Magyarország ​fa- és cserjefajai 5 csillagozás

Bartha Dénes: Magyarország fa- és cserjefajai

A Szerző azoknak az őshonos és meghonosodott fa- és cserjefajoknak a leírását és a felismerését segítő ábraillusztrációit adja közre, amelyekkel a hazai tájak erdeiben, mezein találkozhatnak az erdészek és erdőtulajdonosok, valamint a természetjárók.
A könnyű kezelhetőséget segíti a mű felépítése: az egyes fa- és cserjefajokat tudományos nemzetségneveik ábécérendjében mutatja be, egységes, tömör és mégis minden információt (ezen belül pl. a német és angol elnevezést is) magába foglaló szerkezetben. A könyv végén helyet kaptak a festő-, a cserző- és a mérgező növényeket összefoglaló táblázatok, valamint a magyat és latin névmutató is.

Mezőgazda, Budapest, 2018
Mezőgazda, Budapest, 2004
Mezőgazda, Budapest, 1999

gyuszi64>!

2023/158, könyvtár, 2/4 eddigi értékelés

A szerző szándéka a tárgyalás során egyértelműen a tudományos alapú precizitás volt, ez a pedantéria a könyv előnye és hátránya is. Szigorúan ábécében olvassuk a növényleírásokat (a latin nemzetségnevek alapján, jaj), a struktúra kötött:
– Név (latin, angol, német, magyar – alkalmanként több elnevezés is)
– Alaki jellemzők (ahogy kell: termet, törzs, levél stb.)
– Biológiai jellemzők (életkor, virágzás ideje stb.)
– Ökológiai jellemzők (hő, fény, mészigény)
– Elterjedés
– Előfordulás
– Élőhely
– Egyéb

A tárgyalási módszer miatt az utolsó menüpont lényegesen szegényebb, mint más ismeretterjesztő határozókönyvekben.

A jól sikerült fekete-fehér rajzok (levél, virág, termés) a könyv erősségei, a színes, egész alakos képek teljes hiánya a könyv nagy hátránya. Minden szerző hozzátesz valamit az én laikus tudásomhoz, ezúttal dr. Bartha Dénes pl. a rügyek „szerelmese”; ismertetésükben messze alaposabb a hasonló könyvek szerzőitől. (Eddig csak az őshonos kőriseknél koncentráltam a tavaszi szürke, fekete, barna rügyekre; erre most már a hársfáknál is figyelni fogok.)

Ugyanakkor azt is meg kell említenem, hogy jópár fontos határozóbélyeg egyszerűen kimaradt a leírásokból. Pl. a cserszömörce vagy a bodza szétmorzsolt levelének jellegzetes illata; vagy a vénic szil hangsúlyozott levélváll-aszimmetriája. Ilyen ziccereket nem szabad kihagyni, még akkor sem, ha a könyv inkább lexikális jelleggel, és nem laikusoknak íródott.

Összefoglalva: kár hogy vissza kell vinnem a könyvtárba, megpróbálom kijegyzetelni a fontosabb új infókat.

cashews>!
Bartha Dénes: Magyarország fa- és cserjefajai

Hasznos lesz számomra, mindenképpen fogom használni. Neten rendeltem, nem találtam a témában mást, jobbat, pont ezt kerestem. Talán, ha élőben látom nem veszem meg.
Sajnos a rajzok nagyon szegényesek, egészében a fák nincsenek is kirajzolva benne csak a levelek, termények. Egyetlen színes kép vagy fotó sincs. Szóval nem szórakozásra van, hanem „munkára” de arra tökéletes.