Születés 50 csillagozás

Bartos Erika: Születés

Megölelni az újszülöttet olyan, mint megérinteni az ártatlanságot. Ha belenézünk az újszülött szemébe, elolvad a világ, előtör egy kristálytiszta forrás, a szeretet végtelen hulláma, amit nem lehet szavakba önteni.
Bartos Erika, a Pro Familiis-díjjal kitüntetett meseíró új könyve a születésről, az első életévről szól.

„Fontos könyv ez, hiszen szeretetteljes nyelvezete segít megfogalmazni a felfoghatatlant, és kedvesen biztat minket: ne féljünk saját bőrünkön megtapasztalni a születés nagy misztériumát! Szeretettel ajánlom hát mindenkinek, kicsiknek és nagyoknak; akik még csak elindultak az Élet Ösvényén, és akik már előrébb járnak rajta!”
Kő Boldizsár
alkotóművész, a játszóterek mestere

Eredeti megjelenés éve: 2018

Móra, Budapest, 2018
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634159094 · Illusztrálta: Bartos Erika

Citrompor>!
Bartos Erika: Születés

Bevallom, már eleve gyanakvással közelítek a Bartos Erika könyvekhez, ezért nem voltak túl nagy elvárásaim ezzel a kiadással szemben sem. Ehhez képest kellemes meglepetés ért, mert ez a könyv kedves, sok részletre kiterjedő és aranyos összefoglalása a babavárásnak és a baba első életévének. Elsősorban a szülők szemszögéből íródott, de egyszerű üzenetei és rajzai a gyerekeknek is átjöhetnek. A rajzok sem idegesítettek úgy, mint a Bogyó és Babóca sorozatban, voltak benne felfedeznivaló apró részletek. Különösen a munkája közben a kialvatlanságtól elszundító apuka monitorát látva mosolyodtam el, ami egy lakás alaprajzot ábrázolt. Ilyen képernyőket nálunk is sokat látni itthon. :) Nem éreztem azt, hogy felesleges töltelék oldalakkal lenne felduzzasztva a történet (mint ahogy például az Alfonzot, a tücsköt bemutató lapozóban, amiben egy oldal mindössze három különböző színű vödröt ábrázol hófehér háttéren, hogy Alfonz kedvenc színeit megismerjük).
A könyv negatívuma volt azonban számomra, hogy az én ízlésemnek néhol nagyon csöpögőssé és érzelgőssé, már-már gejllé vált a szöveg, ami engem inkább kizökkentett, semmint hangulatba helyezett volna, pedig saját emékeimre is szívesen gondoltam vissza olvasás közben. Például a zárszóban is, ahol a szülők arra gondolnak, hogy a „kisbabáknak láthatatlan angyalszárnyai vannak”. A kevesebb talán több lett volna.

meseanyu P>!
Bartos Erika: Születés

A közepétől (amikor megszületik a baba) sokszor eléggé negédes, és ez kár, mert egyébként meg olyan helyesen, jól összeszedetten írja le a terhességgel, a baba első évével kapcsolatos történéseket, hogy én biztosan szívesen olvastam volna újra és újra a gyereknek, meg szerintem a kisgyerekeket is nagyon érdekli az ilyesmi.

konyvolvaso>!
Bartos Erika: Születés

Gyerekek nyelvének megfelelően mutatja be hogyan jön létre a család. Mi történik mielőtt megszületik a baba, majd miután megszületett. Megismerheti hogyan fejlődik a gyerek és egyre ügyesebbé válik amint a készségei fejlődnek. Nagyon jók a rajzok, nekem tetszenek. Már épp kerestem ki az aki rajzolta mikor felfedeztem, hogy minden Erika munkája a rajzzal együtt. Nagyon jó, hogy ilyen alaposan, részletesen elmagyarázza gyerek szinten a fejlődési lépéseket. Ajánlom a kisgyerekes szülőknek.

dtk8>!
Bartos Erika: Születés

Hát ez kicsit sziruposabb volt, mint ami nekem bejön, de nem kifejezetten ártalmas.
A gyerekemnek viszont tetszettek a rajzok, nagyon!
A könyvtárban ki fogjuk kerülni a APG-részt, az tuti, mielőtt rákattan.

Gyöngyi0309>!
Bartos Erika: Születés

Nem volt rossz, de a cím alapján teljesen mást vártunk. Ez egy visszaemlékezés volt a baba első szülinapján, hogy milyen volt a babavárás, illetve az első egy év. Az volt vele a bajom, hogy a babavárásról nagyon kevés szó esett, inkább az volt részletesebb, mikor már megszületett a gyerek, és hogy teltek a napok.
sokszor magunkra ismertünk benne, de gondolom ez általános minden szülőnél.
Rókus végighallgatta egy ültő helyében az egészet, de ezt megint betudom a Bartos-féle színes rajzoknak.
Inkább felnőtteknek szól, mint gyerekeknek. Néhol giccses, néhol szirupos, de tegyük a kezünket a szívünkre, mi nem ilyenek vagyunk? Főleg az első gyereknél, amikor még minden új….

ziara>!
Bartos Erika: Születés

Nekem ez nem jött be, se a szöveg, se a rajzok. Értem én a célokat, de én ennél a hozzáállásnál sokkal földhöz ragadtabb vagyok:)

bagie P>!
Bartos Erika: Születés

Talán az, hogy túl sok Bartos Erikát még nem kellett olvasnom (vagy legalábbis volt időm kiheverni), talán mert épp tervezem a babavárást, ami egy kicsit „misztikus csodaváró” lelkiállapotba tud olykor taszítani, a könyvesbolti pár perces olvasásban nekem tetszett ez a könyvecske.

Bartos Erika: Születés

Babavárás és a baba életének első évét láthatjuk, melyben oly sok minden történik. Pici méretét kedveltem, de a betűmérete lehetett volna nagyobb. Azokat az oldalakat kedveltem, melyeken több illusztráció szerepelt. Ötletes volt a babának mi ízlik- oldal, mint egy matematikai feladvány.

Honey_Fly P>!
Bartos Erika: Születés

Kedves, de több a vattacukor, mint amit én be tudok fogadni.

Szávitrí P>!
Bartos Erika: Születés

Sajnos nyálasabb, mint amennyire kedves. Nem is tudom, mikor megszületett a lányom, akkor sem öntött el az a rózsaszín köd, ami a könyv szerint el kellett volna, hogy öntsön. Persze több év távlatából már lehet, ilyennek tűnik az első év, de így a kellős közepén nem éppen. Azért nosztalgiázásnak nem rossz, csak túl sok a cukormáz.

Trudiz >!

[…] a kisbaba a világ összes nyelvét megérti, mert számára csak egyetlen nyelv létezik, a szeretet nyelve…

Trudiz >!

Azok voltak a legjobb játékok, amik nem is játékok voltak.
Zörögni a lábos fedőjével,
belebújni apa cipőjébe, kiborítani az ételt,
kipakolni anya cérnáit…

Trudiz >!

Anya úgy hitte, hogy a kisbaba a világ legjobb tanítója, általa önmagát is jobban megismerte.

hajdumara>!

„A baba felforgatja a világot, majd észrevétlenül rendet tesz benne. Megfelelő fontossági sorrendbe rendezi a dolgokat.”

hajdumara>!

A kisbaba érkezésével a szülők előtt kinyílt egy rég elfeledett univerzum. Újra felfedezhették a világot a kisgyerek szemével, újra önfeledten örülhettek olyan szépségeknek, amiket egy felnőtt legtöbbször észre sem vesz.

Kinyílt a szemük az apró érdekességekre, kinyílt a fülük a madárcsiripelésre.

Újra rácsodálkoztak, milyen viccesen mozog a hernyó, milyen izgalmas a kukásautó, milyen szépek a csillagok, milyen ügyes a pók, milyen szorgalmas a dongó.

Újra rájöttek, milyen jó dolog festékes tenyeret nyomni a lapra, homokvárat építeni, hallgatni az esőcseppeket, megfigyelni a katicát, csodálni a hatalmas darut, összeszerelni a széket, kavicsot gyűjteni, buborékot fújni, gesztenyét szedni, megpörgetni a szélforgót, gurítani egymásnak a labdát, türelmesen várni, amíg a csiga átér az úton.