44. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Zakatoló 135 csillagozás

Bartos Erika: Zakatoló

Bartos Erika legújabb gyerekverskötetét minden bizonnyal ugyanúgy szeretik majd a bölcsődések és óvodások, mint a népszerű szerző előző, nagy sikerű verseskönyveit.

Eredeti megjelenés éve: 2011

Magánkiadás, Budapest, 2023
Móra, Budapest, 2022
76 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155883125 · Illusztrálta: Bartos Erika
Magánkiadás, Budapest, 2020
88 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155883125 · Illusztrálta: Bartos Erika

Gyöngyi0309>!
Bartos Erika: Zakatoló

Napi szinten olvassuk, rengeteget megtanultam, Rókus is tud néhány sort sok versből, emiatt nagyon büszke vagyok rá. off
Vannak kedvenc versek benne, Rókusnak a Betonkeverő,Virágok,a Traktor, a Teherautó,a Mákos,az Utakon (ezt nagyon lassan olvassuk, mert mindent megkeres a képen)és a Dédapa ( ennek nem örülök, mert ez nekem sírós vers, de valószínűleg Bartos Erikának is, mert az utolsó sor nem rímel.)
Nekem kedvenc:Gyerekszoba, Hepehupa, Ikrek,Sünvacsora
spoiler

Igazából bármelyik Bartos Erika verseskötetről el lehet mondani, hogy csupa szín, csupa vidámság, szinte minden sor le van rajzolva, lehet mutogatni a gyereknek, emellett minden kötetből tanulhat nagyon sok mindent. Külön örülök a földrajzos verseknek, de van számolós is, aztán felsorolós, ( pl. Mákos, nem is gondoltam volna, hogy ennyi mákos dolog van), nyelvtörős, fiús, lányos, szomorkás, nagyon ritmusos.
Mi úgy olvassuk, hogy valamikor csak az adott témáról beszélünk, pl. a Tűzoltónál elmeséltük Rókusnak, hogy hogy működik a tűzoltóautó, mi történik, ha tűz van, hogyan oltják a tüzet.
Nagyon szeretjük, szerintem sok évig, rengetegszer forgatjuk még, talán még férjem is tudni fogja az összeset fejből, nem csak a Betonkeverőt.

Bartos Erika: Zakatoló

Nagyon kedves kis versikék várják olvasóikat, illetve hallgatóságukat.
Imádom a rajzokat.
Versekhez illő
Képkereső-felfedezős játékra csábító.

Snow_White P>!
Bartos Erika: Zakatoló

Sokan bírálják Bartos Erika munkásságát, de az tény, hogy a gyerekek viszont imádják, amit csinál. Szerintem szuper ez a kis versgyűjtemény. A gyerekeket érdeklő leggyakoribb témákat vette elő benne. A versikék egyszerűek, de nagyon cukik és ritmusosak. A járművekről szólók nálunk kevésbé népszerűek, viszont az állatosokat milliószor kell felolvasnom. A legnagyobb kedvenc a Sünvacsora. A rajzok szuperek benne, színesek, figyelemfelkeltőek. Sokszor nem is kell elmondanom a verseket, inkább arról beszélgetünk, hogy mit látunk a képeken. Az biztos, hogy be fogom szerezni az írónő többi verses könyvét is.

tschilla>!
Bartos Erika: Zakatoló

Jók a rajzok, aranyosak a versek, a kisfiam rögtön megszerette ezt a könyvet. Nekem a Lánchíd oroszlánjairól szóló vers a kedvencem, a fiamnak meg persze a járművesek.
Az utolsó verset viszont nem szoktam felolvasni, az olyan szomorú :'((((

dianna76 P>!
Bartos Erika: Zakatoló

Szeretem a gyermekverseket, bármiről is szóljanak. Bartos Erika aztán mindent felvonultatott a verseiben, járműveket, természetet, állatokat, még a bárányhimlőt is. S ki gondolta volna, hogy a mákból ennyi finomság készülhet. Jó magam is kedvet kapva rá, egy kis mákos kevertet sütöttem ma. Nagyon tetszett, hogy nem maradt ki a kultúra és a hagyományőrzés sem, így rímelhet felnőtt és gyerek a vízi- és szélmalomról, a Szent Anna – tóról, a harangöntésről, és a Lánchíd oroszlánjairól is. A Dédapa című verssel pedig a szeretteinkre való méltó emlékezés elevenedik meg. Ez annyira szép, és jó!
Annyira jó rímük van a verseknek, s ettől olyan dallamosak, fülbemászóak. Az első verset gyakorlatilag énekeltem, mert egyszerűen muszáj volt. A versek szövege egyszerű, könnyen érthető. Az illusztrációk pedig… Nekem tetszenek Bartos Erika egyszerű vonalai és formái. S el lehet böngészni a rajzokon. A tartalomjegyzék pedig ötletes. Még Bartos Erika verseket!

lenne P>!
Bartos Erika: Zakatoló

Miután eltéptünk egy oldalt a könyvtári könyvből, spoiler már nem engedtem, hogy a tisztelt hallgatóság lapozhasson, így hallgatóságnak se volt kedve lenni annyira. Mindenesetre én végigolvastam. Valamelyiket többször is, de igazából a képek tetszettek inkább mindkettőnknek. Az emberábrázolások lehetnének valamivel részletesebbek is, de a kis állatkák nagyon cukik.
A versek elég gagyik. Arra gondoltam közben, hogy jó-jó, dehát mégis csak gyerekversek; nem kell ide nagy pátosz, elég ismételgetni a szavakat, de ma kézbevettünk Weöres Sándort és na… Van különbség hangzásban, érzésben és mégis mindkettő gyerekvers. Szóval inkább legyünk igényesek. Abból nem lehet baj. Később se.

Bartos Erika: Zakatoló

A beszédet éppen tanuló két év körüli gyermek könyvei között szerintem helye van Bartos Erika verseinek. (A prózáját tekintve korántsem vagyok ilyen megengedő, de az egy másik történet és különben is úgy sejtem, azzal kapcsolatban már számos kört* futottatok itt a molyon.) Van ugyanis a kicsiknek az az eredendő igénye, hogy szeretik a szemükkel lekövetni mindazt, amit a fülükkel hallanak. Ehhez a Zakatoló tökéletes választás. (Persze, ha a célszemély a „röfis”** örökbecsűt kéri, nyilván jobban járok, mert a szeretett Weöres – kötetet vehetem le a polcról:) Ha nem így történik, akkor sincs nagy baj, mivel Bartos Erika szépen tematizálja a picik (főleg a városi gyerekek) aktuális problémáit, a rajzok meglepően jók, emberábrázolás szerencsére ezúttal csak nyomokban fordul elő. Sokkal inkább állatok és járművek, utóbbiak különösen megérdemelt sikert aratnak a vershallgatók körében. A versforma a megbízható időmértékes; a rímek, félrímek hozzák a közepes színvonalat, de találhatunk egészen kellemes zeneiségű verset is a kötetben (Csigabiga). Hogy mennyire maradandó értékűek ezek a költemények? Nyilván tudjuk a választ, de én most pozitív példákkal akarok előhuzakodni és a Regölő című jól megfért a közismert szabó lőrincek mellett az óvodai ünnepségen, főleg kórusban elszavalva. Legalábbis hasonlóképpen párás szemmel hallgattuk a szülőtársakkal:)
A fontosat a végére hagytam. A kötet záró darabja egy gyászvers, Dédapa a címe***:
Egy éve, amikor a kislányom barátja meghalt, akkor (6 évesen) eszébe jutott a Zakatoló, magától lapozta fel a verset és igazította némi behelyettesítéssel a saját személyes gyászához. Rendszeresen elmondtuk neki esténként. Amíg szüksége volt rá. Egyszerű a szöveg, de egy 6 éves számára megfelelően tolmácsolja az elmúlás fájdalmát. Bartos Erikát minden estelenségével együtt becsülöm beleérző képessége miatt, valamennyi írása tükröz egy odafigyelést és gondosságot, ami egyáltalán nem természetes ajándék minden családban élő gyermek számára sem.

*A közelmúltban is volt egy áttételesen ide kapcsoható szellemes fitnesz: http://moly.hu/merites-rovatok/posztmodern-es-angol-nyelvu-irodalom-33
Köszi, @Kuszma:)
** ”szárnyat iGÉZA MALACra /Weöres Sándor: A tündér 6. sor/
***Valamennyi hivatkozott vers itt: http://moly.hu/konyvek/bartos-erika-zakatolo/idezetek

gab001>!
Bartos Erika: Zakatoló

A cím és a borító alapján első sorban járműves versekre számítottam, s volt is belőlük bőven. Szerettem a versek egyszerűségét, ritmusát, mondanivalóját. A rajzok pedig nagyon mutatósak, sokat hozzátesznek az élményhez. Kicsiknek már a lapozgatás is szórakoztató. Az egyik kedvencünk. Igazi, modern gyerekversek.

Alexandra, Pécs, 2011
76 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632974965 · Illusztrálta: Bartos Erika
btunde P>!
Bartos Erika: Zakatoló

Azt gondolom, hogy Bartos Erika verseit elég nehéz versként értékelni. Bevallom a gyerekeimnek inkább nem is olvastam fel őket, és nem is adom a kezükbe. Ettől függetlenül a versek tartalma nagyobb részt tetszik. Vannak egész komoly témák is, vannak szép képekkel megírt témák, én a rajzait is szeretem, de valahogy mégsem erőltetném ezt. Ha Bartos Erika, maradjunk a meséknél, ha vers, akkor keresünk költőket.

Breena>!
Bartos Erika: Zakatoló

Bartos Erika minőségű képek és szöveg. Szerintem ennél többet mondanom sem kell.
….
Már vagyunk olyan ügyesek, hogy a fél kötetet végig olvassuk egy-egy olvasóidőben. A rajzok sokat hozzátesznek az élvezethez, kivéve az Utakon című vernél, mert ott csak megkavar a nagy össze-visszaság.
A Dédpapa vers nekem nem hiányzott a végére, mivel van kifejezetten ilyem témájú könyve az írónőnek.
***

Reggeli csöndben.

Dédapa

Nem jön vissza soha már,
Soha többé nem ölel,
Ezt én úgysem hiszem el.

Két hófehér szárnyon száll,

Meghallotta, tudom jól.

ppeva P>!

REGÖLŐ

1 Egyet mondok, ugrik a béka,
2 Kettőt mondok, röppen a héja.
3 Hármat mondok, lépdel a kócsag,
4 Négyet mondok, indul a csónak.
5 Ötöt mondok, úszik a hínár,
6 Hatot mondok, gágog a gúnár.
7 Hetet mondok, szállnak a gémek,
8 Nyolcat szólok, készül a fészek.
9 Kilenc óra, álmos a gólya,
10 Tíz kis csillag néz le a tóra.

Csigabiga

Virul a sok búzavirág,
Százszorszép és kamilla,
Száll a pitypang bóbitája,
Ráröppen a hajamra!

Kapcsolódó szócikkek: búzavirág · harangvirág · kamilla · kankalin · margaréta · nefelejcs · pipacs · pitypang · viola
Ingryd>!

Sötétkék a csibe háza,
Szomszédja a lepke,
Katica a zöldben lakik,
Szürkében a medve.

Kutyus él a piros házban,
Mókusé a lila,

Romos már a kakas háza,
Elcserélné jobbra.

Rózsaszínű házikóban
Éldegél a malac,
Kék házban a cica lakik,
Padlásán a kukac.

Barna torony ablakában
Láthatod a pókot,
Bordó házban él a teknős,
Ráknak dob egy csókot!

IKREK
Borinak

Gyermekáldás szállt a házra,
Ikrek jöttek a világra.
Két kis ember, két ölelés,
Két ringatás, két nevetés.
Egyik ilyen, másik olyan,
Egyik pihen, másik rohan…

nagara>!

Veszélyes a dolga,
Égő házban, erdőségben
A tüzet eloltja.

Mindennapok hőse,
Dúlhat a láng, dőlhet a füst,
Nem riad meg tőle!

Tűztől tűzig siet,