, hogy Andris nagyapja, a szőlőhegyen remeteéletet élő Vénember, különleges bort tud készíteni. Olyan bort, amelyben nemcsak az van benne, aki készítette, de az is, aki issza. Talán még a jövendőt is meglátja, aki kortyol belőle. Egyszer Annus is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Jaffa, Budapest, 2021
Jaffa, Budapest, 2020
Jaffa, Budapest, 2020

Sommer Anna · Tischler András

Etyek

Bauer Barbara: A fekete rózsa

„A sebek nehezen gyógyulnak be, különösen azok, amelyek kívülről láthatatlanok. Alattomosan marnak, belülről emésztenek, és nem fedik fel titkukat.”

Bauer Barbara egy újabb magával ragadó történettel örvendeztetett meg minket, amely színtere miatt érezhetően kiemelten közel áll az író szívéhez. Az etyekiek elbeszélésein alapuló történet a félelem, a várakozás, a remény és a szeretet regénye.

A főszereplőnek, Sommer Annának hamar fel kell nőnie, hiszen kitör a második világháború, édesapja, két bátyja és első szerelme, Andris is bevonul. Annus személyes sorsával együtt tanúi lehetünk a világháború kitörésének, a család férfi tagjaiért rettegő nők életének, a gyűlölettel és félelemkeltéssel irányító hatalomnak, majd a svábok kitelepítésének. A fájdalmon, a félelmen és a tragédiákon át azonban Anna egy erős nővé cseperedik, aki felfedezi a borászatban rejlő ígéretet, és nem adja fel a reményt, hogy élete szerelme egyszer még visszatér hozzá, miközben rémes látomások gyötrik. A Fekete rózsa egy megrendítő romantikus történelmi regény, amelyben kulcsszerepet játszik Etyek történelme, hagyományai és összetartó közössége, természetesen mindez az írótól már megszokott, költői szófordulatokban és érzelmekben gazdag, igényes stílusban.

Edmond>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

A második találkozásom volt A fekete rózsa c. könyv Bauer Barbarával, ami biztosított afelől: mindent el kell olvasnom, amit ez az asszony ír, nem érdekel se a cím, se a fülszöveg, se a borító, ha Bauer Barbara = veszem, olvasom, gyönyörködök, sírok, katarzisokon megyek keresztül, majd boldogan becsukom a könyvet és felteszem a polcomra.

A fekete rózsával is ugyanez volt a folyamat, mivel a Még látlak odafenn c. könyvét olvastam először, így témájában, tematikájában sok hasonlóságot véltem felfedezni, maga az alapja azonos, de teljesen más a két könyv üzenete, a lényege és a csattanója.
Különleges ez a könyv, főleg a születése, a hideg kiráz, hogy megtörtént események fiktív szereplőkkel, hogy Etyek közösségi „hozta össze”, ahogy a könyv Etyek történelméről is szól, azoknak az embereknek a szájából, akik ott élnek, és akiket Barbi meghallgatott.
Úgy szövi be a regényt a háború, a tragédiák, a hatalom, mint ahogyan a szőlőfürtök kanyarodnak, közben pedig egy gyönyörű szerelem bontakozik ki az olvasó előtt.
A tájleírások, a falu, a hegyek, a szőlők és azoknak művelése, a természet és annak jelei, amikből a régiek tudtak tájékozódni, a hagyományok, a magyarság érzése, ezt mind a könyv témáiba tartozik, ezek váltottak ki belőlem olyan hihetetlen gondolatokat és helyeztek flow állapotba, örömöt és bánatot adva, amit kevés regény tud velem megtenni, de Bauer Barbara igen.

Hálás vagyok, hogy elolvashattam, csak ajánlani tudom nektek, olvassatok mindenképpen Baur Barbarát!!! :) :) :)

Katalin_V_Tóth>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Kedvenc íróm lett Bauer Barbara. Csodálatos regényeket ír, ez a műve is tetszett. Egy korán nyílt szerelmet és családokat szakít szét a háború, a sok nehézség. Gyönyörűen megrajzolt karakterek, meghatóan elmesélt történet. Várakozás, hit, elengedés, elfogadás, erő, bizalom, tanulás és még ezer csoda a regényben. Szerettem, hogy Etyeken játszódik a könyv, szeretnék egyszer ellátogatni oda.

Nono_ P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Örülök, hogy sikerült legyőznöm azt a félelemmel vegyes előítéletemet, mely egy olyan vélemény után alakult ki bennem, miszerint aki Fábián Jankát szereti, annak nem fognak tetszeni Bauer Barbara könyvei. Kijelenthetem, hogy mindkét írónőnek van helye a szívemben.

A fekete rózsa egy érzelmes és fájóan szemnyitogató utazásra vitt a múltba. Szerettem együtt ünnepelni, aratni és nevetni az etyeki közösséggel vagy épp hallgatni a Sommer nagyszülők és szülők történeteit, bölcsességeit, miközben Annussal újraélhettem az első szerelem bimbózó harmatosságát és törékenységét. Nem egyszer szökött könny a szemembe a háború borzalmainak olvasásakor. Nehéz volt még a lapokon keresztül is megbirkózni a bizonytalanság, a gyász és a teljes kiszolgáltatottság érzésével.
Az időben való nagyobb ugrálások az elején nem tetszettek, de végül beláttam, hogy így nem süppedt bele a cselekmény a teljes ellaposodásba és szomorúságba. A mondanivalója pedig ennek köszönhetően sötétben világító fáklyaként vezethetett végig a megpróbáltatásokon keresztül. Bevallom, én nagyon örülök, hogy a szőlőtermesztés és borászatban nem mélyült el a történet, hanem laikusként is befogadható szinten maradt. Szót ejthetnék még legalább egy -két fontos témáról is, amit a könyv feszeget, de azok felderítését már meghagyom a kedves érdeklődőknek.

Végezetül annyit szeretnék még mondani, hogy dagad a mellem a büszkeségtől, hogy ilyen érzékletes, gyönyörű írásmóddal megáldott magyar írónő könyvét olvashattam. Biztos, hogy olvasni fogok még tőle.

Bea_Könyvutca P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Bauer Barbarától ez a második olvasásom. Az aranyműves fia volt az első, és már arról a könyvről írt bejegyzésemben is megállapítottam, hogy mennyire finom, lírai stílusban meséli el az eseményeket a szerző. Ez nem változott, illetve annyiban mégis, hogy ez a könyv még jobban megérintett, még jobban szívbe markoló volt.

Az etyeki emberek emlékeit sikerült annyira személyessé, annyira közelivé tennie, hogy bármelyikünk emlékei lehetnének, bárki nagyszüleiről, elődeiről szólhatna ez a csodaszép, szeretettel teli, megindító történet.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2021/02/bauer-barbara-fek…

robinson P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Ez erős és kerek. a kisemberek sorsa a történelem viharos forgatagában letaglózó erővel és képekben jelenik meg. A politikai áthallások bizony napjainkra is igazak lehetnek. A megosztottság, elkeseredett gyűlölködés nem vezet sehová.

Jagika P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Annyira ismerős volt a történet! Mintha csak a lakóhelyemen történtek volna a könyvbeli események, mintha a regény alakjait én magam is ismerném. Ráadásul Annán keresztül, mintha a szeretett Nagymamám szólalt volna meg ismét, aki ugyanakkor született, mint Andris. A sorsok mégis egyediek, a fájdalom viszont ugyanúgy közös. Az emlékezés is…

Kriszta_89 P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Olvastam már Bauer Barbara-tól, de úgy gondolom ezzel a művével tette fel nálam az i-re a pontot. Olyan mély, emberséges és szeretetteljes gondolati vannak, amiket papírra vetett és azokat megformálta és beleszőtte a történetbe, hogy a kis szívem és lelkem egyszerre repdesett tőle. Megnyugvásra leltem és egy kis reményre is, hogy ha ezeket megfogadnánk lehetne még egy szebb világ.

Nagyon tetszett maga a történet, amit Annuska szemszögén keresztül követhetünk a háború borzalmas viszontagságai közt. A helyszín különösen rabul ejtett, hogy megismerhettem ennek a vidéknek is történelmét és a mindennapjait. Mindezek ábrázolása számomra olyan volt, mintha nem is olvasnék, hanem egy festményt néznék Etyek tájairól. A borászatból pedig kaptam egy kis ízelítőt, amit szintén úgy mutatott be az írónő, hogy az olvasó lelkét simogatja vele.

Egyik kedvenc történelmi romantikusomat avathattam fel már az év elején, amivel magasra is feltette a lécet a többi műnek!

RTMariann P>!
Bauer Barbara: A fekete rózsa

Több háborús könyvet olvastam már, de még egyet sem, ami itthonról mutatta be a háború arcát. Így téve személyessé, még közelibbé azt a sok borzalmat, ami történt. Mi is élhettünk volna akkor, mi is lehettünk volna ők, nekünk is háborúba kellett volna küldeni a fiainkat, férjeinket, nekünk is talpon kellett volna maradnunk, egymásra támaszkodva és a mi életünk is lehetett volna a várakozás.
Egy félig magyar, félig sváb család szemével ismertük meg a háború Magyarországot érintő borzalmait. A fiatal lány szemével, aki épp csak szerelembe esett már el is kellett engednie a szerelmét és egyik napról a másikra felnőtté kellett válnia, hogy tudja cipelni az élete minden terhét.
Annus csenevész lányból, bátor nő lett. Nagyon megkedveltem. Ahogy az apját és a Vénembert is. Az anyja oly sok mindent szenvedett el, mégis erőt tudott adni neki. Péter gyáva volt, de ijesztővé csak a félelme tette, miután visszatért. A család deportálása iszonyú elkeserítő volt, de sajnos ez is a valóság része volt.
Ez a történet egyszerre volt gyönyörű és szörnyű. Varázslatos és fájdalmas. Ijesztő és reménnyel teli. Könnyfakasztó.

Bauer Barbara: A fekete rózsa

El kell mondanunk! Szembe kell néznünk azzal, ami történt, és tovább kell adnunk. Különben mindhiába volt, hiába szenvedtünk, hiába vannak áldozatok.
Bauer Barbara érzelemgazdag regénye a svábok és magyarok lakta Etyeken élő Annus sorsán keresztül mutatja be a második világháború sötét korszakát. Látjuk a kisemberek kiszolgáltatottságát, a hatalommal való visszaélést, a családok szétszakítását, férjek, apák, és szinte még gyermek fiaik értelmetlen hadba küldését, a visszásságokat, aki ellen harcoltak az később felszabadít, a háború utáni lefoglalásokat, kitelepítéseket. Az írónő emellett varázslatos módon, a magyar nyelv gazdagságát kihasználva mesél a tájakról, hagyományokról, szerelemről, szeretetről, a család összetartó erejéről. Nálam az idei év kimagasló olvasmánya.

Málnika P>!

Élj, nevess, tedd a dolgod, mielőtt elszalad melletted az idő.

175. oldal (Jaffa, 2020)

Könyvözön>!

Akinek a bosszú, a gyűlölködés az éltető eleme, az nem tud mit kezdeni a jósággal.

Kapcsolódó szócikkek: bosszú · jóság
Málnika P>!

Mindig azt hisszük, hogy nem történhet meg, aztán végignézzük, ahogy mások ott állnak a halálsoron, vonulnak a halálmenetben, és még mindig nem hisszük el, hogy a következőben már mi is ott lehetünk. Más eszme mögött felsorakoztatva, más ideológia mentén.

221. oldal (Jaffa, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: halálsor

Könyvözön>!

Az emlékezéshez nincs szükség tárgyakra. Ami igazán fontos, az bennünk van, elkísér, végigjárja velünk az utat, előjön, talán még súg is, ha kell, de aztán visszahúzódik a felejtés mögé, legyen az öröm vagy bánat, jó vagy rossz. Mind képes táplálni, mind erőt ad, mutat valamit. Mind elmozdít és más irányba visz tovább.

Kókuszka>!

Körülöttünk háború dúl, a nevetést elnyomja a fegyverek hangja, a szeretetet a gyűlölet, a hitet az erőszak. Hát milyen világ ez?

Babó_Buca P>!

– Amíg nem fogalmazod meg, mit szeretnél, ne várd, hogy beteljesüljön.

Kókuszka>!

A hatalom újra és újra ellenséget keres. És a gyávák beállnak melléjük, társakká válnak a gyűlölködésben, úgy úszva meg, hogy maguk is ellenséggé váljanak. Áldozattá.

Szösszenet P>!

Anyám mindig azt mondta, hogy a lélek útja szabad, bárhová eljut, és bárhonnan hazatalál. Mégis azt vallotta, hogy a múltunkat ott találjuk, ahol van kihez kimenni a temetőbe, a jövőnket pedig ott, ahol egyszer majd megbékélésre találunk.