Elmúlás 44 csillagozás

Bartos Erika: Elmúlás

Elveszteni valakit megmagyarázhatatlanul nehéz. Hogyan lehet vigaszt nyújtani a kisgyereknek, akiben düh, szívszorító fájdalom, hiányérzet és megválaszolatlan kérdések sokasága kavarog? Bartos Erika, a Pro Familiis-díjjal kitüntetett meseíró új könyve az elmúlásról szól.

Eredeti megjelenés éve: 2018

Molymacska>!
Bartos Erika: Elmúlás

valahogy nem számítottam rá, hogy Bartos Erika meséje ennyire jó lesz, de lehet a téma miatt, nagyon jóra, őszintére, mégis szépre sikerült.
A téma már önmagában kicsit súlyos, de ezt nagyon jól tudta kezelni a mese. Bár szomorú, lassan épít arra, hogy a hiány után megoldások is szülessenek, és felvegyék újra a normális tempót. Nagyon tetszett benne, hogy a végén mindennek megvolt a helye, és minden az életet képviselte, és nem az elmúlást.
Ami picit furcsa volt, hogy a könyvben a főszereplő fiú megkérdezi: és hol van nagyapa? és erre a válasz: mindenki mást gondol róla. Oké, értem, hogy nem lehet egy mesében teológiai vitákat folytatni, de valami konkrétabb dolgot vártam volna (nálunk otthon a mennyországot mondták, attól függetlenül, hogy sose voltunk vallásosak. Gyerekkoromban megnyugtató volt, hogy figyelnek a hallottak.)
Nagyon jó mesekönyv, csak ajánlani tudom minden szülőnek és apróságnak. Nem csak valódi veszteségnél, de akár előre felkészíteni a gyermeket is.

meseanyu P>!
Bartos Erika: Elmúlás

Nagyon szép könyv, szerintem az egyik legjobb ebben a témában.

katen>!
Bartos Erika: Elmúlás

Szép könyv, pátosz és giccs nélkül (!), okosan, érzékenyen közelít a legnehezebb témához, amiről néha sajnos muszáj beszélni a gyerekekkel. Sok kedves ötlet van benne, a Nagypapafüzet nekem nagyon tetszett.
Soha ne legyen rá szükség, de ha veszteség éri a családot, ez a könyvecske hasznos lehet.

Boglárka_Madar>!
Bartos Erika: Elmúlás

A tavalyi nagyszülők életét bemutató mesekönyvek után most ismét egy hasonló témával foglalkozik az írónő. Szépen mesél arról, hogy az elmúlás is az élet velejárója, sokat segíthet olyan kisgyerekeknek, akik korán megtapasztalják ezt.
Sajnos az illusztrációktól sikítófrászt tudnék kapni, ennyire egysíkú ábrázolással még nem találkoztam, a lányom kb minden BE figurára az mondja hogy Bogyó.
spoiler

Trudiz >!
Bartos Erika: Elmúlás

Az elmúlás mindig szomorú. Ezt dolgozza most fel az írónő, kedvesen, vigasztalóan, bátorítólag. A szeretett Nagypapa elvesztése fájdalmas.

gab001>!
Bartos Erika: Elmúlás

Tanúi lehetünk, Lackó hogyan tudja feldolgozni a nagypapája elvesztését. Végig kell járnia a maga útját, hogy továbbléphessen. Szerencsére a nagymamája sokat segít neki ebben. Szerintem segíthet abban, hogy az egészen kicsik is megértsék és elfogadják az elmúlást. Szépséges könyvecske, igazán igényes kiadás.

balazs>!
Bartos Erika: Elmúlás

Maximálisan ajánlom ha előjön ez a téma, például nagyszülő halálakor, hiszen a gyerekeknek úgyis lesznek kérdéseik.
5 éves fiamnak olvastam belőle és felnőttként is megható volt, bizony gombóc volt a torkomban néha.

apwbdum>!
Bartos Erika: Elmúlás

Ez a könyv a maga nemében hiánypótló alkotás. Vannak dolgok és szomorú események az ember életében amit el kell magyarázni a gyereknek. Aki nem érti a halál fogalmát. Úgy gondolja csak távol van és valamikor vissza jön. Használja a halál szót, de nincsen mögöttes tartalma. Ez a ki mese talán kicsit közelebb vitte a megértéshez.
Nem mondom , hogy ez a megoldás vagy csoda szer, de egy kisfiú szemszögéből élheti meg a gyerek a nagypapa elvesztését.
spoiler

Lyanna>!
Bartos Erika: Elmúlás

Sok gyerek könyvet olvasok, de nem szoktam bejelölni itt a molyon. Bartos Erika könyveiért, történeteiért rajonganak a gyerekek, nem lehet elégszer elolvasni számukra. Nagyon kíváncsi voltam hogyan magyarázza az elmúlást meg a gyerekeknek. Gyönyörűen illusztrált a könyv, a színek különösen szépen illeszkednek egymáshoz. Egy másik könyv jutott eszembe, Hova ment a nagypapa? címmel. Nagyon hasonló mindkét történet. Szépen megírt mese, nekem a vége kicsit hiányosra sikerült. Keresztény szemmel olvasva kicsit többet vártam tőle. A gyerekek úgy is szeretni fogják és ez a lényeg.

dianna76 P>!
Bartos Erika: Elmúlás

Hasznos lehet a halál megértésében, és gyászfeldolgozásban. Szép gondolatokat tartalmaz, főleg arról, hogyan lehet megőrizni szerettünk emlékét. Az érzelmeket is jól megmutatta, amiket egy kisgyermek is átélhet ha elveszít örökre valakit. Nekem hiányzott azért valami: az, hogy az elhunytakat eltemetjük, és aztán ki lehet járni a temetőbe virágot vinni, gyertyát gyújtani, emlékezni.
Az pedig talán már csak kekeckedés, de nem értem, hogy miért nem lehetett abban a méretben kiadni ezeket a könyveket is, mint a nagyszülősöket. Miért lettek ilyen zsebméretűek? Egy méretben sokkal szebben mutatnának egy könyvespolcon!